konto usunięte

Temat: Sprawa przeciwko ZUS

Witam. Potrzebuje pomocy. Otóż mam niepełnosprawnego brata- upośledzenie umysłowe. Walczę mu o rentę socjalna i powiem szczerze brakuje mi już sił. Brat od dzieciństwa chorował, a jego rozwój był sporo daleko za rówieśnikami. Orzecznik ZUS orzeka jego zdolność do pracy. Oczywiście odwołałam się od decyzji ZUS do Sądu, gdzie zostali powołani biegli z zakresu psychiatrii, psychologi i lekarz medycyny pracy. Biegły psychiatra orzekł całkowitą niezdolność do pracy ale od lipca 2013 roku, czyli stwierdził ze wcześniej brat taką zdolność posiadał, a nie posiadał, biegły psycholog stwierdził, ze jest zdolny do pracy- możliwa praca pod nadzorem zgodnie z kwalifikacjami.
Pozostał mi jeszcze lekarz medycyny pracy. Nie wiem już jakim trzeba być aby mieć orzekniętą całkowitą niezdolność do pracy. Brat wymaga pomocy w egzystencji w doborze ubrań, praniu, goleniu, myciu się, czy tez transporcie. Przez jakiś czas próbowałam go aktywizować i woziłam go do pracy, odbierałam z niej, przebywałam z nim w niej, ale ile tak można wytrzymać!!! Jestem osoba młodą, chcę mieć swoje życie i zapewnić bratu podstawową rentę socjalna, która mu się należy. Brat ma obecnie 28 lat a rozum 14 latka. Dodatkowo w zeszłym roku oprócz upośledzenia umysłowego pojawiły się u brata zaburzenia logicznego myślenia, brat ma czasami wrażenie, że inni ludzie go śledzą i są takie momenty, ze nie wychodzi w ogóle z domu, bo się boi. W ostatnich miesiącach przytył 40 kg. Był tez taki moment, że leżał w szpitalu psychiatrycznym bo zagrażał mojemu życiu. Może ktoś ma jakiś pomysł, jak ja mam pisać pisma już do tego sadu i co zrobić aby w końcu zobaczyli jak jest naprawdę. Zebrałam opinie swojego wcześniejszego pracodawcy na temat brata, bo musiałam go często zabierać do swojej pracy, opinie koleżanek, przyjaciół dołączyłam wszystkie karty informacyjne, opisy i na nic....

konto usunięte

Temat: Sprawa przeciwko ZUS

USTAWA
z dnia 27 czerwca 2003 r.
o rencie socjalnej
(tekst jednolity)

Art. 4. 1. Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
1) przed ukończeniem 18. roku życia;
2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
3) w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
2. Osobie, która spełnia warunki określone w ust. 1, przysługuje:
1) renta socjalna stała - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała;
2) renta socjalna okresowa - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.
3. Renta socjalna okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem".

III AUa 903/04
wyrok s.apel. 2004.12.15 w Białymstoku
OSAB 2005/1/62 ...
Prawo do renty socjalnej przysługuje osobie całkowicie niezdolnej do pracy z powodu inwalidztwa powstałego przed ukończeniem 18 roku życia, niezależnie od tego, czy całkowita niezdolność do pracy z powodu tego inwalidztwa nastąpiła przed ukończeniem czy po ukończeniu 18 roku życia.

I UK 346/08
wyrok SN 2009.05.14 OSNP 2011/1-2/18
Całkowita niezdolność do pracy jako przesłanka prawa do renty socjalnej musi być spowodowana naruszeniem sprawności organizmu, które powstało w okresach wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.).
II UK 98/05
wyrok SN 2006.03.09 OSNP 2007/5-6/77
Nie ma podstaw do przyznania renty socjalnej osobie, która z medycznego punktu widzenia nie jest całkowicie niezdolna do pracy, choćby nie miała możliwości jej podjęcia z innych przyczyn.

III AUa 1493/05
wyrok s.apel. 2006.06.23 w Łodzi
Pr.Pracy 2006/11/43
Niepełnosprawność jest pojęciem szerszym niż niezdolność do pracy, a zatem nie każda osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym jest osobą całkowicie niezdolną do pracy. Tylko całkowita niezdolność do pracy jest podstawą przyznania prawa do renty socjalnej, która obecnie nie jest świadczeniem pomocy społecznej, lecz świadczeniem z zakresu zabezpieczenia społecznego.

Z powyższego wynika zatem ,że nie jest problemem to, że niezdolność powstała po okresach wskazanych w art. 4, ale aby naruszenie sprawności organizmu miało miejesce w tych okresach. Rozumiem, że niepełnosprawność miała miejsce przed tymi okresami.

Sytuacja więc nie jest najgorsza, skoro psychiatra orzekł całkowita niezdolność do pracy, co prawda do 2013 roku ale jednak..

Pani sprawa jest o tyle trudna bowiem wymaga wiedzy specjalistycznej. Oznacza to zarazem, że Sąd musi się oprzeć na opiniach specjalistów. Dlatego tez musi Pani się skupić na ich podważaniu, jeżeli są niekorzystne. Tym samym proszę podnosić konkretne zarzuty do tych opinii.

Bardzo dobrze że pani zbiera pisma od koleżanek i pracodawcy. Ale jest to niewystarczające. Proszę zgromadzić całą dokumentację medyczną brata, w której jest Pani w posiadaniu. Proszę powołać wszystkich świadków, którzy mogą zeznawać w sprawie. Należy ich przesłuchać.
Jeżeli do tej pory nie zostało to uczynione to proszę jednocześnie zażądać przeprowadzenia tych dowodów oraz wskazać, że z tego tytułu do tej pory wydane opinie są niepełne, bowiem bazowały na niekompletnym materiale dowodowym.

Przepis art. 278 § 1 k.p.c. dotyczący postępowania dowodowego, uprawnia sąd do dopuszczenia dowodu z opinii biegłego lub biegłych, jeżeli w sprawie istnieje potrzeba wyjaśnienia okoliczności wymagających wiadomości specjalnych, a nadto do zażądania ustnego uzupełnienia opinii złożonej na piśmie, w sytuacji gdy opinia nie jest wyczerpująca lub też z innych względów, według oceny sądu, wymaga uzupełnienia lub wyjaśnienia.

I UK 230/09
wyrok SN 2010.01.14 LEX nr 577818
1. Biegli powinni mieć kompleksowy materiał do wydania opinii w przedmiocie zdolności ubezpieczonego do pracy - najpierw zatem należy zebrać możliwie pełną dokumentację medyczną, także inną istotną dokumentację dotyczącą stanu zdrowia ubezpieczonego, następnie dopuścić ewentualne dowody z zeznań świadków, a dopiero po zebraniu pełnego materiału dowodowego zlecić biegłemu (biegłym) sporządzenie opinii.

konto usunięte

Temat: Sprawa przeciwko ZUS

Po pierwszej opinii biegłego psychiatrii dosłałam opinie kolegów i koleżanek, ale one nie wiem dlaczego nie zostały chyba dołączone bo na sprawie sędzia nie poruszył w ogóle tematu, czyli mam napisać jeszcze jedno pismo, gdzie ma być zawarty tekst proszę o dołączenie opinii koleżanek i kolegów oraz zeszłego pracodawcy? Badania biegłych się już odbyły, został ostatni-lekarz medycyny pracy. Chciałam tez powołać na świadka lekarza psychiatrii, który prowadzi brata- sam to zaproponował, poruszyłam to na rozprawie ale sędzia nie przyjął wniosku, gdyż ma swojego lekarza, ale powiedział ze może być dodatkowa opinia napisana przez niego. Teraz kwestia ciągłości. Brat ma orzeknięta niepełnosprawność przed 18 r. życia, w 2012 nie miałam już siły znów się sadzić mu o rentę dlatego wystąpiłam o nią w kwietniu 2013. Przerwa wynikła z tego, że ja naprawdę nie miałam już siły. Psychiatra zatem uznał cudowne uzdrowienie a następnie znów jego niepełnosprawność. Poprosiłam lekarza aby opisał specyfikację jego choroby i czy da się z niej wyleczyć. Potwierdził, ze nie. Sędzia zarządziła przerwę i kazała zapoznać się biegłemu z dokumentacja medyczną, ale biegły na rozprawie już nie zmienił zdania odnośnie terminu. Kolejny biegły-badanie psychologiczne wydał opinie, ze może on pracować zgodnie z kwalifikacjami, ale jakimi??? Cały czas szedł niższym programem nauczania, zawodówki nie skończył, ma średnie wykształcenie z Liceum dla dorosłych, gdzie było mu go po prostu szkoda. Na dzień dzisiejszy brat nie potrafi ani dodać bez użycia rak ani odejmować, nie zrobi samodzielnie zakupów, jak podważyć jego kwalifikacje??? Miał robiony test ale w nim wychodzi dolna granica upośledzenia lekkiego, mało tego brat ma robiony ten test co roku i zna go na pamięć. Dziwi mnie to, ze jak ktoś nie jest zdatny do samodzielnej egzystencji, jest zdolny do pracy. Nawet nie wyobrażam już sobie tego, ze będę go tam zawoziła siedziała tam z nim i odbierała. Opinia psychologa nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia całkowitej niezdolności do pracy. Możliwa praca pod nadzorem. Czyli rozumiem, ze jednak samodzielnie nie nadaje się do pracy, więc skąd ta całkowita jego zdolność? Czy jeśli już biegli wydali decyzje, to czy na końcu mogę powoływać świadków? Czy mam prawo aby na podstawie opinii świadków Biegli Sądowi uzupełnili opinie? Dokumentacja medyczna w sądzie jest całkowita bo to już kolejna moja rozprawa ale poprzednie były wygrane i z nich tez dokumentacja została dołączona.
Bardzo dziękuje za przytoczenie artykułów i pomoc.Ten post został edytowany przez Autora dnia 18.06.14 o godzinie 15:51

konto usunięte

Temat: Sprawa przeciwko ZUS

kiedyś było o nich głośno w mediach:

http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=93940

konto usunięte

Temat: Sprawa przeciwko ZUS

W skrócie pamiętać należy, że Sąd ma obowiązek ocenić każdy przypadek na podstawie wszechstronnie zgromadzonego materiału dowodowego., przy czym inicjatywa dowodowa musi pochodzić od stron postępowania.

Powinna zatem Pani wnieść o przeprowadzenie wszystkich dowodów, jakie uznaje Pani za zasadne. Oczywiście zeznania świadków, które mogą wskazywać zachowanie osoby czy to w pracy czy to w życiu prywatnym są jak najbardziej wskazane. Nadto można powołać psychiatrę, który leczył brata na świadka i nie wiem jaki problem widzi w tym sąd. Właśnie taki psychiatra nie powinien pisać opinii, bowiem jako osoba związana z pacjentem może być uznana za nieobiektywną ze strony ZUS.

Jeżeli Sąd oddali takie wnioski to należy wnieść zastrzeżenie doi protokołu na zasadzie art. 162 kpc, które to zastrzeżenie pozwoli podnieść ewentualne zarzutu apelacyjne.
Skoro w opinii psychologicznej zapisano, że brat może pracować zgodnie z kwalifikacjami a Pani uważa, że jest to niewystarczające, bowiem z jakimi kwalifikacjami to należy podnieść, zarzut, że opinia w tym zakresie jest niejasna.

Temat: Sprawa przeciwko ZUS

Witam ,
Szukam pomocy miala rente calowita niezdolnos renta socjialna w lata 2008 na 2010r.lekarz biegly sadowy w radomu stwierdzil Trwale czesciowa niezdolnoasc do pracy przeci (01.12.2010) zakas pracy w halasnie . renta sie nie nalezy .od 2014 r.walcze o rente socjialna sprawa jest w sadzie ale zaden lekarza nie bierze orzeczenia nieplnosprawnego pod uwage.Chce sie powolac na ustwae z dnia
Do końca września 2003 r. organami właściwymi do przyznania i wypłaty renty socjalnej były ośrodki pomocy społecznej.

Na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2013 r., poz. 982 z późn. zm.) od 1 października 2003 r. organem przyznającym i wypłacającym renty socjalne jest właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W szczególnych przypadkach renta ta jest wypłacana także przez inne organy emerytalno-rentowe, np. KRUS.
Wczeciej od dziecka milasm stopien znaczny do 16l .roku zycia po tem stopien umniarkowany.
Prosze o pomoc jak ma napisac pismo do sadu o to ze by wizala pod uwage to ze ma grupe nielnosprawna od dziecka .a to przyklad podobnej sprawy
Sąd I instancji musi uwzględnić orzeczenie o niepełnosprawności ubezpieczonego, rozpoznają
Jeśli je zlekceważy, wówczas popełni istotny błąd w postępowaniu dowodowym, który uzasadnia uchylenie wyroku przez sąd II instancji lub Sąd Najwyższy (SN). Tak orzekł SN, wydając wyrok 17 stycznia 2012 roku.Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił ubezpieczonemu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, bo lekarze stwierdzili, że choroba kręgosłupa, na którą cierpi, pozwala mu na podjęcie zatrudnienia.

Zainteresowany nie przekazał do ZUS orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (wydanego przez powiatowy zespół), z którego wynikało, że jest on co prawda zdolny do pracy, ale jedynie w warunkach pracy chronionej. To orzeczenie dostarczył sądowi okręgowemu, który rozpoznawał jego sprawę, kiedy odwołał się od decyzji ZUS.

Sędziowie uznali na podstawie opinii biegłych lekarzy, że zainteresowany może pracować. Zignorowali przy tym zupełnie orzeczenie o niepełnosprawności.

Zainteresowany wniósł apelację do sądu apelacyjnego, który tak samo jak sąd I instancji uznał, że renta mu się nie należy, bo tak stwierdzili lekarze, a dodatkowych opinii lekarskich nie potrzeba, bo te, którymi dysponowali sędziowie, są wystarczające.

Sędziowie sądu apelacyjnego nie dopuścili jako dowodu orzeczenia o niepełnosprawności, bo nie jest dokumentem, na podstawie którego ZUS podejmuje decyzję o przyznaniu człowiekowi renty. Tak wynika z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Ten uchylił wyrok sądu apelacyjnego i kazał mu ponownie rozpoznawać sprawę po uwzględnieniu orzeczenia o niepełnosprawności.

Zdaniem sędziów przy ocenie niezdolności do pracy warunkującej prawo do renty nie mogą być pomijane orzeczenia o niepełnosprawności sprzed wydania decyzji przez ZUS, jak i po tym fakcie, ale przed wydaniem wyroku przez sąd pierwszej instancji.

Tak wynika z art. 47714 par. 4 kodeksu postępowania administracyjnego. Przepis ten nie ma natomiast zastosowania do postępowania apelacyjnego. Sąd II instancji, kiedy pozna nowy dowód dotyczący stanu zdrowia ubezpieczonego, powinien przekazać sprawę do rozpoznania organowi rentowemu i umorzyć postępowanie.

Sąd Najwyższy podkreślił, że możliwe jest wprawdzie niestwierdzenie niezdolności do pracy dla celów rentowych nawet przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności skarżącego, ale tylko wtedy gdy sądy na podstawie opinii biegłych dokonają wszechstronnej i rzetelnej oceny stanu zdrowia ubezpieczonego. A nie robią tego, gdy ignorują orzeczenie o niepełnosprawności.

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2012 roku, sygn. akt I UK 190/11Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.07.16 o godzinie 12:03
Kamila Piechura

Kamila Piechura Teraz pracuję jako
Mama na pełen etat z
nadgodzinami :)

Temat: Sprawa przeciwko ZUS

Witam,
Mój tata otrzymał decyzję z ZUS o przeliczeniu renty, wstępne wyliczenia wyniosły że otrzyamam 1207,19 zł. Rentę pobieram od 1980 roku. Po otrzymaniu decyzji okazało się że ZUS nie posiada mojego jednego roku składkowego z 1979 roku. Po doniesieniu tego dokumentu przeliczono znów rentę i anulowano poprzednią decyzję i wydano nową- zmniejszając do 827,46 zł. Nie wiem czemu zmniejszono pomimo dostarczenia dokumentu zwiększającego wskaźnik z 45,81 % do 51,61%. Proszę o pomoc jak można zaradzić tej sytuacji żeby dostać najkorzystniejszą rentę. Za miesiąc idę na emeryturę więc jest to dla mnie bardzo ważna i pilna sprawa.



Wyślij zaproszenie do