Piotr Zaborny

Piotr Zaborny projektant
konstrukcji

Temat: MES - praca w Polsce

Witam wszystkich!

intersuje się analizą numeryczną,po studiach chciałbym się tym zając zawodowo...
Jakie znacie firmy działające w branży,
słyszałem jedynie o TRW i Faurecii...osobiście najbardziej intereuje mnie Poznań lub Wrocław

pozdrawiam

Piotr
Wojciech Kwiecień

Wojciech Kwiecień Simulation engineer

Temat: MES - praca w Polsce

Ec engineering, FEV, Car Technology, ABB, kolo wroclawia jest jakis oddzial "Sitech" (chyba sie to tak pisze).
Pozdro

Temat: MES - praca w Polsce

Ludzie z Wrocławia raczej emigrują w stronę Warszawy, więc nie wiem czy znajdziesz tam coś zadowalającego.
Szymon Piwowarski

Szymon Piwowarski Executive Manager,
GE Polska - Zawsze
zaczyna sie od ludzi

Temat: MES - praca w Polsce

Witam,

Generalnie MESem wiekszosc firm w branzy sie posluguje :)

pozdr.

Sz

konto usunięte

Temat: MES - praca w Polsce

jeśli interesuje Cię Kraków: ABB, Delphi z tego co wiemEwelina W. edytował(a) ten post dnia 13.06.08 o godzinie 22:26

konto usunięte

Temat: MES - praca w Polsce

Szymon Piwowarski:
Witam,

Generalnie MESem wiekszosc firm w branzy sie posluguje :)

pozdr.

Sz


Tak dobrze to chyba jeszcze nie jest ..?
Większość firm z branży to jednak firmy produkcyjne
I tylko w nielicznych sa centra badawczo rozwojowe
Przemysław Chróst

Przemysław Chróst CAE methods
development
(Suspension team),
Ford Technolog...

Temat: MES - praca w Polsce

temat dosc stary, ale i tak dorzuce swoj post :)

jesli chodzi o MES, to naprawde niewiele firm w Polsce stac na zakup takich systemow... dla porownania coroczna konferencja ABABQUSa w Polsce - 50 osob, w Niemczech - ponad 2000.

Delphi z tego co slyszalem wlasnie sprzedano Chinczykom, nie wiem czy beda zainteresowani utrzymaniem "drogiego" centrum rozwojowego czy tylko transferem wiedzy do siebie.

Pozostaja TRW (kilka oddzialow), GE, Tenneco (chyba maja oddzial w Glwicach?), MesCo i kila innych o ktorych nie slyszalem ;).

Ciekawe, czy obecnie w dobie kryzysu tez szukaja pracownikow... czy ktos, kto w tym roku konczyl / konczy studia moglby sie wypowiedziec na temat sytuacji na rynku? :)

Temat: MES - praca w Polsce

Witam,

Pochodzę z Górnego Sląska. Skończyłem Mechaniczny na PWR i ukierunkowałem sie na obliczeniowca, praktycznie od 2009 monitoruje oferty pracy związane z MES.

Jak narazie firmy nie chętnie szukają obliczeniowców. Najwięcej ofert pojawia się w mazowieckim, na południu Polski od 2009 pojawiła się jedna:D. Gdyby nie kryzyz byłoby inaczej..mi samemu anulowano 2 rekrutacje z powodu załamania rynku.

Wszystkim młodym inżynierom poszukującym pracy w Polsce związanej z MES życzę powodzenia.

Pozdrawiam,
Robert
Jakub Fila

Jakub Fila Inżynieria / finanse
/ zarządzanie

Temat: MES - praca w Polsce

@Robert

Jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej, to sprawdź oferty GE/EDC, szczególnie w Aviation. Może kroci tam nie zarobisz, ale nie będzie źle, natomiast jeśli dobrze trafisz, to możesz się sporo nauczyć w dziedzinie, która Cię interesuje i czasem mieć przyjemność z realizacji niektórych projektów.

Pozdr.
Szymon Piwowarski

Szymon Piwowarski Executive Manager,
GE Polska - Zawsze
zaczyna sie od ludzi

Temat: MES - praca w Polsce

Witam,

Moja firma EDC (Engineering Design Center) poszukuje przynajmniej kilkudziesieciu mlodych zdolnych lub doswiadczonych zdolnych inzynierow do pracy w trzech biznesach - Lotnictwo, Przemysl Energetyczny oraz Naftowy. Na rynku pracy istniejemy od 10 lat :)

Juz dzis w naszym centrum w Warszawi zatrudniamy 800 wysoce wykwalifikowanych inzynierow z polskich politechnik.

Jesli sami szukacie pracy lub macie znajomwych , ktorzy szukaja pracy zobaczcie nasze stoisko na internetowych targach pracy.

Link - http://targipracy.gazeta.pl/targi/4,9,,177,513,Enginee...

Aktualnie jestesmy w trakcie budowania nowego budynku biurowego aby pomiescic nowych inzynierow zatrudnianych w 2010 roku.

Mozna rowniez wiecej o nas poczytac na naszej stronie edcpolska.pl

Jesli ktos z Was (lub Waszych znajomych) jest zainteresowany wyslaniem do nas CV to uczynic dajcie im namiary na mnie na GL. Lub napiszcie wiadomosc to podam Wam namiary na moja sluzbowa skrzynke do pracy.

Pozdrawiam

Szymon

konto usunięte

Temat: MES - praca w Polsce

Firma DES ART Sp. z o.o. do oddziału we Wrocławiu poszukuje konstruktorów do pracy w systemie CAD (CATIA V5 / NX / PRO/E), przy projektach dla branży samochodowej i maszynowej. Więcej informacji na http://www.desart.com.pl/.Eduards Devels edytował(a) ten post dnia 25.09.11 o godzinie 00:25

konto usunięte

Temat: MES - praca w Polsce

Politechnika Gdańska i firma DES ART zapraszają do udziału w najnowszej edycji studiów podyplomowych Symulacje komputerowe dla inżynierów. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://www.mes.mif.pg.gda.pl/ lub bezpośrednio na stronie uczelni http://www.pg.gda.pl/?kat=studiapodyplomowe&id=30.Eduards Devels edytował(a) ten post dnia 04.09.12 o godzinie 20:56

Temat: MES - praca w Polsce

Witam,

Poszukuję osoby zainteresowanej pracą w obszarze MES, w międzynarodowej firmie produkcyjnej która zlokalizowana jest w okolicach Szczecina.

Osoby chętne podjęcia się rozmów zachęcam do bezpośredniego kontaktu:
magdalena.forster@randstad.pl
Jerzy J.

Jerzy J. Konstruktor
technolog

Temat: MES - praca w Polsce

W kujawsko pomorskim tylko nieliczne firmy korzystają z mes .
Koszt programow to jedno .
Zależnie od zastosowania od 10 000 euro
Kolejnym problemem jest permanentny brak wiedzy .
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak szerokiej wiedzy wymaga to oprogramowanie !
Pomimo bardzo łatwych i przyjemnych interfejsow najcześciej brak wiedzy.
Albo baz materiałów ( testy materiały to wydatek kolejnych kilku tysięcy ).
Tak czy siak to przyszłość!
Udało mi sie zrobic w tym sporo.
Satysfakcja z sukcesów ogromna :)

konto usunięte

Temat: MES - praca w Polsce

Temat bardzo szeroki.
MESem się coprawda nie zajmuję, ale bardzo interesuję się metodami symulacyjnymi w dziedzinie przepływów (CFD) - gdzie w zasadzie jest gorzej niż w MES, w wielu aspektach.
1. Pierwszy bardzo istotny podał Pan Jerzy, w poprzednim poście. Koszt programów to kilka tysięcy euro, a te bardziej zaawansowane stosowane w firmach o dużym kapitale, kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy euro a licencję. Ale to jest dopiero początek, do tego dochodzą serwery obliczeniowe odpowiedniej wydajności, system operacyjny serwerowy obsługujący klastrowanie i większą ilosć pamięci RAM, licencje dostępowe CAL, dodatkowe licencje na wykorzystanie obliczeń równoległych, dla serwerów trzeba mieć odpowiednie pomieszczenia, obsługę IT. Do tego dochodzi koszt rocznej aktualizacji / supportu, który jest w przypadku niektórych programów gargantuiczny i po prostu zabija wynik analizy opłacalnośći inwestycji. Biorąc pod uwagę fakt, że siła nabywcza złotówki jest słaba, technologie i programy głównie zachodnie, to po przewalutowaniu - Polska firma musi zapłacić 5 razy więcej. Jak to wpływa na realny czas zwrotu inwestycji oraz konkurencyjność - łatwo się domyśleć.
2. Polityka firm opracowujących i sprzedających oprogramowanie MES/CFD jest nastawiona głównie na klienta korporacyjnego. Trzeba by było dużej odwagi i żelaznych nerwów, aby iść w MES/CFD na etapie startupa, ale to tylko moje zdanie.
3. Brak polskiej alternatywy dla MES/CFD. Zupełnie inaczej by wyglądał rynek, gdyby dostepność tego rodzaju aplikacji wnikała z dużej podaży programów autorstwa rodzimych developerów. Może w końcu doczekalibyśmy się, oprócz polskiego wkładu w dziedzinę - także ceny w złotówkach?
4. Sporą część usług dla przemysłu realizują uczelnie techniczne, w pewien sposób zabierając klientów inżynierom. Wielu inżynierów jakich znam, z automatu kojarzy MES/CFD z = "to trzeba zlecić jakiemuś instytutowi". Zamiast: "A może sami się nauczymy i rozwiniemy taki dział?".
5. Wiele też zależy od rynku. Inaczej wygląda sprawa na rynku produkcji urządzeń, gdzie jest to niemalże podstawowe narzędzie w pracy konstruktorów. Ale w Polsce, w mojej ocenie, w innych gałęziach gospodarki, metody symulacyjne są wciąż bardzo słabo wykorzystywane.
6. Co do tematu samej wiedzy, która Pan Jerzy przytoczył: metody MES/CFD mają to do siebie, ze aby coś zasymulować wymagana jest głębsza wiedza niż standardowe, normatywne podejście. Oferta studiów podyplomowych / kierunkowych w tych dziedzinach jest również słaba w Polsce. Jeśli to przyszłość - a moim zdaniem tak - stosowna oferta edukacyjna powinna już dawno istnieć.
Zazwyczaj dostępne są jedynie "kursy". Koszt kursów jest spory, do kilku tysięcy za 8h szkolenia. Jesli jako inżynierowie, mamy byś wobec siebie szczerzy, to postawmy sprawe jasno: 8h na MES/CFD to tak naprawdę prezentacja elementarnych funkcjonalnośći programu - a nie kurs. Aby mieć o tym pojęcie, to trzeba zacząć z tego korzystać, możliwie najwięcej, na konkretnych przypadkach i z każdym dniem pogłębiać wiedzę. I tutaj jest właśnie duże pole do popisu dla oferty edukacyjnej na uczelniach wyższych- szczególnie, że w niektórych przypadkach, np Ansys, studenci mogą pobrać oficjalną wersję edukacyjną by ćwiczyć cały czas, a nie tylko 1,5h na zajęciach raz w tygodniu.
7. Czas wykonywania obliczen rowniez może być długi, szczególnie dla skomplikowanych modeli, a w przypadku analiz CFD wykładniczo dłuższy. Uwzględniając dodatkowo ogromny koszt inwestycyjny - usługi tego rodzaju nie mogą być tanie. Nie do każdego to przemawia, szczególnie w realiach rynkowych, gdzie przedkłada się "tanio" ponad "dobrze".

Każdy z tych punktów wpływa na to, że liczba etatów w MES/CFD jest w naszym skraju skromna. Spora część ofert zwykle dotyczy dużych firm konstrukcyjnych.

Rozpisałem się, ale temat, przez wzgląd na własne pasje i zainteresowania jest mi dosyć bliski.

Pozdrawiam!
Pasjonat CFD :-)Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.01.16 o godzinie 20:50
Jerzy J.

Jerzy J. Konstruktor
technolog

Temat: MES - praca w Polsce

Witam pan Piotr jak najbardziej ma racje.
W drodze wyjaśnień pracowałem w oprogramowaniu symulujących wtrysk " mes " taki nawyk w rozmowach z ludzki dla których mes (metoda elementów skończonych ) to jeden dział.
Podam kilka błędów z którymi ja miałem do czynienia:
1.szukanie oszczędności wszędzie gdzie sie da ! Jak mozna wydać 40 000 zł i nie postawić wydajnej mocarnej niezawodnej jednostki obliczeniowej. W symulacjach wtrysku stosowałem zarówno powierzchniowe algorytmy gdzie nie ma znaczenia ile masz rdzeni ( klaster nic nie da) jak i 2,5 d To zużyte wszystkie zasoby . Gotowe pc nie sa dobre!
Niektóre programy oferuja serwery obliczeniowe. Ale drogi temat do nauki.
2. Brak wiedzy praktycznej. Symulacje tworzą i opisują osoby od it , bez doświadczenia.
Trzeba czasami postać przy maszynie, sprawdzic możliwości.
Pan Piotr dobrze to rozwinął.
Ja dodam jeszcze od siebie ze straciłem koszule i wiele innych ubrań jak badałem to co sie da zrobic. Dlaczego ,po co, co jeśli. Na uczelni mozna zdobyć cenne podstawy teoretyczne.
Ja swoje zdobyłem praktycznie. Jak Szerlok ;)
Co do szkoleń to w Polsce raczej ograniczają sie do obsługi programow.
3. Jest wiele firm które projektują symulacje bez wiedzy o problemie.
Nie wiem czy sie da zaprojektować symulacje bez znajomosci problemu.
Firmy te bazują na tym ze nikt nie pyta.
Klient dostaje symulacje 10 stron kilka plikow wsadowych i tyle !
Czasami 20 zdań lakonicznego opisu.
Błędy popełniane sa kardynalne.
Po co mi skrin wypełnionego detalu skoro klatka po klatce daje dopiero daje wiedzę.
4. Wielkim plusem
Jest to ze nie ma złej symulacji. Każda symulacja niesie jakieś dane.

Wypracowałam swój sposob symulacji:
- analiza ryzyka
- 1-2 symulacji o małej dokładności Max 30 minut
- analiza wyników wstępne założenia zmian
- 1-3 analizy mała dokładność Max 30 minut
- rekurencyjnie do chwili uzyskania kierunku działań do zbudowania symulacji docelowej.
- symulacja docelowa dużej dokładności czas trwania kilka dni
- analiza wyników
( własne laboratorium badawcze w pc )

Co do kosztów przedstawię kalkulacje na podstawie wyników jakie miałem.
Cykle i wagi sa proporcjonalne .
1 detal bez optymalizacji produkował sie 60 s i ważył 1,5 kg
Koszt maszyny (cykl)60 euro/h
Koszt materiału 4 euro
Koszt 1 detaku 7 euro (bez pracownika itd )
Po optymalizacji waga 1 kg cykl 30 s
Koszt 4,5 euro
I teraz zabawa 30 000 szt/rocznie zlecenie jednorazowe

Prosze przeliczyć .
A to tylko jedna optymalizacja. Robimy kolejne bo program jest.
I klientowi mówi sie ze mamy argumenty.
Broni sie ich.

Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Praca - Specjalista ds anal...




Wyślij zaproszenie do