Ewa Spała

Ewa Spała lektor jezyka
niemieckiego

Temat: Spadek po cioci - kto ma prawo?

Witam!

W maju tego roku zmarła moja ciocia ( siostra matki) i mam w związku z tym pytania:

1. Kto ustawowo dziedziczy po cioci mieszkanie własnościowe? Ciocia była osobą samotną ( bez męża i dzieci). Ma siostrę w Niemczech, moja mama nie żyje, a ja nie mam rodzeństwa, brat cioci zmarł 2 lata temu, nie miał dzieci, ale jego żona żyje. Pytanie: czy żona po nieżyjącym wujku dziedziczy mieszkanie?

2. Ciocia zostawiła testament napisany odręcznie w 1994 roku, w którym napisała,ze mieszkanie, w wypadku jej śmierci ma odziedziczyć jedno z moich dzieci (mam dwoje). Ja mam wskazać które (w zależności od potrzeb).Pytanie: czy moja córka bądź syn płaciliby większy podatek od wzbogacenia niż ja. Czy mogę wskazać siebie, jako że trudno mi jest w tej chwili podjąć taką decyzję, a oni i tak będą dziedziczyć po mnie?

3. Czy tak sporządzony testament można podważyć?

4. Czy spadkobierca zobowiązany będzie do płacenia pozostałym ustawowym spadkobiercom zachowku?

Zaznaczam, że byłam jedyną osobą zajmującą się chorą ciocią przed jej śmiercią i miałam upoważnienie notarialne na załatwianie wszystkich jej spraw i reprezentowania jej woli przed wszelkiego rodzaju urzędami. Wszelkie opłaty ponosiłam sama.

Bardzo proszę o pomoc w tym temacie osoby zorientowane i z góry dziękuję.

Temat: Spadek po cioci - kto ma prawo?

Otóż wątpliwości budzi już sam fakt zapisu w testamencie, że to Pani ma wskazać spadkobiercę. Pozwolę zacytować fragment mądrego tekstu na ten temat. Może znajdzie się ktoś kto wypowie się na ten temat z praktycznego punktu widzenia, ja się z tym nie spotkałem, ale chyba skłaniałbym się do treści tego komentarza

"Spadkodawca nie może upoważnić osoby trzeciej do wskazania spadkobiercy. Wynika to ze ściśle osobistego charakteru testamentu (por. art. 944 § 2 ). Wszelkie rozrządzenia muszą stanowić przejaw woli spadkodawcy, a nie innej osoby. Możliwość pozostawienia wyboru spadkobiercy innej osobie stoi w sprzeczności z tą zasadą. Odstępstwa od omawianej zasady zdaje się dopuszczać F. Błahuta (w: Kodeks cywilny... , s. 1886). Autor ten wskazuje na istnienie sytuacji, gdy spadkodawca pozostawia osobie trzeciej jedynie stwierdzenie, która z określonego kręgu osób odpowiada obiektywnym wskazówkom (tak też L. Stecki w: Kodeks cywilny... , s. 845 oraz - z zastrzeżeniami - M. Pazdan w: Kodeks cywilny. Komentarz , s. 833 i n.). Stanowisko to jest wysoce kontrowersyjne (z dużą rezerwą traktuje je S. Wójcik w: System... , t. IV, s. 222, przyp. 3)." - komentarz E. Skowrońska Bocian - SIP LexPolonica

konto usunięte

Temat: Spadek po cioci - kto ma prawo?

Problem rzeczywiście bardzo ciekawy i niejednoznaczny.

Zgadzam się z Bartoszem, że testament powinien wskazywać spadkobiercę (art. 959 k.c.) i nie może on zawierać skutecznego upoważnienia do jego wskazania przez inną osobę. Natomiast owo wskazanie spadkobiercy nie musi oznaczać wymienienie go z imienia i nazwiska.

"Określenie "może powołać do spadku (...) jedną lub kilka osób" oznacza, że chodzi o osoby mające zdolność dziedziczenia, o czym stanowi art. 927 KC W rachubę wchodzą zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. W odniesieniu do obu kategorii osób obowiązuje wymaganie takiego określenia przez testatora osoby spadkobiercy, aby możliwa była indywidualizacja tego podmiotu. To określenie zezwalające na indywidualizację spadkobiercy nie musi koniecznie oznaczać podania imienia i nazwiska lub nazwy osoby prawnej. Za wystarczające należy uznać także określenie spadkobiercy, które pozwala zidentyfikować go w sposób nie budzący wątpliwości np. mój najstarszy syn; moja jedyna siostra; uczelnia, którą ukończyłem itp. Ściśle osobisty charakter testamentu (art. 944 § 2 KC) wyklucza przy tym możliwość upoważnienia przez spadkodawcę osoby trzeciej do wskazania spadkobiercy. Nie sposób natomiast wyłączyć możliwości ustalenia spadkobiercy w drodze reguł wykładni testamentu, o których stanowi art. 948 KC. W szczególności wynikający z § 1 art. 948 KC nakaz dążenia do ustalenia rzeczywistej woli spadkodawcy oznacza odejście od zasady tłumaczenia oświadczeń woli z uwzględnieniem elementów obiektywnych na rzecz sięgnięcia do elementów subiektywnych. Należy też brać pod uwagę, przy ustalaniu rzeczywistej woli spadkodawcy, wszelkie okoliczności, które mogą być w tym pomocne, np. oświadczenie testatora pozostające w związku z treścią testamentu, jednak w nim nie zawarte (okoliczności zewnętrzne). Obowiązuje też zasada życzliwej interpretacji, którą wyraża art. 948 § 2 KC. Te reguły wykładni mają zastosowanie także przy ustalaniu rzeczywistej woli spadkodawcy odnośnie określenia osoby powołanej do spadku." (uzasadnienie postanowienie Sądu Najwyższego z 2001-06-13, II CKN 543/00).

W tej sprawie zaryzykowałbym stwierdzenie (z zastrzeżeniem, że nie widziałem tego testamentu), że stosując reguły wykładni, o której mowa w art. 948 k.c., należałoby przyjąć, że do spadku zostały powołane obie córki Ewy. Skoro bowiem spadkodawca chciał, żeby spadek odziedziczyły córki Ewy, przy czym było mu wszystko jedno, która z nich ma otrzymać wchodzące w skład spadku mieszkanie, to należałoby dojść do przekonania, że testament dotyczy obu córek i obie mogą być uznane za spadkobierców. Wydaje mi się, że taka wykładnia tego testamentu, byłaby najbliższa woli testatora.
Ewa Spała

Ewa Spała lektor jezyka
niemieckiego

Temat: Spadek po cioci - kto ma prawo?

Bardzo dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi, są bardzo pomocne. Chciałabym dopytać:

"1. Kto ustawowo dziedziczy po cioci mieszkanie własnościowe? Ciocia była osobą samotną ( bez męża i dzieci). Ma siostrę w Niemczech, moja mama nie żyje, a ja nie mam rodzeństwa, brat cioci zmarł 2 lata temu, nie miał dzieci, ale jego żona żyje. Pytanie: czy żona po nieżyjącym wujku dziedziczy mieszkanie?"

Temat: Spadek po cioci - kto ma prawo?

Zgadzam się z przedmówcami, ustanowienie spadkobiercy musi być konkretne niekoniecznie z imienia i nazwiska ale nie może być wątpliwości, której osoby dotyczy.

Co się tyczy cioci, to kiedy ona zmarła? Jakoś nie doczytałem się tego.

konto usunięte

Temat: Spadek po cioci - kto ma prawo?

Jarosław Knieć:
Zgadzam się z przedmówcami, ustanowienie spadkobiercy musi być konkretne niekoniecznie z imienia i nazwiska ale nie może być wątpliwości, której osoby dotyczy.

Co się tyczy cioci, to kiedy ona zmarła? Jakoś nie doczytałem się tego.


Witam!

W maju tego roku zmarła moja ciocia

w pierwszym zdaniu jest ...

Następna dyskusja:

spadek- kto dziedziczy




Wyślij zaproszenie do