Jacek Chalko

Jacek Chalko KL Ventures LTD CSR

Temat: JAK WYEGZEKWOWAC PODZIAL MAJATKU (MIESZKANIA) PILNE !

WSPOLNE MIESZKANIE (MAM MELDUNEL), BYLA ZONA NIE JEST ZAINTERESOWANA SPLATA ANI SPRZEDAZA. PROBLEM TRWA PRAWIE 5 LAT. PROSZE O SUGESTIE.
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: JAK WYEGZEKWOWAC PODZIAL MAJATKU (MIESZKANIA) PILNE !

Jacek C.:
WSPOLNE MIESZKANIE (MAM MELDUNEL), BYLA ZONA NIE JEST ZAINTERESOWANA SPLATA ANI SPRZEDAZA. PROBLEM TRWA PRAWIE 5 LAT. PROSZE O SUGESTIE.

witam,

w przypadku braku zgody żony, po prostu trzeba złożyć do sądu wniosek o podział majątku. Sąd oznaczy w jaki sposób nastąpi podział. Postępowania takie jest droższe i dłużej trwa, ale jest do zrobienia.

pozdr.Ten post został edytowany przez Autora dnia 11.11.14 o godzinie 14:19

konto usunięte

Temat: JAK WYEGZEKWOWAC PODZIAL MAJATKU (MIESZKANIA) PILNE !

Kodeks cywillny
Art. 210. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

Jeżeli mieszkanie wchodziło do wspólności majątkowej małżeńskiej małżonkowie mogą dokonać podziału dotychczasowego majątku wspólnego w umowie, a w przypadku braku zgody każdy z małżonków może wystąpić do sądu o dokonanie takiego podziału

konto usunięte

Temat: JAK WYEGZEKWOWAC PODZIAL MAJATKU (MIESZKANIA) PILNE !

Kodeks cywilny
Art. 210. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

Jeżeli mieszkanie wchodziło do wspólności majątkowej małżeńskiej małżonkowie mogą dokonać podziału dotychczasowego majątku wspólnego w umowie, a w przypadku braku zgody każdy z małżonków może wystąpić do sądu o dokonanie takiego podziału.

Podział majątku może odbyć się w sądzie lub poza nim. Istnieje jeszcze jedna ważna różnica między oboma sposobami podziału. Otóż: sądowy podział majątku powinien obejmować cały majątek, a więc nie można poprzestać na podziale jedynie niektórych jego składników. Tylko z ważnych powodów sąd może ograniczyć podział do części majątku. Tymczasem podział majątku w drodze umowy może objąć cały majątek lub być ograniczony jedynie do jego części. W razie umownego podziału, to sami zainteresowani decydują, czy chcą od razu podzielić cały majątek, czy też jedynie niektóre jego składniki, zostawiając podział pozostałych na później.

Tak więc przy sądowym dziale winien pan podzielić cały majątek, co jest o tyle ważkie bacząc na zasady rozliczeń miedzy byłymi małżonkami.
kodeks rodzinny i opiekuńczy
art. 43. § 1. Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
§ 2. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji.
§ 3. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

Art. 45. § 1. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
§ 2. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.
§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.

Art. 46. W sprawach nieunormowanych w artykułach poprzedzających od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.
Jacek Chalko

Jacek Chalko KL Ventures LTD CSR

Temat: JAK WYEGZEKWOWAC PODZIAL MAJATKU (MIESZKANIA) PILNE !

Witam I dziekuje za odpowiedz.
Pytanie co oznacza w praktyce zapis ,Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić, ?

Pragne dodac iz mieszkanie nie chwodzilo w sklad wspolnoty. Ja mieszkanie dostalem w spadku I ustanowilem zone wspolwlascicielem poprzez akt darowizny.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: JAK WYEGZEKWOWAC PODZIAL MAJATKU (MIESZKANIA) PILNE !

Przyznanego w art. 210 k.c. roszczenia o zniesienie współwłasności współwłaściciele nie mogą skutecznie się zrzec. Mogą natomiast w drodze umowy wyłączyć żądanie zniesienia współwłasności na czas nie dłuższy niż lat pięć. W ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na następne pięć lat

Następna dyskusja:

Darowizna mieszkania - jak ...




Wyślij zaproszenie do