Tomasz Brysiak

Tomasz Brysiak Trader-WYNIKI Z
INWESTYCJI Z LAT
2010-2013. RESULTS
FROM...

Temat: Umowa zlecenie z wekslem.

Moj znajomy ma umowę na trzy miesiące (zlecenie). Podpisał dodatkowo weksel, który zobowiązuje go do 2 tyg. okresu wypowiedzenia. W przeciwnym wypadku zostanie obciążony kwotą z weksla. Czy to legalne? Podobno z umowy zlecenia można zwolnić się lub być zwolniony z dnia na dzień.

konto usunięte

Temat: Umowa zlecenie z wekslem.

Weksel, wystawiony w kontraktach handlowych stanowi dodatkowe zabezpieczenie wykonania umowy. Może on zabezpieczać zobowiązanie istniejące, jak i przyszłe.

Art. 746. § 1 kc Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Skutki wypowiedzenia zlecenia odpłatnego zależą również od istnienia ważnego powodu je uzasadniającego. Skutkiem każdego wypowiedzenia, niezależnie od tego, czy nastąpiło z ważnego powodu, czy nie, jest wygaśnięcie zobowiązania. Jeżeli jednak zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, strona, która dokonała wypowiedzenia, zobowiązana jest do naprawienia wyrządzonej w ten sposób szkody. Ważne powody uzasadniające wypowiedzenie mogą mieć charakter obiektywny w postaci okoliczności niedotyczących żadnej ze stron (np. zmiana prawa polegająca na zakazaniu czynności prawnej, której dokonania dotyczy zlecenie), jak i charakter subiektywny, czyli dotyczyć strony umowy. W tym drugim przypadku mogą to być okoliczności zarówno zawinione przez stronę, jak i niezawinione. Mogą dotyczyć strony, która wypowiada umowę (choroba uniemożliwiająca dalsze wykonywanie zlecenia, trudna sytuacja rodzinna, utrata uprawnień wymaganych do dokonania zleconej czynności, utrata zaufania do przyjmującego zlecenie), jak i drugiej strony (nieuzasadniona odmowa udzielenia zaliczki przez dającego zlecenie, nieudzielanie potrzebnych wiadomości przez przyjmującego zlecenie). Strony mogą w umowie określić okoliczności, które uznają za ważny powód wypowiedzenia zlecenia, jednakże wyliczenie takie nie wyłącza możliwości uznania za ważny powód innych sytuacji, w których dochodzi do wypowiedzenia.

Zakres odpowiedzialności strony wypowiadającej zlecenie odpłatne w razie braku ważnego powodu obejmuje szkodę wyrządzoną na skutek wypowiedzenia . Przesłanki odpowiedzialności stanowią więc: wypowiedzenie dokonane bez ważnego powodu, szkoda powstała w majątku drugiej strony oraz związek przyczynowy między takim wypowiedzeniem a szkodą. Szkoda obejmuje zarówno rzeczywistą stratę, jak i utracone korzyści (por. uwagi do art. 361). Jeżeli wypowiedzenie nastąpiło z ważnego powodu w nieodpowiednim dla drugiej strony czasie, nie może być uznane za podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej (tak również P. Machnikowski (w:) E. Gniewek, Komentarz, 2006, s. 1164). Jeżeli jednak brak było ważnego powodu, wypowiedzenie dokonane w ten sposób wpłynie na zakres odpowiedzialności odszkodowawczej, powodując zwiększenie szkody poniesionej przez drugą stronę (wypowiedzenie w nieodpowiednim dla drugiej strony czasie traktują jako samoistną podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej M. Nesterowicz (w:) J. Winiarz, Komentarz, t. II, 1989, s. 690; L. Ogiegło (w:) K. Pietrzykowski, Komentarz , t. II, 2003, s. 374; J. Szczerski (w:) Komentarz, t. II, 1972, s. 1552; A. Szpunar (w:) System prawa cywilnego , t. III, cz. 2, s. 403).
Tomasz Brysiak

Tomasz Brysiak Trader-WYNIKI Z
INWESTYCJI Z LAT
2010-2013. RESULTS
FROM...

Temat: Umowa zlecenie z wekslem.

Czy tym ważnym powodem może być np. nagła potrzeba opieki nad chorą osobą? Przykładowo babcia czy dziadek. Kolega pisze pismo, ze w wyniku nagłego pogorszenia zdrowia jest zmuszony odstąpić, gdyż chory wymaga opieki np. w upały. Idzie do sekretariatu, składa takie pismo za pokwitowaniem? Czynność w pracy jest codzienna, w jednym miejscu, jakieś przekladanie prasy, itp. Płatne ma dniówki, a umowa na 3 miesiące.Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.05.14 o godzinie 12:36



Wyślij zaproszenie do