Marek H.

Marek H. Szukam wyzwań...

Temat: zjazd z drogi publicznej

Proszę o informację na temat przepisów prawnych dotyczących lokalizacji zjazdów z drogi publicznej a w szczególności minimalnych odległości między nimi... dziękuję
Rafał Szczepkowski

Rafał Szczepkowski Project Manager -
Event manager

Temat: zjazd z drogi publicznej

Według ustawowej definicji zawartej w art. 4 ust. 8 ustawy o drogach publicznych zjazdem jest połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Decyzje zarządu drogi w przedmiocie wyrażenia zgody na wykonanie zjazdu z drogi publicznej do przyległej nieruchomości ma charakter uznaniowy i może być uzależnione od istniejących warunków technicznych.
§ 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430)określa dopuszczalne odstępy między węzłami lub skrzyżowaniami oraz warunki stosowania zjazdów.Okoliczności, które odnoszą się do warunków technicznych zjazdów indywidualnych określone są w § 77 i § 79 rozporządzenia
Marek H.

Marek H. Szukam wyzwań...

Temat: zjazd z drogi publicznej

sorry... moje pytanie było nie precyzyjne
podaje istniejące fakty:
wnioskodawca występuje o lokalizację zjazdu z drogi gminnej (dojazdowej)
działka wnioskodawcy sąsiaduje bezpośrednio z wskazaną wyżej drogą
przedmiotowa działka ma już obecnie zapewniony wjazd

wnioskodawca wnosi o możliwość wykonania kolejnych dwóch zjazdów ponieważ chce na działce swojej postawić garaż dwustanowiskowy z odrębnymi wjazdami. Na projekcie oba wjazdy rozdzielone są pasem zieleni o szerokości 0,5m(lepiej na rysunku samemu obejrzeć niż opisywać!)

Zatem w przypadku gdy uzyska zgodę na odcinku 15 m byłyby lokalizowane 3 zjazdy!!!
A teraz pytanie: czy są przepisy którymi można temu zapobiec? bo jeśli kierujemy się bezpieczeństwem ruchu drogowego to brak mi argumentów????
dziękuję
Rafał Szczepkowski

Rafał Szczepkowski Project Manager -
Event manager

Temat: zjazd z drogi publicznej

Z faktem bezpośredniej dostępności („przylegania”) działki do drogi publicznej nie wiąże się z mocy samego prawa możliwość ustanowienia zjazdu z tej drogi na działkę. Możliwość ustanowienia w takiej sytuacji zjazdu z drogi publicznej nie jest bowiem wprost związana z prawem własności gruntu, czy z działaniami jego właściciela podejmowanymi na podstawie tzw. prawa sąsiedzkiego, lecz stanowi uprawnienie o charakterze rzeczowym - związane z określoną nieruchomością, przyznawane w drodze zgody zarządu drogi, mającej formę decyzji administracyjnej.
Decyzja zarządu drogi w sprawie zjazdu z drogi publicznej ma charakter uznaniowy, wobec czego organ może, ale nie musi wyrazić zgody na zjazd. Granice takiego uznania wyznaczają w myśl art. 7 KPA interes społeczny i słuszny interes obywatela.
O dopuszczalności zjazdu z drogi publicznej do określonej nieruchomości rozstrzyga, obok kryterium bezpieczeństwa drogowego, ustalenia zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
Rozporządzenie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi i ich usytuowanie, wydane na podstawie delegacji zawartej w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, zawiera definicję zjazdu; zgodnie z § 3 pkt 8b rozporządzenia przez zjazd rozumie się część drogi na połączeniu z drogą nie będącą drogą publiczną lub na połączeniu drogi z dojazdem do nieruchomości przy drodze; zjazd nie jest skrzyżowaniem. Rozporządzenie reguluje również warunki stosowania zjazdów (§ 9) - zróżnicowane w zależności od klasy drogi
Ponadto uznaje się, że decyzje w przedmiocie zgody na lokalizację zjazdu mają wpływ na prawo własności nieruchomości, wychodząc z ogólnej zasady, iż prawo własności nieruchomości może doznać szeregu ograniczeń, jeżeli wynikają one z przepisów prawa, a do takich przepisów prawa należy niewątpliwie art. 29 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (obecnie art. 29 ust. 3) - wyrok NSA z dnia 18 września 1998 r., sygn. akt II SA 1019/98, wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 września 2005 r., sygn. akt VI SA/Wa 428/05.
Powszechnie uważa się, iż naczelną zasadą przy wyrażaniu zjazdu z drogi jest zasada bezpieczeństwa w ruchu drogowym (m.in. wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 września 2005 r., sygn. akt VI SA/Wa 428/05, a wcześniej wyroki NSA: z dnia 13 lutego 2001 r., sygn. akt II SA 770/00; z dnia 31 marca 1999 r., sygn. akt II SA 188/99; z dnia 15 lipca 1998 r., sygn. akt II SA 705/98).
Jeśli wykonanie spornego zjazdu stanowi zagrożenie bezpieczeństwa dla ruchu drogowego, to jest to wystarczającą przesłanką do uznania, że interes społeczny nie zezwala na uwzględnienie wniosku o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu do nieruchomości
Barbara Banach (Sikorska)

Barbara Banach
(Sikorska)
Kierownik Robót,
SKANSKA

Temat: zjazd z drogi publicznej

Pan Rafał wypunktował chyba wszystko co dotyczy tematu i tu wiecej sie nie da dopisać jest jednak czynnik "ludzki". Pytanie na jaka droge jest zjazd? gmninna powiatowa, lokalna dojazdowa? tak jak Pan Rafał wspomniał wazne jest bezpieczeństwo, im wyzsza klasa drogi tym lepiej by wjazdów było mniej. Dochodzi dotego to co Pan napisał Panie Marku te dodatkowe 2 wjazdy oddzielone są 0,5 m, wiec nie wydaje mi sie aby była szansa zrobic z nich 2 wjazdy, kazdy wjazd musi miec chociaz minilamne wyokrąglenie tak z praktyki to najlepsze jest 1:1 na szerokosci metra czyli juz wjazd poszerza sie przy samej jezdni o 2 m. to te 2 wjazdy i tak sie połączą. Zresztą jak Pan Właściciel ma miejsce na manewry samochodami przed domem to i jeden wjazd mu wystarczy.
Marek H.

Marek H. Szukam wyzwań...

Temat: zjazd z drogi publicznej

Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi:) pozdrawiam
Tomasz Sochacki

Tomasz Sochacki DROGIMEX PROGRAMMING

Temat: zjazd z drogi publicznej

Witam,
przepisy regulują parametry techniczne zjazdów indywidualnych i publicznych, nie określają natomiast jednoznacznie ilości zjazdów do danej posesji. Jednakże w przypadku, gdy chcemy wykonać więcej zjazdów, zarządca może "odbijać" piłeczkę dając nam negatywne uzgodnienia, argumentując to np. względami bezpieczeństwa ruchu itp.
Jeśli jednak potrzebujemy taki zjazd np. do budynku biurowego, sklepu itp. który znajduje się na naszej posesji, lub np. do budynków gospodarczo-inwentarskich na działkach rolnych (często o dużej powierzchni), to rozwiązaniem pośrednim jest wydzielenie osobnej działki i wykonanie do niej zjazdu. W tym wypadku zarządca drogi nie będzie mógł nam odmówić zapewnienia dojazdu, za wyjątkiem sytuacji, gdzie faktycznie wprowadzałoby to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Koszt podzielenia działki to przeważnie ok. 500-800zł.
Pamiętajmy, że każdy zjazd na drogę publiczną musi spełniać określone wymagania rozporządzenia. Więcej szczegółów na temat geometrii zjazdów z dróg publicznych na stronce http://zbudujmydom.pl/index.php?page=zjazd-zgodny-z-pr...
Pozdrawiam,
Tomek

konto usunięte

Temat: zjazd z drogi publicznej

Witam
mam taki problem gdyż moja działka graniczy z droga wojewódzką oraz z droga gminna , i wjazdy z pewnością będę mieć z drogi gminnej ale zależy mi na zjeździe z drogi wojewódzkiej. Czy dostane pozwolenie na zrobienie zjazdu z drogi wojewódzkiej?

Następna dyskusja:

zjazd z drogi publicznej - ...




Wyślij zaproszenie do