Jacek Małańczuk

Jacek Małańczuk geodeta uprawniony

Temat: Oprogramowanie C-GML

Oprogramowanie C-GML

Od grudnia 2013 roku obowiązuje przepis dotyczący opracowania i przekazywania wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych w postaci plików GML lub innym formacie uzgodnionym między wykonawcą a organem prowadzącym PZGiK (par. 71 ustęp 2. punkt 6 rozporządzenia w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych... z 9 listopada 2011 roku).
Przygotowaliśmy więc nową aplikację – C-GML opartą na naszej własnej platformie graficznej i bazodanowej C-GEO, dzięki niej geodeci będą mogli obniżyć koszty wydatków na nowe oprogramowanie.
Dane do opracowania mapy obiektowej nadal można przygotowywać korzystając z dowolnego oprogramowania, niekoniecznie C-GEO, np. stosując programy typu CAD, GIS czy inne aplikacje geodezyjne. Ostatecznie, mając obliczone współrzędne, lub mapę wektorową czy rastrową, można je zaimportować do C-GML, korzystając z możliwości importu z formatów: DXF, DWG, DGN, SHP, Ewmapa, TNG/GIV, TXT i innych. W C-GML, w prosty sposób utworzy się z takich danych obiekty BDOT500, GESUT, poza importami wymienionymi wyżej, najważniejszy jest oczywiście import plików GML z danymi z PODGiK – jeśli ten prowadzi już bazę danych zgodną z przepisami i jest w stanie wydać geodecie GML z obiektami w zakresie opracowania do aktualizacji.
Bardzo istotną funkcją programu jest możliwość walidacji (kontroli) importowanych plików GML w celu sprawdzenia ich zgodności ze schematami z rozporządzeń, kontrola poprawności dotyczy także obiektów tworzonych przez geodetę, tak by miał on pewność, że jego opracowanie jest pozbawione formalnych błędów.

Więcej tutaj: http://www.softline.xgeo.pl/index.php/oferta/program-c...

Jacek