konto usunięte

Temat: Czy pokrzywdzonemu należą się odsetki ??

Mam pytanie czy osobie poszkodowanej należą się odsetki od zapłaty w takiej sprawie:

Wyrok zaoczny z art.288 par.1 kk, nakazujący m.in: "do naprawienia wyrządzonej szkody w całości poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego kwoty X".

Sprawa miała miejsce 5 lat temu, od ogłoszenia wyroku upłynęło ponad 4 lata (5 lat będzie w styczniu 2009), poszkodowany dostał od sądu pismo z prośbą o podanie nr r-ku na , który sprawca ma dokonać zapłaty.Czy zapłata będzie z odsetkami ?

Będę wdzięczna za informację.

konto usunięte

Temat: Czy pokrzywdzonemu należą się odsetki ??

Up.
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Czy pokrzywdzonemu należą się odsetki ??

Odsetki się należą, za to problem leży w określeniu chwili, od której nalezy je liczyć. Jeżeli w sprawie chodzi o kradzież, odsetki należą się od dnia kradzieży. A w innych przypadkach - od dnia wezwania sprawcy do naprawienia szkody.
Krzysztof W.

Krzysztof W. radca prawny/Partner
zarządzający
Kancelaria Lawards
Sule...

Temat: Czy pokrzywdzonemu należą się odsetki ??

??????? A skąd to wynika?

Co do pytania - popatrz w wyrok - jeśli sąd zasądził z odsetkami to z odsetkami a jak bez to bez. Jeśli podstawą obowiązku naprawienia szkody był art. 46 kk to sąd nie orzekł o odsetkach. Zresztą rzadko kiedy sądy karne pamiętają o takiej drobnostce jak odsetki. Nie oznacza to, że odsetki ci się nie należą, ale powinaś wytoczyć o nie kolejny proces.
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Czy pokrzywdzonemu należą się odsetki ??

Krzysztof W.:
??????? A skąd to wynika?


A tak piszą w komentarzu Bieńka. O kradzeży jest uchwała 7 sędziów SN. Coś nie tak? :)

konto usunięte

Temat: Czy pokrzywdzonemu należą się odsetki ??

Dziękuję za odzew.

Szczegóły:
Art.288 par.1kk to zniszczenie mienia.

Dokładny cytat z wyroku:
"na mocy art. 72 par. 2 k.k. zobowiązuje oskarżonego do naprawienia wyrządzonej szkody w całości poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego kwoty X".

Dodam, tylko, że pokrzywdzony wnosił o zapłatę kwoty 4,5 raza większej.Więc nie dość, że sąd zasądził śmiesznie niską kwotę to jeszcze nie należą się odsetki niejako z mocy prawa ?

Teraz wiem,że pokrzywdzony musi wytoczyć osobny proces o te nieszczęsne odsetki.Zastanawia mnie jedno jak to jest:że nie dość, że pokrzywdzony poniósł straty w wyniku zniszczenia mienia, o zadłużeniu lokalu nie wspomnę,zapłata będzie po blisko 5 latach to jeszcze o odsetki musi się sądzić na nowo ? To ja dziękuję za takie państwo prawa i sprawiedliwości...
Ewa M M.

Ewa M M. nadal się roznosci
uczę

Temat: Czy pokrzywdzonemu należą się odsetki ??

<<Teraz wiem,że pokrzywdzony musi wytoczyć osobny proces o te nieszczęsne odsetki.Zastanawia mnie jedno jak to jest:że nie dość, że pokrzywdzony poniósł straty w wyniku zniszczenia mienia, o zadłużeniu lokalu nie wspomnę,zapłata będzie po blisko 5 latach to jeszcze o odsetki musi się sądzić na nowo ? To ja dziękuję za takie państwo prawa i sprawiedliwości...>>


1/ Sadząc po tresci tej przytoczonej wypowiedzi, byloby co najmniej wskazane, żeby z kompletem dokumentów dotyczacych tej sprawy poszla Pani jednak do prawnika " na żywo"po niezbędne informacje i porady prawne i wyjasnila sobie z nim takie kwestie jak :
1/ Zapłaty jakiego rodzaju naleznosci glownych z jakiego tytulu / tytulów prawych ) może się Pani obecnie jeszcze domagać, i ewentualnie dochodzić, czy nie doszlo do przedawnienia czesci z tych Pani roszczeń, jakie to ma praktyczne znaczenie itd
2/ Jak w tej sprawie nalezy liczyc terminy płatności dla odszkodowań, a jak dla innego rodzaju zobowiazań do zaplaty ( i dlaczego tak, a nie inaczej )
3/ czy mialo miejsce opoznienie w zaplacie i jesli tak, to od kiedy (konkretne daty ) dla poszcegolnych rodzajkow naleznosci nalezy liczyć okresy takiego opoznienia/ zwloki w ich zapłacie oraz ile wynosza w sumie odsetki ustawowe za ten czas opoznienia w zaplacie ;
4/ czy prawnik podejmie probę polubownego- inaczej ugodowego - zalatwienia sprawy zaplaty tych należnosci wraz z odsetkami za zwlokę z Pani dluznikiem oraz obecnie wytaczanie przez Pania sprawy sadowej o aplatę ( cywilnej anie karnej !!) byloby celowe z punktu widzenia rezultatu nie tylko na etapie postępowania rozpoznawczego, ale i ewentualnie egzekucyjnego..

2/ A "panstwo prawa" to pewien stan idealny, niestety bardzo trudno osiagalny, bo warunkiem sine qua non jego zaistnienia jest to, zeby zarówno obywatele jak i aparat państwowy (czyli w sumie tez ludzie = obywatele / mieszkańcy owego państwa ) po pierwsze dobrze znali i rozumieli obowiazujące w tym państwie prawa nie tylko gdy chodzi o jego "literę', ale i ducha, a dwa - przestrzegali czyli stosowali się do owych praw sami z siebie, z glebokiego przekonania, ze tak trzeba, bo się to im i pojedynczo i zbiorowo w sumie lepiej "opłaca", a nie dlatego, ze ich ktos do tego zmusi, ukarze, jesli nie będa tego robić itd....



Wyślij zaproszenie do