Temat: 18.10.2010 - Spotkanie w Deauville/Francja...

Francja - Deauville - Merkel i Sarkozy - tarcza

18.10.2010 (IAR) - "Rosja jest naszym przyjacielem, a my chcemy być przyjaciółmi Rosji" - powiedział Nicolas Sarkozy podczas wspólnej z Angelą Merkel konferencji prasowej. Prezydent Francji i kanclerz Niemiec spotkali się w Deauville, a następnie wspólnie przyjęli Dmitrija Miedwiediewa.
Odpowiadając na pytanie niemieckiego dziennikarza na temat budowy tarczy antyrakietowej w Europie z udziałem Rosji, Angela Merkel mówiła o potrzebie bardziej intensywnej współpracy z tym krajem, między innymi w dziedzinie bezpieczeństwa.

"Od zakończenia zimnej wojny Rosja stała się partnerem, strategicznym partnerem Europy. Jest wiele zbieżności w naszej analizie zagrożeń. Można powiedzieć, że wobec tych zagrożeń siedzimy niejako w tym samym statku.”- powiedziała Merkel. Kanclerz Niemiec mówiła też o potrzebie rozwinięcia wzajemnego zaufania w stosunkach z Rosją.

Słowo "zaufanie" podchwycił natychmiast Nicolas Sarkozy, który uznał, że jest ono najważniejsze w kontekście relacji z Moskwą. "Oboje uważamy, że zimna wojna już się skończyła, że nie ma już Układu Warszawskiego i że Związek Radziecki należy do przeszłości. Dalego Rosjanie są naszymi przyjaciółmi, a my chcemy być przyjaciółmi Rosjan”.- podkreślił.

Nicolas Sarkozy zgodził się z panią Merkel, że „zagrożenia ciążące nad Rosją, Niemcami i Francją są takie same”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/T.Siemieński, Paryż/dyd

Czyżby nowy Trójkąt?Alicja Elżbieta Samol edytował(a) ten post dnia 19.10.10 o godzinie 11:19

Temat: 18.10.2010 - Spotkanie w Deauville/Francja...

Deauville - sprawy gospodarcze:

Francuski prezydent podkreślił potrzebę zmian w zarządzaniu europejską gospodarką. Wspólna francusko-niemiecka propozycja dotyczy przede wszystkim walki z deficytem budżetowym w krajach Unii. Jak zapowiedział Sarkozy, państwo ze zbyt dużym deficytem budżetowym, które nie podjęłoby w ciągu sześciu miesięcy niezbędnych działań zaradczych, zostałoby ukarane.

Rada Unii będzie mogła również decydować kwalifikowaną większością o prewencyjnym ukaraniu kraju, który nie obniży wystarczająco swojego deficytu. Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel, po roku 2013 trzeba będzie stworzyć trwałe mechanizmy przeciwdziałania kryzysom gospodarczym i budżetowym w krajach Unii.

Następna dyskusja:

spotkanie Merkel-Miedwiediew




Wyślij zaproszenie do