konto usunięte

Temat: złamanie zęba obrotnika

jaka rehabilitacja po stabilnym złamaniu zęba obrotnika we wczesnym okresie ( z unieruchomieniem w kołnierzu ortopedycznym)????
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: złamanie zęba obrotnika

Żadna

konto usunięte

Temat: złamanie zęba obrotnika

skoro pacjentka zleconą ma rehabilitację nie może być żadna:)
Maria W.

Maria W. Fizjoterapeutka

Temat: złamanie zęba obrotnika

Ale skoro ma zleconą, to ma już coś konkretnego na tym zleceniu, prawda? Czy napisane tylko "rehabilitacja"?

Beato, usprawnia się dysfunkcje. Nie sam fakt złamania zęba obrotnika.
Wywiad, badanie i do dzieła. Jeśli nic pacjentce nie dolega, to niech nie wyciąga odszkodowania na siłę. Zrosło się? No to git:DD
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: złamanie zęba obrotnika

Beata Stępień:
skoro pacjentka zleconą ma rehabilitację nie może być żadna:)
Jeśli już koniecznie chcemy jej zająć czas, a sami nie mamy niczego lepszego do roboty (albo nudzimy się, chcemy błysnąć na praktyce lub podpadliśmy szefowi praktyk), to możemy skupić się na utrzymaniu ogólnej wydolności krążeniowo-oddechowej i męczyć pacjentkę i siebie tzw. ćw. oddechowymi.
Piszę o tym, co mówiłbym, jakbym był studentem i miał takie pytanie na egzaminie z kinezy, bo wiadomo, że to kompletne banialuki.

Można też błysnąć oślepiająco na praktyce, powołując się połączenia wiscerosomatyczne i - zważywszy na okolicę sąsiadującego segmentu C2-C3 - mobilizować więzadło obłe wątroby w ramach profilaktyki otłuszczenia wątroby albo zastoju przepływu żółci. Raczej jednak nie polecałbym uskuteczniania takich działań. A nuż jesteśmy na praktyce u kogoś, kto jest przekonany o swoim wieloletnim doświadczeniu klinicznym i na temat hepato-choleo-mechaniki będzie miał swoje, odmienne od naszego, zdanie.

Z mniej twórczych rzeczy możemy zapobiegać dysbalansowi mięśniowemu (w tym skróceniom lub osłabieniom) m.czworobocznego, mm. pochyłych (szczególnie środkowego), m. mostkowo-obojczykowo-sutkowego, m. dźwigacza łopatki, mm. piersiowych, m. prostownika grzbietu w odcinku piersiowym. Oczywiście, pilny student wie, które mięśnie się skrócą, a które będą miały tendencje do osłabienia i na które trzeba zwrócić uwagę np. pod kątem obecności aktywnych i ukrytych punktów spustowych ;)

Z ciekawszych zabijaczy czasu: mobilizacja powięzi okolic trójkątów szyi, ewentualnych zablokowań stawów międzywyrostkowych w odcinku piersiowym oraz stawów kręgowo-żebrowych. Usztywnienia w odcinku szyjnym (nawet te kilkutygodniowe) wpływają również na lędźwiowy odcinek kręgosłupa i wpływają tym samym na ustawienie i ruchomość miednicy; a także powodują rotacje górnego otworu klatki piersiowej.

Z oczywistych przynudzeń: należy zadbać o utrzymanie pełnej ruchomości stawów kończyn górnych i obręczy kończyny górnej.

Warto robić kontrolnie co jakiś czas - szczególnie ważny w takich przypadkach - test dwu wag, by przeciwdziałać ewentualnym asymetrycznym obciążeniom, spowodowanymi np. nieprawidłowymi kompensacjami, dyscentralizującymi środek ciężkości.Tomasz B. edytował(a) ten post dnia 17.10.10 o godzinie 09:20

Następna dyskusja:

złamanie kręgu




Wyślij zaproszenie do