konto usunięte

Temat: jak uniknąć długów rodziców, którym komornik już zabrał...

Moi rodzice mieli dług na hipotece. Komornik zabrał dom i część długu została spłacona ale zostało jeszcze sporo. Jak mogę odrzucić majątek rodziców by po ich śmierci nie odziedziczyć długu? Obecnie nie posiadają ziemi, domu jedynie samochód mają. Jak uniknąć spłaty? Słyszałąm, że można u notariusza wraz z rodzicami podpisać oświadczenie że zrzekam sie "majątku" i wtedy po ich śmierci nie muszę bać się o moją przyszłość. Czy to prawda?

Proszę o pomoc w tej sprawie.

Temat: jak uniknąć długów rodziców, którym komornik już zabrał...

Spadek można przyjąć wprost, przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucić.

W Pani przypadku powinna Pani złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Art. 1015 KC
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Chyba, że zainteresuje Panią przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy za ewentualne długi spadkowe do wysokości spadku, jaki otrzymał. Oznacza to, że dług zostanie spłacony tylko ze spuścizny wchodzącej w skład inwentarza, a spadkobierca nie będzie pokrywał go z własnego majątku.

Art. 1031 KC
§ 1. W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.
§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi.
Joanna  Miśkiewicz-Wędro wska

Joanna
Miśkiewicz-Wędro
wska
radca prawny, TRUST
Kancelaria Radcy
Prawnego Joanna
Miśk...

Temat: jak uniknąć długów rodziców, którym komornik już zabrał...

Na złożenie takiego oświadczenia ma Pani 6 miesięcy od śmierci rodzica.

konto usunięte

Temat: jak uniknąć długów rodziców, którym komornik już zabrał...

U notariusza, za życia rodziców, może Pani zawrzeć właśnie z rodzicami umowę o zrzeczenie się dziedziczenia po nich. Co do zasady zrzeczenie się dziedziczenia obejmie też Pani zstępnych czyli dzieci, tzn. one też nie będą dziedziczyć, chyba że w umowie zastrzeżecie inaczej. Zrzeczenie dotyczy dziedziczenia z ustawy. Rodzice będą więc mogli ustanowić Panią spadkobiercą testamentowym.

Po śmierci rodziców może zaś Pani złożyć u notariusza albo w sądzie oświadczenie o odrzuceniu spadku i jest na to, jak już to zostało wyżej napisane, sześć miesięcy. Spadek przejdzie wówczas na kolejne osoby z rodziny i dla uczciwości i uniknięcia niezręcznych konfrontacji, wypadałoby uprzedzić te osoby o sprawach spadku i długu, tak żeby i oni mogli złożyć oświadczenie w terminie sześciu miesięcy. Wprawdzie okres sześciu miesięcy liczony jest od momentu dowiedzenia się o powołaniu do spadku, ale lepiej zrobić to na spokojnie celem uniknięcia ewentualnych wątpliwości co do upływu tego okresu.

Temat: jak uniknąć długów rodziców, którym komornik już zabrał...

Łukasz Piotr S.:
Po śmierci rodziców może zaś Pani złożyć u notariusza albo w sądzie oświadczenie o odrzuceniu spadku i jest na to, jak już to zostało wyżej napisane, sześć miesięcy. Spadek przejdzie wówczas na kolejne osoby z rodziny...


Po odrzuceniu spadku przez spadkobiercę do dziedziczenia dochodzą jego dzieci, nawet jeżeli są one małoletnie. Jakkolwiek rodzic będzie mógł w imieniu swoich małoletnich dzieci spadek odrzucić, to na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku (w imieniu swoich dzieci) będzie potrzebna zgoda sądu rodzinnego, a sąd nie zawsze takiej zgody udzieli.

Dlatego też warto stawić się u notariusza wraz z rodzicami (oczywiście, jeszcze za ich życia) i zawrzeć z nimi umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia (wówczas - przy odpowiednio skonstruowanej umowie - dzieci nie będą dochodzić do dziedziczenia po swoich dziadkach, a rodzicach spadkobiercy).

Następna dyskusja:

Mieszkanie kwaterunkowe - d...




Wyślij zaproszenie do