konto usunięte

Temat: IDEA CZY STANDARD

Wbrew obiegowym opiniom dom pasywny jest nieskomplikowany, oparty na powszechnie znanych technologiach budowlanych oraz łatwy w eksploatacji. Ponadto jakość i komfort życia w warunkach domu pasywnego są wyjątkowo wysokie.

Dom pasywny to rodzaj budynku wysoce energooszczędnego, w którym straty ciepła przez przegrody budowlane ograniczone są do bardzo niskiego poziomu. Są one tak małe, że zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania budynku jest bardzo niskie i może zostać zaspokojone poprzez wykorzystanie pasywnych źródeł energii cieplnej takich jak m.in. energia słoneczna.

IDEA CZY STANDARD ???

Temat: IDEA CZY STANDARD

standard:)

konto usunięte

Temat: IDEA CZY STANDARD

Witam!

A myślałem, że na początek będę miał okazję dyskutować ze sceptykami, których pewnie jest więcej. Pytanie było prowokacyjne...

Temat: IDEA CZY STANDARD

Hej. Dlaczego uważasz że sceptyków jest wiecej? Osobiście twierdze że rośnie i nadal bedzie rosło zainteresowanie w tym kierunku. czysta ekonomia:)

konto usunięte

Temat: IDEA CZY STANDARD

Poczytałem trochę wpisów w innych grupach i na innych forach i dlatego jestem sceptykiem. Dlatego też postanowiłem rozpocząć tą dyskusję. Oczywiście liczyć pieniądze wszyscy potrafimy i dlatego mam nadzieję, że przekonamy wszystkich nieprzekonanych. W następnych wpisach podzielę się kilkoma informacjami merytorycznymi, może uda się sprowokować nieco szersze zainteresowanie.

Temat: IDEA CZY STANDARD

OK. Czekam na wpisy.

Temat: IDEA CZY STANDARD

Na ogrzewanie domów zużywamy niemal tyle samo energii co cały przemysł i transport. Najbardziej pesymistyczne jest to, że większa część tej energii jest marnotrawiona i dosłownie puszczana z dymem.

wiecej na:
http://www.e-dach.pl/poddasze,Na_poddaszu_jak_w_termos...

nietypowe materiały ociepleniowe:
http://www.e-dach.pl/izolacje,Nietypowe_materialy_ocie...Andrzej Hawryłyszyn edytował(a) ten post dnia 08.10.09 o godzinie 11:45

konto usunięte

Temat: IDEA CZY STANDARD

Dzisiaj garść podstawowych informacji na temat budownictwa pasywnego. Zaczynam od podstaw w nadziei, że do dyskusji przyłączą się osoby nieprzekonane.

Standard wznoszenia budynków pasywnych zakłada bardzo dobre parametry termoizolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie rozwiązań technicznych prowadzących do ograniczenia w znacznym stopniu zużycia energii, a co za tym idzie kosztów eksploatacyjnych.

Dzięki wykorzystaniu pasywnych źródeł energii cieplej budynek pasywny nie musi być wyposażony w autonomiczny system ogrzewania oparty o kotły na paliwa nieodnawialne (gaz, węgiel, olej opałowy).

W szczególnie zimnych okresach, w sytuacji, gdy straty ciepła przekraczają zyski pasywne stosuje się jedynie dogrzanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń przez system wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej.

Ponadto zapotrzebowanie na energię dla innych celów (np. przygotowanie ciepłej wody użytkowej) jest również częściowo zaspokajane ze źródeł pasywnych takich jak kolektory słoneczne lub pompa ciepła. Pozostała część energii to energia elektryczna wykorzystywana w znikomych ilościach.

Rezultatem przyjęcia tych założeń jest tak skrajnie małe zużycie energii, że nakłady finansowe na utrzymanie i eksploatację domu pasywnego są zaskakująco niskie nawet dla pasjonatów budownictwa energooszczędnego.

Charakterystyczną cechą domów pasywnych jest również doskonały mikroklimat oraz komfort cieplny zarówno zimą jak i latem bez konieczności zastosowania systemu klimatyzacyjnego.

konto usunięte

Temat: IDEA CZY STANDARD

Witam serdecznie,

Budownictwo pasywne jest z pewnością działem przyszłościowym. Aczkolwiek, z tego co wyczytałem, w porównaniu do domu tradycyjnego koszty zwracają się dopiero po około 15-20 lat (różne źródła podają różne dane, niektórzy twierdzą, iż od 10lat wzwyż). Trzeba pamiętać, iż nie chodzi tylko o materiały budowlane - także droższe wykonawstwo.

Obecnie domów pasywnych (<15kWh/m2 rok) w Polsce jest, z tego, co mi wiadomo, bardzo mało. Dużo lepiej w zestawieniach opłacalności wypadają domy energooszczędne oraz niskoenergooszczedne (70/40kWh/m2rok). Odnośnie domów pasywnych pozostaje czekać, aż państwo i banki nie wspomogą finansowania tego typu budynków.

Mam nadzieję, iż ktoś poprawi powyższe dane, niestety wyglądają one dość pesymistycznie.

konto usunięte

Temat: IDEA CZY STANDARD

Witold Grymin:
Witam serdecznie,

Budownictwo pasywne jest z pewnością działem przyszłościowym. Aczkolwiek, z tego co wyczytałem, w porównaniu do domu tradycyjnego koszty zwracają się dopiero po około 15-20 lat (różne źródła podają różne dane, niektórzy twierdzą, iż od 10lat wzwyż). Trzeba pamiętać, iż nie chodzi tylko o materiały budowlane - także droższe wykonawstwo.

Paradoksem jest także to, że często ceny za "nowości" są windowane i przez to są one dostępne dla węższego grona odbiorców. Staramy się aby tak nie było. Na chwilę obecną istnieje około 18-20 tyś budynków pasywnych w Europie i liczba ta lawinowo rośnie. Niemcy, Austriacy, czy mieszkańcy krajów skandynawskich potrafią i chcą oszczędzać. Sądzę że i my możemy a także powinniśmy.
Obecnie domów pasywnych (<15kWh/m2 rok) w Polsce jest, z tego,
> co mi wiadomo, bardzo mało. Dużo lepiej w zestawieniach
opłacalności wypadają domy energooszczędne oraz niskoenergooszczedne (70/40kWh/m2rok). Odnośnie domów pasywnych pozostaje czekać, aż państwo i banki nie wspomogą finansowania tego typu budynków.

Taka pomoc już istnieje ale w wymiarze naprawdę minimalnym (kredyty na troszkę lepszych warunkach), które zaczęliśmy oferować naszym klientom.
Mam nadzieję, iż ktoś poprawi powyższe dane, niestety wyglądają one dość pesymistycznie.

Uważam że te dane są odrobinę nieaktualne. Co raz więcej ludzi decyduje się na budynki pasywne i tendencja ta powinna się utrzymywać, szczególnie biorąc pod uwagę ceny nośników energii. Wspomnę jeszcze, że w postawionych budynkach pasywnych, zużycie energii grzewczej jest faktycznie osiem razy mniejsze.
Józef Pietrzak

Józef Pietrzak Właściciel,
Juma-Krakus

Temat: IDEA CZY STANDARD

Dom pasywny...dzień dobry!
Co mówi skąd inąd wykształconemu człowiekowi tejemnicze 15kWh/m2? Albo zestawienia liczb i bardzo mądrych cyferek? Jak chcecie zmierzyć ilość ciepła, potrzebną dla domu i jego użytkowników? Licznik energii elektrycznej, gazomierz, inne mądre bardzo przyrządy?. Są niezbędne, nie lekceważmy tego, ale skorzystajmy z ich wskazań jedynie jako pewnego rodzaju pomocy w szacunkach. Absolutnie nie ignoruję obliczeń konstrukcyjnych, zdarza mi się je korygować, mimo że nie mogę poszczycić się wyższym wykształceniem. Dom pasywny do nas przyjdzie, to jest nie do uniknienia. Przyszła do nas żarówka, i styropian, kto robi teraz co na rurkach stalowych, czy grzejnikach żeliwnych? Na dachu raczej nie będzie słomy czy trzciny( skąd inąd ekskluzywnego materiału dekarskiego) i dom będzie na dom wyglądał, ale.....Kto kupował dawniej piecyk gazowy z zamkniętą komorą spalania, nie mówiąc o kondensacyjnym lub pulsacyjnym? Ściana dwu- lub trzywarstwowa? Pompa ciepła-cóż to za diabeł? ma ją w domu każdy, nikt do tego się nie przyznaje(lodówka).Samochód? Proste, z klimą! Ale dom, czy mieszkanie-po co? Jeśli już, to wydmuch ciepła na zewnątrz, bo lato za zimne, a wodę do mycia gaz czy prąd przecież podgrzeje...Bez wentylacji umrzemy w domu, powietrze zużyte śmierdzi, precz z nim! i z ciepłem, które w sobie zawiera...
Nie tylko męskie oko cieszy sportowa bryka ubrana w spoilery...Spoiler przy domu?!Ten facet zwariował! Dwa jednakowe domy na sąsiednich działkach mają zupełnie różne zapotrzebowanie energetyczne tylko ze względu na kierunek i siłę wiatru...Kogo dziwi antena satelitarna z pozycjonerem? Ale kolektor słoneczny musi być na dachu, żeby za słońcem nie kroczył i eliminacja pompki(lubi prąd)była prawie niemożliwa...Po jakim czasie zwracają się koszta telewizora plazmowego, czy wyjazdu do Tunezji, żebyśmy pominęli ekstrawagancje?
Józef Pietrzak

Józef Pietrzak Właściciel,
Juma-Krakus

Temat: IDEA CZY STANDARD

Standard? Najpierw trzeba by określić, co to jest za pojęcie.
Jesteśmy na szczęście w Polsce, gdzie standard jest w stanie prawie wszystko w sobie pomieścić.
Czy dwadzieścia lat( absolutnie przypadkowy okres czasu) to dużo, czy mało? Przed dwudziestu laty zabierając się za budowę dachu na przykład tak samo jak dzisiaj potrzebowałem używać piły. Tylko wówczas była to troszkę inna piła. Dzisiaj do dachu jedna piła raczej nie wystarczy. Kto w owym czasie budował użytkowe poddasze. owszem, ale bardzo rzadko. Dzisiaj na szczęście, poddasze w domu jednorodzinnym standardowo stało się użytkowym. I pojawił się temat fizyki budowli, żebyśmy chemię budowlaną dla świętego spokoju pozostawili na boku. I nasze tak bardzo polskie pytanie:kiedy się TO zwróci.
Przecież nikt nie jest w stanie określić cen nośników energii za...no właśnie! Nie mówiąc już o latach. Większość chyba się zgodzi, że raczej nie potanieją. Kolektory słoneczne tak strasznie opornie do nas wchodziły. Kolektory zwracają się wcześniej, niż przewidują to prognozy. Nikogo nie płoszy już dzisiaj warstwa termoizolacji na ścianie zewnętrznej od dziesięciu cm wzwyż. Nielicznym tylko, lub nieznajomym, proponuję otwory w ścianie domu mieszkalnego z wklejoną w mur termoszybą(czy to też okno? nie da się przecież otworzyć!).Ale....rano, otwierając na oścież okna balkonowe, wciągam do płuc powietrze, czy luksus?
Pawel Widawski

Pawel Widawski inzynieria budowlana
/ planowanie
budynkow pasywnych

Temat: IDEA CZY STANDARD

witam wszytkich zainteresowanych tematem domow pasywnych.. to temat rzeka..
jest bardzo duzo niezrozumienia wynikajacego z braku podstawowych informacji i podstawowej wiedzy w tym temacie.. na poczatek .. przed domami pasywnymi nie jestesmy sie na dluzsza mete obronic, bo - no coz - w Polsce budynki zuzywaja zgodnie z szacunkami okolo 40-45% energii, z tego 85% idzie w gwizdek przez nieefektywne rozwiazania. A budynki pasywne pozwalaja to zuzycie energii ograniczyc do mniej wiecej 10% tego, co dzis dom standardowy potrzebuje na zaspokojenie swoich potrzeb energetycznych. I to nie tylko w Polsce, taki standard panuje rowniez n.p. w Niemczech, gdzie budynki budowane zgodnie z niemiecka obecnie obowiazujaca norma EnEV 2009 moga zuzywac nawet 150 kWh/m²a podczas gdy to zuzycie dla budynkow pasywnych podlegajacych certyfikacji ograniczone jest do 15 kWh/m²a, i budynek o wyzszym zuzyciu po prostu certyfikatu nie dostanie. Tych wymagan jest oczywiscie znacznie wiecej i budowanie budynkow pasywnych jest trudnym zadaniem na obecnym etapie wyksztalecnia planistow, architektow, inzynierow.. ale europejska dyrektywa naklada na panstwa czlonkowskie wprowadzenie budownictwa o "zuzyciu energii na ogrzewanie zblizonym do ZERA" do 2020 roku dla budynkow mieszkalnych i juz do 2018 roku dla budynkow uzytecznosci publicznej, dlatego nie da sie tego rozwoju powstrzymac.. i trzeba zrobic wszystko, zeby je jak najszybciej wprowadzic.. jest do tego wiele drog, mozna popelnic wiele bledow.. ale budowanie budynkow pasywnych nie jest mrzonka i jest jak najbardziej ekonomicznie uzasadnione. Trzeba tylko wiedziec jak sie za to zabrac i podjac decyzje.. po szczegoly odsylam do mojego bloga, w ktorym bede sie dzielil wlasnymi pryktycznymi doswiadczeniami z projektowania i juz wkrotce budowy czwartego (na chwile obecna) budynku pasywnego w Polsce
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

widawski.blogspot.de

Następna dyskusja:

Czy dom pasywny musi byc dr...




Wyślij zaproszenie do