Beata D.

Beata D. Dyrektor ds.
konferencji i
szkoleń, Dendros -
konferencje...

Temat: Górne przejścia dla zwierząt w inżynierii komunikacyjnej

Praktyczne warsztaty „Górne przejścia dla zwierząt w inżynierii komunikacyjnej”
7 listopada 2012, Poznań

Sposób zagospodarowania terenu na mostach zielonych i krajobrazowych częstokroć może decydować o skuteczności wybudowanego górnego przejścia dla zwierząt, tzn. wpłynąć istotnie na fakt korzystania z niego zwierzyny. W Polsce od kilku już lat problem budowy górnych przejść dla zwierząt jest bardzo aktualny i zajmują się nim specjaliści różnych branż. Zapraszamy na jedyne tego typu warsztaty podczas których wiedza teoretyczna będzie połączona z zajęciami praktycznymi typu workshop, a kameralna ilość osób pozwoli na komfortową pracę w grupach i przyswojenie wiadomości.

Celem warsztatów jest zapoznanie Uczestników z warunkami projektowymi i wymaganiami ochrony środowiska w polskich wytycznych oraz zaznajomienie z przykładami zagospodarowania zrealizowanych już inwestycji. Nie zabraknie przykładów wybudowanych i dobrze funkcjonujących górnych przejść w różnych krajach zachodnich. Ponadto na spotkaniu przedstawiona będzie tematyka dotycząca ochrony nietoperzy i budowy konstrukcji bramowych zastosowanych nad drogą ekspresową S3, a także zagospodarowania przejść zielenią pod kątem zapewnienia jak największej funkcjonalności przejścia przy różnych gatunkach zwierząt z nich korzystających.

W trakcie spotkania uczestnicy będą brali udział w zajęciach praktycznych – typu workshop, podczas których:
1) wypełnią ankiety testowe formułując dla 10 przedstawionych przykładów wady i zalety każdego z nich,
2) zaproponują zagospodarowanie przejścia samodzielnego przeznaczonego dla wskazanych gatunków zwierząt,
3) przygotują projekt zagospodarowania przejścia zespolonego przeznaczonego m.in. dla wybranych przez siebie gatunków zwierząt.

Szkolenie jest przeznaczone dla podmiotów i instytucji uczestniczących zarówno w opracowaniu dokumentacji środowiskowej i projektowej oraz organów wydających decyzje administracyjne konieczne do realizacji inwestycji drogowych.

Do tematyki przedstawianej na szkoleniu uczestnicy dostaną materiały w formie multimedialnej zawartej na płycie CD.

Podczas spotkania wśród Uczestników rozlosowane zostaną nagrody książkowe związane z tematyką warsztatów.

Opiekun merytoryczny i prowadzenie: dr hab. inż. Alicja Sołowczuk – Kierownik Zakładu Dróg i Mostów ZUT w Szczecinie. Specjalność: budownictwo drogowe. Autor lub współautor: 4 książek w tym 3 monografii, 48 artykułów w czasopismach zagranicznych i krajowych, autor 97 referatów wygłoszonych na kongresach światowych, konferencjach międzynarodowych i konferencjach krajowych.

Ilość miejsc ograniczona ze wzg. na charakter zajęć praktycznych typu workshop (max 25 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Program i formularz zgłoszenia dostępne na http://dendros.pl – zakładka aktualne szkolenia