Dariusz Wyspiański

Dariusz Wyspiański PSYCHOLOGIST,
ACADEMIC LECTURER;
BUSINESS COACH &
TRAINER...

Temat: NEUROFEEDBACK a leczenie choroby PARKINSONA

Witam,

Czy znane są polskie doswiadczenia w zastosowaniu terapii EEG BIOFEEDBACK w leczniu choroby Parkinsona.
Amerykańskie doświadczenia z terapii są niezwykle pozytywnie rokujące. Regulacja ruchów i napięcia mieśniowego bazuje na drogach cholinergicznych i androgenicznych, jak wiadomo podatnych na oddziaływania w ramach sprzężenia zwrotnego, podobnie drzenie parkinsonowskie można modyfikować modulowaniem fal SMR, czy w Polsce są badania na ten temat ?

pozdrawiam

d.w.
Michaela Pakszys

Michaela Pakszys specjalista,
Dyrektor EEG
Instytut

Temat: NEUROFEEDBACK a leczenie choroby PARKINSONA

Witam,
EEG Instytut w roku 2003 rozpoczął badania nad wpływem EEGBFB na funkcje poznawcze w chorobie Parkinsona. Grupa obejmowała 20 osób chorych oraz ich bliskich (żon,partnerek,mężów, partnerów), bowiem jak stwierdzono, u bliskich rozwijają się w wyniku przewlekłego cierpienia osoby bliskiej zaburzenia nerwicowe.

W czasie treningów, które były bardzo ograniczone w czasie (20 treningów dla każdego z grup-pozn.aut.to bardzo bardzo mało) zauważono pozytywny wpływ na funkcje psychiczne, poprawiły się też funkcje społeczne np.partnerzy z sobą więcej komunikowali niż przed badaniami oraz zgłaszali poprawę snu (dłuższy sen bardziej skuteczny). Nie zauważono widocznego wpływu na drżenie lub maskowatość, jednak zgłaszano poprawę w poruszaniu się większą stabilność i pewność chodu. Ciekawa obserwacja dotyczyła rywalizacji par w uzyskiwaniu lepszych wyników i jak opisywali uczestnicy "dużej radości" ze wspólnie osiągniętych wyników, bowiem w czasie treningów mógł mąż lub żona pozytywnie motywować swojego partnera razem z terapeutą i razem byli nagradzani symbolicznymi nagrodami.

Niestety ze względów na brak grantu, byliśmy zmuszeni ograniczyć badania do 20 treningów podstawowych przy zastosowaniu treningu jednobiegunowego w punktach Cz i C4 z przewagą SMR i blokowaniem pasma theta i beta 2. Marzyło nam się bowiem czas treningów przedłużyć do 60 treningów oraz połączyć z treningami biofeedback, obejmującymi wegetatywny system nerwowy.

Sumując Wszystkie te wyniki były podparte wyłącznie obserwacjami nie obiektywnymi metodami pomiaru bowiem ze względu na ograniczone środki finansowe, nie zastosowano komputerowej oceny funkcji psychologicznych ani metod oceny stabilnosci czy architektury snu. chociaż to by było możliwe po uzyskaniu środków.
Oceniając badanie minimapy u badanych, zauważono nieznaczny wzrost SMR, obniżenie pasma theta,alfa i beta 2 oraz nieznaczny wzrost pasma beta 1 i poprawę wskaźników th/beta i th/SMR u więcej niż połowy uczestników badania. Wśród partnerów chorych zmniejszył sie wskaźnik beta 2,markera stresu. (brak oceny statystycznej znamienności).

Reprezentuję prywatną placówkę służby zdrowia, która nie ma możliwości występować o granty naukowe niestety Ministerstwa nie przewidują iż prywatna służba zdrowia może mieć równiez zainteresowania naukowe. I szkoda....
Dariusz Wyspiański

Dariusz Wyspiański PSYCHOLOGIST,
ACADEMIC LECTURER;
BUSINESS COACH &
TRAINER...

Temat: NEUROFEEDBACK a leczenie choroby PARKINSONA

Dziękuję bardzo, doniesienia z działań terapeutycznych w USA zdają się potwierdzać przydatność EEGBFB do pracy terapeutycznej z pacjentami parkinsonowskimi.

pozdrawiam
d.w.

Następna dyskusja:

NEUROFEEDBACK a leczenie MI...




Wyślij zaproszenie do