Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: Czernobyl – 23 lata po

Jednego dnia na Onecie ukazały się dwa artykuły jeden Łukasza Jabłoński ego - Ukraina - Czarnobyl - "Zona" opisujący wrażenia z wycieczki do tytułowej „ Zony” a drugi pod tytułem "Odczuwamy skutki katastrofy sprzed 23 lat" gdzie prezydent Ukrainy Juszczenko mówi o kolosalnych stratach wywołanych pamiętną kwietniową katastrofą.
Relacja z wycieczki nie pokazuje martwej strefy, wręcz przeciwnie jest tam bujne życie i rośliny i zwierzęta czyją się doskonale, nie widać jakoś mutantów i spalonej ziemi czym straszyli nas „ ekolodzy” po katastrofie. Życie zadrwiło sobie z „ekspertów” i nic sobie nie robi z ich opinii. Brak jest tylko ludzi wysiedlonych na fali pierwszej paniki. Obecnie wracają nielegalnie do niektórych wsi na stare lata. Jak wykazują badania ich zdrowie nie jest w gorszej kondycji niż w innych rejonach Ukrainy i Białorusi.
Jaka jest wobec tego prawda o Czarnobylu? Trudno będzie jej dociec, zbyt wiele krzyżowało i krzyżuje się tu interesów. Różni „ niezależni „ eksperci wydali masę sprzecznych opinii. Jedno jest pewne nie było zapowiadanej apokalipsy, nie odnotowano wzrostu chorób nowotworowych wyraźnie skorelowanego z katastrofą mimo medialnego trąbienia o tysiącach chorych i zabitych. Trzeba pamiętać, że koniec XX wieku to wzrost liczby zachorowań na choroby cywilizacyjne w tym nowotworowe na całym świecie.
Na obraz katastrofy z pewnością nałożyła się pomoc amerykańska dla obecnej Ukrainy i Białorusi, pomoc ta w tamtych czasach to była manna z nieba dla lokalnych władz. Nic dziwnego, że po stronie ukraińskiej Bugu odnotowano w statystykach ogromny wzrost zachorowań na nowotwory tarczycy, podczas gdy po stronie polskiej tej samej rzeki niczego takiego nie zauważono. Tylko, że po stronie ukraińskiej były dopłaty i pomoc a u nas nie. Do tego katastrofa zbiegła się z kampanią reklamową „ zielonych”, którzy agresywnie protestowali przeciwko elektrowniom atomowym.
Racjonalnie do tego podchodząc nie bardzo wiadomo dlaczego, bo w tym czasie elektrownie i paliwa konwencjonalne były i są zresztą do dzisiaj znacznie większym zagrożeniem dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców. Ale elektrownie atomowe lepiej nadawały się na wroga publicznego nr 1 bo „ atom” był niewidzialny, kojarzył się z bomba atomową i łatwiej było wywołać medialną psychozę.
Rozwój energetyki atomowej we Francji i innych krajach i dalsze projekty rozwoju tej dziedziny np. w Niemczech pokazują, że tamta katastrofa i jej skutki były wyolbrzymione przez media. Ale żyjemy w czasach kiedy to media kreują rzeczywistość i jak ona nie przystaje do wykreowanego obrazu to tym gorzej dla niej.
Fakty są ważne jeśli są faktami medialnymi i dotyczy to wszystkich dziedzin życia nie tylko katastrofy czarnobylskiej ale np. Globalnego Ocieplenia, kiedy ktoś usiłuje powiedzieć, że to nie tak, że prawda jest inna nie ma szans przebicia się przez szum medialny. No cóż pożyjemy, zobaczymy gdzie nas ten medialny Matrix zaprowadzi.

konto usunięte

Temat: Czernobyl – 23 lata po

To prawda. trochę czytałam na ten temat, no i nieźle się uśmiałam np. z 2 metrowego kurczaka napotkanego w lasach niedaleko Czarnobyla... Dotąd w Rosji wielu tysiącom ludzi wypłacane są grube odszkodowania za poniesione straty w związku z wybuchem. Problem w tym, że oni nie żyli nawet w zasięgu "chmury" po wybuchu.

Poza tym sam wybuch jest owiany tajemnicą, ponieważ Rosjanie ujawnili tylko kawałeczek tajemnicy, a wszystko jest sprawą wojskową.
Rafał Lis

Rafał Lis Przedstawiciel
Medyczny

Temat: Czernobyl – 23 lata po

Zgadzam sie z przedmówcami, miałem okazje niecały miesiac temu osobiście pojawiac sie w Zonie, przyroda jest tam niesamowicie bujna, jest to najwiekszy w Europie nietknięty przez tyle lat rezerwat przyrody. Co do nielegalnego powrotu ludzi (byłych mieszkańców) do strefy, nie moge sie zgodzic. Owszem wracają ale legalnie, mają do tego prawo. Wyjątkiem jest kilkia faktycznie nadal niebezpiecznych miejsc jak Prypeć
(z powodu stanu technicznego budynków)czy Czerwony Las. Teraz po przekroczeniu pierwszej bramki kontrolnej, i wjeżdżając do miasteczka Czernobyl, zobaczymy normalnie zyjącą miejscowość, z przedszkolem, własną komunikacją czy domami mieszkalnymi. Mity o mutantach, chorobach popromiennych na dużą skalę można włożyc miedzy bajki. Oczywiście wyjątkiem są ludzie ktorzy pracowalo bezpośrednio zaraz po wybuchu przy gaszeniu reaktora.
Oto krotka fotorelacja z naszego pobytu...

http://www.youtube.com/watch?v=JTlFVeR1ZmQ&feature=cha...
Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Czernobyl – 23 lata po

oj, nic nie zamieściłeś :(
Marta Łotysz

Marta Łotysz Zarządzanie oraz
pośrednictwo w
rezerwacji obiektów
nocle...

Temat: Czernobyl – 23 lata po

Informacja co do wycieczki tyrystycznej Czarnobyl Tour na stronie http://noclegi.com.ua w rozdziale Turystyka
Marta Łotysz

Marta Łotysz Zarządzanie oraz
pośrednictwo w
rezerwacji obiektów
nocle...

Temat: Czernobyl – 23 lata po

Tak naprawde, juz 23 lata po...
Ale jest jeszcze duzo podobnych objektow, ktore moga stworzyc drugi taki Czarnobyl.
Przykladowo: stacja atomowa v Rovno, ktora lezy na geologicznie niepewnym gruncie...
Wszyscy siedzimy sobie na Czarnobylach...
Michał Zagalski

Michał Zagalski Dyrektor Projektu w
Biurze
Bezpieczeństwa PKP
S.A., Audyt...

Temat: Czernobyl – 23 lata po

Aby zapoznać się ze skutkami Czarnobyla z innego (chyba bardziej racjonalnego) punktu widzenia - to zapraszam do obejrzenia materiałów w poniższym linku (pokaz slajdów):
http://www.maze.lo23lodz.pl/Awaria_w_Czarnobylu.ppt

Pozdrawiam.Michał Konrad ZAGALSKI edytował(a) ten post dnia 25.12.09 o godzinie 23:32

Następna dyskusja:

To już 24 lata...




Wyślij zaproszenie do