Marcin Kaźmierczak

Marcin Kaźmierczak Project Management
for making positive
changes :)

Temat: Odzyskać dług z Niemiec

Witam,

Sytuacja wygląda w ten sposób, że pewna osoba winna mi jest pewną kwotę pieniędzy. Mam spisaną umowę zobowiązującą drugą stronę do uregulowania należności.
Umowa została sporządzona na terenie Niemiec i w języku niemieckim. Określa datę do której ma uregulować swoje zobowiązanie i tytuł – niezapłacenie za towar z serwisu internetowego ebay. Co więcej określa, iż poza tą należnością między stronami nie istnieją żadne inne. Dłużnikowi pożyczyłem gotówkę za co mogła kupić towar (zarejestrowana działalność gospodarcza na terenie Niemiec – tzw. gewerba) którym handluje na terenie Niemiec za pośrednictwem ebay. Dłużnik posiada także dowód zakupu towaru (paragon) – ja mam tylko umowę. Pożyczając pieniądze ustaliliśmy, że będą one przeznaczone na ten konkretny cel (zakup towaru, który zresztą odbył się zresztą w mojej obecności).

Minął termin spłaty i otrzymałem połowę kwoty przelewem z zagranicy na swoje polskie konto (kilka dni po terminie wskazanym w umowie). Przelewu dokonał partner życiowy dłużnika - niemiec, nie sam dłużnik. W tytule przelewu wpisał informację, iż potrąca koszt przelewu i część pieniędzy za rzeczy ufundowane członkom mojej rodziny. Raczej nie jest to kwestią sporną, ponieważ w umowie jest zapis mówiący, że nie istnieją żadne inne należności między stronami. Ponadto, ja także mógłbym w ten sposób podliczyć dłużnika i jego partnera i bilans by pokazał, że byłem o wiele hojniejszy. Ponadto nie wyraziłem nigdy zgody na kompensatę, bo nie uznałem żadnego długu(np przejazd taksówką) wobec tamtych osób.

Próba nawiązania kontaktu pokazała, że nie są oni zainteresowani dalszym kontaktem i ich decyzja jest ostateczna.

Mój dłużnik jest obywatelem Polski, zameldowanym na terenie Federacji Niemiec. W Polsce nie posiada meldunku. Znam oczywiście miejsce pobytu tej osoby.
Natomiast ja jestem obywatelem Polski i w Polsce zameldowanym.

!!!
Chciałbym się dowiedzieć jakie kroki mogę teraz podjąć.
Jak mogę odzyskać swoje pieniądze?
Które organy są odpowiedzialne za rozwiązanie tej sprawy? Sądem właściwym będzie Sąd Niemiecki czy Polski?
!!!

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i mam nadzieję, że sprawa – choć może nietypowa – nie sprawi wam większego kłopotu.
Anna  Mazur-Milczanows ka

Anna
Mazur-Milczanows
ka
Radca prawny, MMJ
Legal Kancelaria
Prawna

Temat: Odzyskać dług z Niemiec

Witam,

najprawdopodobniej właściwym będzie sąd niemiecki, aczkolwiek umowa może regulować właściwość prawa polskiego lub sądu polskiego. Musiałabym zobaczyć umowę, aby to potwierdzić.

Ponadto musiałabym wiedzieć czy istnieją inne okoliczności umożliwiające skuteczne wniesienie pozwu przed polski sąd. W związku z tym proszę o informację czy pożyczka była wypłacona w Polsce (np. przelewem) czy w Niemczech (np. gotówką)? Czy dłużnik w Polsce prowadzi również działalność gospodarczą? Czy pożyczka była udzielona w ramach prowadzonej przez Pana działalności? Czy dłużnik ma w Polsce jakiś majątek?

Być może będzie istniała możliwość pozwania dłużnika przed polskim sądem, ale mam zbyt mało informacji, aby to stwierdzić. Na podstawie informacji napisanych przez Pana wynika, że raczej właściwym będzie sąd niemiecki, aczkolwiek nie wykluczam, że po otrzymaniu dokładniejszych informacji okaże się, że sądem właściwym jest sąd polski.

Pozdrawiam
Anna Mazur-Milczanowska
Julia Nowak

Julia Nowak Student, UAM

Temat: Odzyskać dług z Niemiec

Warto się skontaktować z jakąś firmą, która Ci podpowie rzetelne rozwiązania. Ja w momencie, gdy chciałam odzyskać wierzytelność od firmy w Niemczech odezwałam się do odzyskajwierzytelnoscipl. Tam na stronie jest kontakt i można zadzwonić- podpowiedzą w każdej chwili i w każdej sytuacji.

Temat: Odzyskać dług z Niemiec

Julia N.:
Warto się skontaktować z jakąś firmą, która Ci podpowie rzetelne rozwiązania. Ja w momencie, gdy chciałam odzyskać wierzytelność od firmy w Niemczech odezwałam się do odzyskajwierzytelnoscipl. Tam na stronie jest kontakt i można zadzwonić- podpowiedzą w każdej chwili i w każdej sytuacji.

UWIELBIAM KRYPTOREKLAMĘ... I UżYTKOWNIKÓW CO NIE CZYTAJĄ REGULAMINU...

Temat: Odzyskać dług z Niemiec

W Pana sprawie posiłkować się będzie trzeba ustawą Prawo prywatne międzynarodowe. Zgodnie z art 27 PPMjeśli strony nie mają siedziby albo miejsca zamieszkania w tym samym państwie i nie dokonały wyboru prawa, stosuje się:

1) do zobowiązań z umowy sprzedaży rzeczy ruchomych lub umowy dostawy - prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę albo miejsce zamieszkania sprzedawca lub dostawca;

2) do zobowiązań z umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, umowy komisu, umowy przewozu, umowy spedycji, umowy przechowania, umowy składu - prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę albo miejsce zamieszkania przyjmujący zamówienie, przyjmujący zlecenie, agent, komisant, przewoźnik, spedytor, przechowawca lub przedsiębiorstwo składowe;

3) do zobowiązań z umowy ubezpieczenia - prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę zakład ubezpieczeń;

4) do zobowiązań z umowy o przeniesienie praw autorskich - prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę albo miejsce zamieszkania nabywca tych praw.

§ 2. Jeżeli nie można ustalić siedziby albo miejsca zamieszkania strony określonej w paragrafie poprzedzającym, stosuje się prawo państwa, w którym umowa została zawarta.

§ 3. Do zobowiązań z umów zawieranych w zakresie przedsiębiorstwa, zamiast prawa państwa, w którym ma siedzibę osoba prawna albo miejsce zamieszkania osoba fizyczna, stosuje się prawo państwa, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.

Ponieważ umowa pożyczki nie jest wymieniona w art 27 PPM to stosować się będzie - jeżeli strony nie dokonały wyboru prawa - prawo państwa, w którym umowa została zawarta, czyli prawo niemieckie, tj. BGB (niemiecki kodeks cywilny).
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: Odzyskać dług z Niemiec

Panie Konradzie

A jak się rzecz ma do sytuacji, kiedy sprawa będzie się toczyć przed polskim sądem, obie strony postępowania mają obywatelstwo polskie, przedmiot sprawy - nieruchomość - położona na terenie Polski, ale strona przegrywająca i zobowiązana do zapłaty nie ma stałego pobytu na terenie Polski tylko w innym kraju UE, tam ma ośrodek swoich interesów życiowych i tam (prawdopodobnie) legalne źródło utrzymania. Ale nie znam ani miejsca zatrudnienia, ani adresu...
Jak wystawiany jest tytuł wykonawczy?
Jak szukać dłużnika?

ups... błąd ort!Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.02.14 o godzinie 10:17

Temat: Odzyskać dług z Niemiec

Na marginesie - PPm w Art. 25. § 2. mówi, że gdy zobowiązanie dotyczy nieruchomości, podlega ono prawu państwa, w którym nieruchomość jest położona. Więc gdyby zobowiązanie było zawarte poza terytorium RP, ale dotyczy nieruchomości w Polsce, to nawet w sytuacji gdyby strony poddały się prawu innego państwa to właściwe będzie prawo polskie. Co do szukania dłużnika - Jeśli w Polsce nie ma on miejsca zamieszkania i nie jest znane jego miejsce można próbować z kuratorem dla nieznanego z miejsca pobytu. Ale nie zawsze i nie we wszystkich sprawach. Jeśli znamy adres jakikolwiek za granicą to wtedy trzeba tylko ponieść koszt korespondencji. W niektórych kategoriach spraw może jeszcze wchodzić ogłoszenie. Można sprawdzać w rejestrze podatników vat UE czy nie jest zarejestrowany. Jeśli znamy Państwo to też można spróbować ustalać pracodawcę jeśli legalnie pracuje. Ale to trudna sprawa, ale nie jest niemożliwa. Można zawężać poszukiwania znając adres maiiowy i mając choćby jedną korespondencję. Jest trochę sposobów.



Wyślij zaproszenie do