Temat: Nie mój dług - prośba o pomoc

Dzień dobry.
10 lat temu mój mąż (teraz na szczęście już były) pożyczył od naszego wspólnego znajomego 20 000 złotych.
Ja dowiedziałam się o tym jakieś 5 lat od żony tego znajomego, która zadzwoniła zapytać kiedy w końcu oddamy pieniądze. Byłam bardzo zaskoczona i powiedziałam jej, że nic o tym nie wiem.
Mój były mąż pieniędzy nie oddał, zresztą od lat siedział w długach, miał kochankę, nie pracował i trójka dzieci oraz cały dom był na moim utrzymaniu.
A dziś dostałam wezwanie na rozprawę sądową bo znajomi wytoczyli sprawę o zwrot długu. I pozywają również mnie, mimo że UMOWA JEST PODPISANA TYLKO Z BYŁYM MĘŻEM. A ja naprawdę nie miałam pojęcia, że on pożyczał te pieniądze.
Jakie mam szanse w sądzie na to, żeby nie musieć zwracać pieniędzy, których nigdy nie widziałam?

Temat: Nie mój dług - prośba o pomoc

generalnie chyba ciężko jeśli nie było rozdzielności majątkowej a od pożyczki do wezwania nie minęło pełne 10 lat (przedawnienie)
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Nie mój dług - prośba o pomoc

witam,

nie znam bliżej sprawy, ale wiele zależy od okoliczności, w szczególności od:
- daty kiedy została pożyczka udzielona,
- czy wyraziła Pani zgodę za zawarcie umowy pożyczki,
- sposobu wykorzystania środków otrzymanych tytułem pożyczki,


art. 41 (od 20 stycznia 2005 r.)
§ 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.

§ 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

§ 3. Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9.

ale...

Art. 30. § 1. Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.
§ 2. Z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, że za powyższe zobowiązania odpowiedzialny jest tylko ten małżonek, który je zaciągnął. Postanowienie to może być uchylone w razie zmiany okoliczności.
§ 3. Względem osób trzecich wyłączenie odpowiedzialności solidarnej jest skuteczne, jeżeli było im wiadome.

Sprawa nie jest łatwa, na jej rozstrzygnięcie będzie miało wpływ wiele okoliczności, których Pani nie podała.

Jest jednak szansa, że nie będzie Pani musiała pożyczki spłacać.

Ale być może ktoś ma inne zdanie...;)

pozdrawiam
aArtur R. edytował(a) ten post dnia 15.06.11 o godzinie 19:36

Temat: Nie mój dług - prośba o pomoc

Ja nie miałam pojęcia, że on zaciągnął taką pożyczkę. Dowiedziałam się po kilku latach. Nie wiem też na co ją wziął. Podejrzewam, że na inne swoje długi. A dom i dzieci ja sama utrzymywałam od około 10 lat, z pomocą finansową mojej mamy, bo inaczej nie dałabym rady. A on nawet nie pracował.
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Nie mój dług - prośba o pomoc

no dobrze, ale kiedy "zaciągnął pożyczkę"?

Temat: Nie mój dług - prośba o pomoc

Tę pożyczkę wziął w 2001 roku i nie wyrażałam na to zgody, a nawet o tym nie wiedziałam. I jak wykorzystał te pieniądze też nie wiem. Na pewno nie na mnie, ani nie na dzieci i nie na nic co było związane z naszym życiem.
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Nie mój dług - prośba o pomoc

W takim razie:

I: co do odpowiedzialności:

Art. 41. KRO (obowiązywał przed 20 stycznia 2005 roku)
§ 1. Zaspokojenia z majątku wspólnego może żądać także wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków.
§ 2. Jeżeli jednak wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności ustawowej albo jeżeli dotyczy ona odrębnego majątku jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia tylko z odrębnego majątku dłużnika oraz z wynagrodzenia za pracę lub za inne usługi świadczone osobiście przez dłużnika, jak również z korzyści uzyskanych przez dłużnika z jego praw autorskich twórcy, praw twórcy wynalazku, wzoru lub projektu racjonalizatorskiego.
§ 3.Sąd może ograniczyć lub wyłączyć możliwość zaspokojenia się z majątku wspólnego przez wierzyciela, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków, jeżeli ze względu na charakter wierzytelności albo stopień przyczynienia się małżonka będącego dłużnikiem do powstania majątku wspólnego - zaspokojenie z majątku wspólnego byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

II: Co do przedawnienia:

Kodeks cywilny:

Art. 118. [Terminy]
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.

Art. 120. [Początek]
§ 1. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.

Art. 123. [Przerwanie]
§ 1. Bieg przedawnienia przerywa się:
1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;

Art. 372. [Bieg przedawnienia]
Przerwanie lub zawieszenie biegu przedawnienia w stosunku do jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem współdłużników.

III: Co do rozstrzygnięcia:

Pani sytuacja prawa jest dość skomplikowana, bez dokumentów nie można jednoznacznie ocenić Pani szans na wygraną w sądzie.
Moim zdaniem, powinna Pani udać się, wraz z dokumentami (przede wszystkim odpisem pozwu wraz z załącznikami) do prawnika "w realu".
Dopiero on na podstawie dokumentów i wszystkich okoliczności sprawy będzie mógł podjąć się oceny oraz zaproponować skuteczną strategię prowadzenia sporu.

Trzymam kciuki za korzystne dla Pani rozstrzygnięcie sądu.

pozdrawiam
aArtur R. edytował(a) ten post dnia 16.06.11 o godzinie 11:16

Temat: Nie mój dług - prośba o pomoc

Dziękuję Panu bardzo za pomoc.
Do tego pozwu jest załączona umowa w której jest napisane, że te pieniądze są pożyczone mojemu byłemu mężowi i jest jego podpis.

Następna dyskusja:

(Nie)normalna wizyta komorn...




Wyślij zaproszenie do