konto usunięte

Temat: Przeciwwskazania

Proszę bardzo o pomoc.Mam pacjentkę która jest po usunięciu piersi.Lekarz zlecił TENS na łokieć po stronie odjętej piersi i laser oraz masaż .We wszystkich książkach choroba nowotworowa jest przeciwwskazaniem do jakichkolwiek zabiegów.Lekarz wypisując skierowanie wiedział o wszystkim. Proszę napiszcie co o tym sądzicie.

konto usunięte

Temat: Przeciwwskazania

Masaż w znaczeniu drenażu limfatycznego nie jest przeciwwskazaniem po usunięciu piersi (jeśli ognisko nowotworu zostało przez ten sposób zahamowane). Pomaga to przesunąć chłonkę i zapobiega obrzękom. Co do stymulacji laserowej na łokieć też nie widziałbym przeciwwskazań. Z TENSem bym się wstrzymał.

konto usunięte

Temat: Przeciwwskazania

ostatnio miałam podobny problem , tyle że ja mam coś do powiedzenia jeśli nie zgadzam się z lekarzem, prawda że masaż jako drenaż jest wskazany ale co do reszty to bym nie zrobiła.

na początku jak taki pacj przychodzi to przy zapisie można poprosić o zgode onkologa na przeprowadzenie fizykoterapii - na papierze. ( jako podkładka - potem może się przyda)

laser niby nic ale jednak ingeruje i jak miałam pacj po usunięciu guza muzgu , która przyszła ze skierowaniem na pole magnet i laser na wyr barkowy ( wiązało się to ze zm zwyr) to mimo zlecenia odmówiłam wykonania i pole magnet odstawił i zostawił laser. potem już nie musiałam siedzieć na fizyko i koleżanka przejeła pacj i koleżanka też odmówiła laseru no i pacj sama zrezygnowała.

jak poprosiliśmy o zgode onkologa to onkolog jej nie dał . kazał pacj napisać jakie zab przyjmowała i jak się toczył cykl fizyko( jakieś objawy czy coć)

po kilku tyg zgadałam się z kumpelą i okazało sie że ta pani wkońcu u niej przyjeła sam laser - nie przyznała się do chor nowotworowej i nikt nie pytał bo płaciła za niego w prywatnym gabinecie.

Koniec był taki że pani się powiększyły węzły chłonne i wtedy powiedziała o nowotworze bo się sama przestraszyła i był to laser punktowy. nie wiem co dalej bo ją pogoniły odrazu do onkologa i już nie wróciła. ale sama ciekawa jestem co tam się dzieje z nią

konto usunięte

Temat: Przeciwwskazania

jeszcze jak laser się robi to można pościemniać - tylko czas ustawić bez dawki. będziesz miała czyste sumienie. pozdrawiam i czekam na opowieść jak to u ciebie dalej się potoczyło.

konto usunięte

Temat: Przeciwwskazania

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.Pacjentka przestała przychodzić na zabiegi .Sama stwierdziła że się boi bo oczywiście poinformowałam ją o wszystkim :) Masażu nie miała limfatycznego tylko leczniczy na odc.szyjny.
Kiedyś przychodziła do mnie pani po nowotworze i jej onkolog powiedział że można zabiegi stosować ale w żadnym wypadku lasera i innych zabiegów związanych ze światłem. Inna zaś pacjentka przychodziła po usunięciu tarczycy i miała od onkologa laser na bliznę pooperacyjną.Więc rozumiecie że już sama zgłupiałam.
Na szczęście sama pacjentka zdjęła ze mnie ciężar decyzji i dzięki jej za to :)
Pozdrawiam
Andrzej Sulimierski

Andrzej Sulimierski mgr Fizjoterapii

Temat: Przeciwwskazania

zawszw mowie - trzeba uswiadamiac naszych pacjentow - oni tez powinni byc profesjonalistami od swojego ciala -- my pokazujemy om najczesciej droge..

konto usunięte

Temat: Przeciwwskazania

Marek Chabros:
Masaż w znaczeniu drenażu limfatycznego nie jest przeciwwskazaniem po usunięciu piersi (jeśli ognisko nowotworu zostało przez ten sposób zahamowane). Pomaga to przesunąć chłonkę i zapobiega obrzękom.
jesli nie ma znacznego obrzeku to nie nalezy nawet drenazu - do 9 miesiecy po operacji.

jesli jest znaczna blizna to, gdy juz sie zagoi, mozna probowac ja rozciagnac 'na boki'. Taki zabieg mozna traktowac wiecej niz kosmetyczny, bo znaczne zgrubienie pooperacyjne bedzie komplikowac przeplyw limfy. Podobnie z laserem na blizne, wspomniane powyzej.

jesli masaz to z dala od klatki piersiowej.

czyli wszystko zalezy od kondycji medycznej i metody, ktora sie wybiera.

jesli chodzi o sciemnianie to ma to krotkie nogi - jesli bedzie powrot choroby, to pacjentka bedzie winnic/sadzic rowniez ciebie, ze nie zakwestionowalas zalecenia lekarza. Oprocz tego to marnujesz swoj czas i uzywasz sprzetu, ktory moglby byc wykorzystany dla tych co go potrzebuja.Jan Krongboon edytował(a) ten post dnia 30.11.07 o godzinie 15:42
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Przeciwwskazania

Nieporozumienia wokół masażu w chorobach nowotworowych biorą sie z faktu, iz podstawowy masaż wykonywany jako leczniczy w Polsce to klasyk, segmentarny lub drenaz limfatyczny. Niestety klasyk czasem wykonywany jest bardzo topornie. lekarzy często poprostu dla swietego spokoju nie chcą aby pacjenci byli masowani i tyle.

Pytanie podstawowy jaki masaż, na jaki obszar i jakie dawki? Pomyslcie takze o roli samego dotyku u osób chorych?

Czy kiedykolwiek masowaliście osobe która odchodzi.....?

Może poczytajcie o sprawach nowotworowych w książce: Medicine Hands, Massage Therapy for People with Cancer Gayle McDonalds. Nieżle zamieszała juz ta książka także w naszym środowisku?

Polska wersja: Złagodzić cierpienie - Jak pomóc w chorobie nowotworowej. Może nakład się jeszcze nie wyczerpał? Pomińmy tłumaczenie tytułu :):):)

Temat masażu i samego dotyku w tym kraju jest niezwykle intrygujący. Pamietajcie jesli lekarz mówi nie, to nie!!! I tyle. Ale dlaczego najczęściej mówi nie?

Widziałem zdezorientowanie podczas sympozjum w Słupsku na wykładzie: Masaż w chorobach nowotworowych, poprowadzonym spektakularnie przez doktora Grzegorza Lewandowskiego? Ludzi zarówno młodych adeptów masażu i fizjoterapii jak i starszych wilków, poprostu zatkało? Pozytywnie oczywiści.

Bo wiedza o masażach ogranicza się najczęściej do topornego klasyka a tu juz jest nasza edukacyjna strona medalu.

Tak z innej strony, statystycznie co 2-3 osoba z nas ma statystyczną "szanse" zachorować!!!!

Pytanie, ile osób masowaliście w zyciu z utajnionymi jeszcze objawami? Pewnie niegdy się nie dowiemy.

Stany, Australia czy także U.K. to kraje prowadzące specjalistyczne kursy, jak postępować z pacjentami w chorobach nowotworowych. Pomyslmy o tym.

Pozdrawiam serdecznie

konto usunięte

Temat: Przeciwwskazania

Jan Krongboon:

jesli chodzi o sciemnianie to ma to krotkie nogi - jesli bedzie powrot choroby, to pacjentka bedzie winnic/sadzic rowniez ciebie, ze nie zakwestionowalas zalecenia lekarza. Oprocz tego to marnujesz swoj czas i uzywasz sprzetu, ktory moglby byc wykorzystany dla tych co go potrzebuja.

Nie moją wypowiedź powinieneś zamieścić. Tylko koleżanki. Ja nie mówiłem o żadnym ściemnianiu. Bądź staranny w tym co robisz, mam nadzieję że w zabiegach fizjoterapeutycznych nie jest tak jak na tym forum.
Wojciech Kurzydło

Wojciech Kurzydło młodszy asysten
fizjoterapeuty, ORNR
krzeszowice

Temat: Przeciwwskazania

Agnieszka Jagielska:
Proszę bardzo o pomoc.Mam pacjentkę która jest po usunięciu piersi.Lekarz zlecił TENS na łokieć po stronie odjętej piersi i laser oraz masaż .We wszystkich książkach choroba nowotworowa jest przeciwwskazaniem do jakichkolwiek zabiegów.Lekarz wypisując skierowanie wiedział o wszystkim. Proszę napiszcie co o tym sądzicie.

Dluga dyskusja tylko nikt nie zadal dla mnie podstawowego pytania.
Bo wbrew pozorom nie jest ono czy mozna , tylko po co :).
Musimy sobie zdac sprawe ze wszystkie te zabiegi musza miec jakis CEL !!! Zarowno tens jak i laser maja bardzo lokalne dzialanie i w zaden sposob nie beda wplywac na nowotwor piersi ... .
Piotrze powtorze sie to nie jest kwestia czy mozna masowac pacejntow z choroba nowotworowa , tylko po co to robic.
Jako leczenie paliatywne ok, tylko musimy miec tego swiadomosc.
To ze nie ma przeciskazan do jakiegos zabiegu wcale nie oznacza ze nalezy go stosowac.
Zgodze sie z toba ze sam dotyk ma dzialanie terapeutyczne ale jaest to bardziej plaszczyzna psychologiczna niz fizjologiczna. I moge zrozumiec masaz u terminalnie chorych. Natomiast z twojego postu wynika ze jak najbardziej mozna masowac chorych onkologiczne a tak nie jest ... bo to zalezy od rodzaju nowotwora, czy jest zlosliwy czy nie, gdzie daje przezuty,jak sie rozprzestrzenia itp.I tu jedyna droga jest konsultajca z onkologiem.

Pozdrawiam Wojtek
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Przeciwwskazania

Wojtek, z mojego postu nic takiego co piszesz nie wynika.

Po pierwsze decyzja nalezy do onkologa lub innego prowadzacego lekarza i tyle! W teori uczy sie krótko: nowotwory złosliwe bezwzgledne przeciwskazanie, nowotwory łagodne warunkowo.

To że tłumacze przy okazji dlatego czasem lekarze dla swiętego spokoju nie chca zgadzac sie na wykonywanie masażu to juz zupełnie inna sprawa. Powtarzam jeszcze raz, dla wiekszosci z nich masaż to toporny fizykalny masaż kojarzony z klasykiem.

Jesli jest jakaś większa wiedza to ewentualnie na temat drenażu linfatycznego.

Ale masaż leczniczy to nie tylko klasyk. Swoją drogą z postu nie wynika dokładnie dlaczego lekarz wypisał zlecenie na te zabiegu. W tym przypadku wynika z tego ze lekarz wypisał masaż nie w celu leczenia zmian nowotworych, ale mamy tylko lakoniczna informacje o masażu. Nie ma informacji o rodzaju zalecanego masażu, na jaka cześć ciała, itd.

Osobiscie skonsultowałbym taką sytuacje z lekarzem i tyle. Zresztą w czasach jak ja pracowałem w przychodni tak postepowalismy w dyskusyjnych przypadkach. To są właśnie sytuaje kiedy my mozemy dowiedzieć sie czegos więcej od lekarzy i wice versa.

Może troche od innej strony. Wykonywanie masażu u chorego z nowotworem w celu leczenia tych zmian, a masaż u chorego z łagodnymi objawami nowotworowymi, który ma na przykład uraz łokcia czy kolana i masaż miałby byc częścią rehabilitacji to zupełnie inna sprawa.

Dlatego zadanie pytania - już na wstepie - w jakim celu miałyby byc wykonane te zabiegi wydaje sie oczywiste.

Powtarzam jeszcze raz, z mojego postu absolutnie nie wynika to o czym Wojtek piszesz.

Wynika jedynie to, że najczęściej dla swiętego spokoju pacjentów z nowotworami, raktuje sie jako pacjentów z bezwzglednymi przeciwskazaniami do masażu. Pozostawia się ich samym sobie.

W sumie poza leczeniem z zastosowaniem drenażu limfatycznego i w ogóle rehabilitacji po mastektomią, niewiele wiadomo w tym kraju.

Moje wrażenie a pro po podejscia do tematu pacjentów chorych na chorobe nowotworową w tym kraju jest najczęściej takie -pacjent z chorobą nowotworową dla swiętego spokoju nie dotykać.

Może macie inne zdanie, ale tak to widzę, nie tylko z perspektywy terapeuty.

Pozdrawiam serdecznie Piotr

konto usunięte

Temat: Przeciwwskazania

Widze że sie rozwineła dyskusja o masażu , a ja chce wiedzieć co wy na te zabiebi powiecie.
znając realiapracy w zakładzie prywatnym - że za wszystko można wylecieć a małolata ma mało do powiedzenia bo nie jest lekarzem tylko technikiem lub magistrem.
natomiast różnie sięto ma do publicznej opieki medycznej gdzie też mamy różnych szefów , różnie reagujących na sprzeciw.

konto usunięte

Temat: Przeciwwskazania

zapomniałam.
ostatnio koleżanka miała problem : zrosty na płucach po zapaleniu.
Pierwsze co na myśl przychodzi to masaż i ćwiczenia, a pacjent dostał sollux, ultradźwięki i laser na okolice mostka i co wy na to?

ja 2 razy byłam zagrożona i prawie wyleciałam bo miałam obiekcje co do wykonania zabiegu jonoforeza na oko u pacj co 3 mieś wcześniej miał wszczepiony rozrusznik i stała baba nademną dosłownie i kazała el bierną na kark zakładać (to był 1 raz)
drugi i ostatni ( bo tak wyszło że już nie pracuje) miałam wątpliwości co do wykonania diatermii krótkofalowej na piersi (zatrzymanie pokarmu) gdyż pacj miała wszczepione wkładki silikonowe. coprawda ciepło na silikon nie działa ale tkanki okoliczne przecież na zabieg reagują.
Wojciech Kurzydło

Wojciech Kurzydło młodszy asysten
fizjoterapeuty, ORNR
krzeszowice

Temat: Przeciwwskazania

Piotrze zgadzam sie ze wprost tego nie napisales, ale mozna tak odebrac twoj post. Wiem jaka byla intencja, ze choroba nowotworowa nie oznacza ze pacejnta wogole nie mozna dotkna. JA kilkakrotnie pokusilem sie o to by zajrzec na fora masazystow i sie pzrerazilem poziomem wiedzy i za co ci ludzie sie biora... Jest to forum otwarte i trzeba bardzo wazyc slowa, bo tez beda zagladac tu masazysci po 2 tygodniowych kursikach i oni mysle lepiej zeby wiedzieli ze jak nowotwor to nie ruszac :).

Justyno pracowalem tez kiedys w takim prywatnym gabinecie w którym głównie wykonywało się zabiegi fizyko, czesto rownie bezsensowne. Szkoda twoich nerowo Lepiej szukaj innej pracy.
Fizykoterapia w wielu krajach na swiecie wogole nie jest stosowana, nawet jesli to w bardzo ograniczonym zakresie, ze wzgeldu na brak dowodow na skutecznosc. W UK glawanizacja i jonoforeza jest bodajze od 20 lat zakazana, bo stwierdzili ze ryzyko poparzenia pacejnta jest zbyt wielkie a efekty terapeutyczne nikle.

Pozdrawiam
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Przeciwwskazania

Jeszcze raz. Kończąc temat bo i tak nie dojdziemy do pełnego porozumienia, internet a zwłaszcza forum jakiekolwiek ma poprostu swoje ograniczenia, czasowe, intencyjne, itd.

Z postu wynika iz chodzi tu o skierowanie na masaż, ale nie do końca wiemy w jakim celu. Piszecie ze we wszystkich książkach masaż w chorobie nowotworowej jest przeciwskazaniem. W jakich wszystkich ksiązkach?

Pytanie podstawowej, jaki masaż i jaka choroba nowotworowa? Rozpisywanie sie kto co miał do końca na mysli też nie ma tu sensu, bo i tak pacjent w swoim przypadku jest indywidualny. Swoją drogą jak juz nadmieniłem przeciwskazania dotyczą zwłaszcza masażu klasycznego. Poczytajcie literaturę zagraniczną. Ale zostawmy ten temat przeciwskazań. Frapuje mnie co innego.

Otóz na różnych wątkach i serwisach, coraz częściej podejmujecie temat nie zrozumienia przeciwskazań lub tez nie doceniania wskazań do zabiegów fizykalnych, min masażu przez inny personel. Nie wiem czy to sa jakies kompleksy, czy nie, ale wypowiedzi fizjoterapeutów dotyczące mieyśrodowiskowej współpracy czasem dziwią mnie.

Moja działka to masaż i jedyne co moge to promowanie go poza praca w gabinecie w mediach, tv, artykułach, ksiązkach, szkołach itd. tak też sie dzieje. Wiem jednak iz pytania laików sa dzis zupełnie inne, bardziej dojrzałe niz 15 - 20 lat temu.

Ponadto moze mam szczęście, ale jakos nie spotkałem sie z opisywana przez was niechecią lub brakiem zrozumienia ze strony lekarzy, wręcz przeciwnie. Świetnie sie nam współpracuje i współpracowała kiedyś (ortopedia, ambulatorium, sanatorium, klub sportowy)

Współpracuje z nimi od lat, uczęszczam na kongresy, czynnie i zawsze mamy fajny kontakt i wspólne tematy min medyczne.

Jednak jak rozejrzeć sie na kongresach medycznych, kosmetycznych, czy także spa, tematów z fizjoterapi jak na lekarstwo!!! Nie chodzi tu o kongresy stricte medyczne czy w zamknietym kręgu fizjoterapeutów, ale takie na których o zabiegach fizykoterapii moze posłuchać każdy laik.

Środowisko masażystów zwłaszcza techników przez lata procowało i wypracowało sobie totalnie inne pojmowanie masaży jak 20 lat temu. Z czego teraz korzysta ogól osób zajmujacych sie masażami. To była mrówcza praca, aczkolwiek jest jeszcze bardzo, bardzo, bardzo dużo do zrobienia.

Mam taką propozycje, a może sie myle ale moze tak trzeba.

Odpowiedzcie sobie na pytanie:

-Co w srodowisku robicie aby uświadomic zarówno lekarzy jak i pacjentów w temacie fizykoterapii. czy sa jakies informacje dostepne, foldery, prelekcje dla laików?

Troche wyjezdzam za granice, często widze stosy przeróżnych folderów o zabiegach fizjoterapeutycznych i pochodnych. W Niemczech czy Austrii znajomość metody Knaipa, hydroterapii czy drenazu jest dosyc dobra i lekarz tez musi znać wiele zagadnień bo by go pacjenci wysmiali. Ale środowisko fizjoterapeutów pracowało na taki wizerunek latami.

Może sie mylę, wiem ze się conieco zmienia. Ale jak u nas odwiedzam kolegów w gabinetach to poza wizytówkami przed gabinetami fizjoterapii nie wiele mozna sie doszukać informacji.

Pomyslcie o tym, może to jest ta droga?

Pozdrawiam serdecznie Piotr
Wojciech Kurzydło

Wojciech Kurzydło młodszy asysten
fizjoterapeuty, ORNR
krzeszowice

Temat: Przeciwwskazania

Piotrze nie choidzi mi o antagonizowanie poszczegolnych srodowisk medycznych.
Chodzilo mi o co innego , jezeli ktos ma odpowiednia wiedze i rozumie zasadnosc pewnych przeciwskazan, bedzie wiedzial kiedy mozna dany zabieg wykonac a kiedy nie.
Nie wiem czy otwarte forum jest najlepszym miejscem do uswiadamia :), bo sam dobrze wiesz ze materia nie jest prosta i jednoznaczna. To jest tylko moje prywtane zdanie z ktorym oczywiscie masz prawo sie nie zgadzac.
Uwazalem i nadal uwazam ze dawanie pewnej wiedzy i umiejtenosci osobom do tego nieprzygotowanym jest jak dawanie dziecku zyletki.
Kolejna sprawa to to co wczesniej pisalem ze wazniejsze od pytania czy mozna jest pytanie po co !!!
Pacejnci z nowotworami tez miewaja rwy kulszowe, ciesnie nadgarstka itp, i tutaj wywiad nowotworowy, szczegolnie jest dany typ nowotworu nie daje przerzutow do kosci nie bedzie rzutowal w zaden sposposob na nasze postepowanie. Pacjent z nowotworem nie jest trendowaty, a czesto sie do niego podchodzi.
W powyzszym przypadku choroba nowotworowa byla niejako dodatkowym schorzeniem nie wiazacym sie dolegliwosciami z jakimi pacjent do nas trafil, problem sie zaczyna jesli objawy z ktorymi pacejnt trafia maja powiazanie z nowotworem !!!
Wracajac do meritum i podstawowego pytania :

"Mam pacjentkę która jest po usunięciu piersi.Lekarz zlecił TENS na łokieć po stronie odjętej piersi i laser oraz masaż"

Nie ma podanego rozpoznania, objawow jakie ma pacejentka, wiec na podstawie powyzszych informacji nie mozna nic powiedziec.
Czy laser tez jest na lokiec ??, masaz tez lokcia ???.

Pozdrawiam
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Przeciwwskazania

Oczywiscie Wojciechu że cały wątek zaczynać powinien się od pytania: - po co, w jakim celu? Pewnie chodziło o dodatkowe problemy z łokciem, ale to pewnie ..... nie wystarczy?

Jednak skoro już tak się rozwinął temat przeciwskazań oraz uświadamiania "inter-środowiskowego" to warto może nad tym się zastanowic w każdym srodowisku?!

Wiem ze nie miałes zamiaru antagonizować środowisk. Ale osobiście uważam, iz warto wypracowań wieksze porozumienie i promować fizjoterapie na zewnatrz, właśnie nie tylko w środowisku fizjoterapeutycznym, ale także laickim. Nie chodzi tu o szkolenia ale na przykład chociaz o podstawowe informacje dla pacjentów promowane w folderach.

A pro pos antagonistów, srodowisku fizjo nie jest moim ale często z nimi współpracuję. Na ostatnich dwóch kursach rozmawialiśmy min na tematy programów, a raczej różnic programowych a przede wszystkim braku ich realizacji na studiach. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawy jakie są róznice.

Ale to już zupełnie inny temat.

Może postaracie się aby uruchomić jakis program, szkolenia dotyczące dodatkowych zagadnień w tym chorób nowotworowych?

Powodzenia, dla mnie ten wątek sie raczej wyczerpał :)

Temat: Przeciwwskazania

Golden line is filed for the approval of the constructive sources for the citizens. The chain of the events and Optometrist mortgage is formed for the joys. The partly followed show is jumped for the terms for the tools and techniques for the field.
Jackson Wylie

Jackson Wylie Cashier, Saatchi &
Saatchi

Temat: Przeciwwskazania

Considering mouth swab drug tests? Drug Test Kit USA offers a range of reliable testing kits designed for accurate drug detection. Their website provides detailed information on the benefits of mouth swab drug tests and how to use them effectively.

Temat: Przeciwwskazania

Discovering Vesta Care was a game-changer in my pursuit of a reputable clinic near me. The comprehensive range of services they offer, coupled with their focus on patient satisfaction, makes them a top choice in healthcare.

Następna dyskusja:

tenis - przeciwwskazania?




Wyślij zaproszenie do