Joanna Maria

Joanna Maria psycholog, biolog,
nauczyciel

Temat: Hamowanie Thety

Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat zasady podawanej na szkoleniu EEGBFB przez jeden z ośrodków szkoleniowych? "Nie wolno hamować theta niżej średniej amplitudy fal theta +10. Hamowanie poniżej 25 µV jest niebezpieczne".
Ewa Michałowska

Ewa Michałowska trener biofeedback
(EEG, HEG )
trening-uwagi.pl

Temat: Hamowanie Thety

Przypuszczam, że jest to „zasada” wyrwana z kontekstu.
Amplitudę pasma Theta (4-7Hz) zazwyczaj hamujemy i jest to właściwa interwencja terapeutyczna.
Jest kilka wyjątków, w szczególności często spotykany tzw. BusyBrain czyli obniżone wartości Theta/Beta w obszarach ciemieniowych i potylicznych. Hamowanie Theta w takim przypadku nie jest wskazane.
Być może chodzi też o 25% a nie 25µV. Przy decyzjach o hamowaniu/wzmacnianiu poszczególnych pasm zawsze kierujemy się wartościami względnymi, a nie bezwzględnymi. Theta poniżej 25% to rzeczywiście wartości niskie, Theta poniżej 25 µV nie wiele mówi. A wzoru „theta + 10” to już zupełnie nie rozumiem. :)
Pozdrawiam
Joanna Maria

Joanna Maria psycholog, biolog,
nauczyciel

Temat: Hamowanie Thety

Pani Ewo,
bardzo dziękuję :) Nie zauważyłam wcześniej Pani odpowiedzi, bo przestałam tu wchodzić. Straciłam nadzieję, że grupa będzie służyć dyskusji, wymianie doświadczeń :(

Co do thety... no właśnie, taki bałagan panuje na rynku biofeedbackowym, że można oszaleć. Nic dziwnego, że są narzekania o słabej skuteczności.
Cytowane zalecenia do hamowania thety dotyczyły µV. A kontekst szerszy mówił, że zaczynamy z poziomu 100µV i schodzimy o 10µV co trening. Nie wiem skąd biorą się takie normy. Nie zaprzątałabym sobie głowy, gdyby nie bardzo dobra opinia ośrodka szkoleniowego. Jeśli chodzi o relacje procentowe, to podano 22% jako norma dla thety. I to akurat wydawało mi się do zaakceptowania. Czy 25%, które Pani podaje jako niskie dotyczyło dzieci? A jaki procent Alphy u dorosłej osoby w pasie centralnym przyjmuje Pani za normę? Nie natknęłam się w podręczniku Thompsonów Neurofeedback na żadne wzmianki na temat procentowych relacji. Jest jakieś wiarygodne źródło tych norm?
Pozdrawiam serdecznie

Ps. Hmm, marzy mi się konferencja naukowa EEGBFB w Polsce, ciekawe, czy jest jakaś szansa. Byleby to nie była głównie reklama sprzętu ;)
Ewa Michałowska

Ewa Michałowska trener biofeedback
(EEG, HEG )
trening-uwagi.pl

Temat: Hamowanie Thety

Pani Joanno,

zaleceniami typu „zaczynamy z poziomu 100µV i schodzimy o 10µV co trening” proszę nie zaprzątać sobie głowy. Na pierwszych sesjach Theta może obniżyć się tylko o 3% i to uznamy za sukces, a na kolejnych o 20%, a nawet o 30% i tym bardziej będziemy się z tego cieszyć a już na pewno nie będziemy przerywać sesji bo przekroczone zostały jakieś limity typu 10uV. Kto wymyśla te limity? I jaką musi mieć wybujałą Thetę z przodu? ;)

Theta/Beta przy OO w Cz u dzieci nie powinna przekraczać 3, a u dorosłych 2. Przy czym, przekroczenie tych wartości o 10 czy 20% nie jest jeszcze powodem rozpoczęcia treningu amplitudowego, jeżeli nie obserwujemy symptomów dysfunkcji poznawczych.
Bardziej nas interesuje zmiana T/B przy przejściu od oczu otwartych do zadania. T/B powinna wówczas maleć. Jeżeli rośnie, to może to być markerem deficytów uwagi. Na przykład, odwrotna aktywacja T/B w Cz wiąże się z problemem czytania ze zrozumieniem, tj: „przeczytał fragment rozdziału podręcznika i nie potrafi odpowiedzieć na większość pytań odnoszących się do treści.”

Alpha w pasie centralnym (C3-Cz-C4) powinna być przy oczach otwartych mniejsza od Theta (tzn. Alpha/Theta mieści się w przedziale 0,6 – 0,8), a przy oczach zamkniętych Alpha wzrasta o min. 30%.

Niestety ma Pani rację, na konferencjach naukowych najwięcej do powiedzenia mają sprzedawcy sprzętu i „eksperci”, którzy nigdy nie przykleili elektrody. :)
Pozdrawiam
Joanna Maria

Joanna Maria psycholog, biolog,
nauczyciel

Temat: Hamowanie Thety

Pani Ewo, znam jeszcze inne zalecenia ;) np. "nie można hamować bety2 poniżej amplitudy 2xSMR" - mam nadzieję, że też nic za tym nie stoi, bo nie stosuję :)
Nie wiem, może niektóre zalecenia tworzone były na jakimś określonym urządzeniu, od którego się oderwały krążąc jako prawdy. No ale dziwne, że podawane są na szkoleniach. (Spotkałam się niedawno z nowo zakupionym sprzętem biofeedback znanej firmy, który zawyżał delty poza granice fizjologiczne, taki wrażliwy był na artefakty oczne).

Co do wspomnianego przez Panią T/B w Cz, może być też tak, że jest w normie, ale z tendencją wzrostową przy zadaniu. Sytuacja się komplikuje, jeśli B1 (15-18 Hz) jest wysoka, a B2 bardzo wysoka, theta niska, wysokie SMR w granicy normy. Zastanawiam się, czy wystarczy korygować deficyty uwagowe poprzez hamowanie występującej w tym przypadku nadmiernej alfy, czy jednak też wzmacniać jakąś częstotliwość beta. Akurat wzięłam sobie do serca zalecenie :), żeby nie promować B1 przy bardzo wysokiej B2, ale wzrost T/B w zadaniu chyba sugeruje, że mimo ze beta1 jest wysoka to wykonuje nieproduktywne procesy poznawcze. Zamierzam poddawać falę wzmocnieniom audio w trakcie wykonywania zadań.
Serdecznie pozdrawiam

Następna dyskusja:

hamowanie w zakrecie.




Wyślij zaproszenie do