konto usunięte

Temat: Programowanie PLC S7-400

Radosław M.:
Kasper G.:
Również myślę, że s7 300 spokojnie dał by radę, wybrałem s7 400, ponieważ czytałem że on jest bardzo popularny przy bardziej skomplikowanych liniach produkcyjnych, dlatego chciałem się na nim" pobawić"
Moja jeszcze raczej taka nie jest, ale raczej będzie rozbudowywana.
LOGO zdecydowanie za słaby, w projekcie mam wagę oraz licznik elementów, wykorzystuje zmienne typu REAL oraz INT, LOGO posiada również zbyt mało DI

Rzadko słyszałem żeby kto kol wiek programował zwykłym stepem pod s7-400. Bo ta serii przeznaczona jest do wymagających zadań ale, tu już idą systemy typu PCS7 czy SPPA3000T
np. https://www.automatyka.siemens.pl/solutionandproducts_i...

W automotive często stosuje się S7400 do klasycznego programowania. Kto bogatemu zabroni.

A co do ikonki to skoro jest "wyszarzona" to znaczy że brak PLCSIM. Trzeba doinstalować.
https://support.industry.siemens.com/cs/document/272492...
Tutaj jest PLCSIM V5.4 SP1 dostępny po zalogowaniu (mam nadzieję że nie wymaga gołego w wersji 5.4)
https://support.industry.siemens.com/cs/document/518846...
A tutaj update do V5.4 SP5 Upd 1Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.01.16 o godzinie 21:00
Cezary Ścibiorek

Cezary Ścibiorek PLC Software
Engineer

Temat: Programowanie PLC S7-400

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że przy instalacji S7 managera on pyta czy chcemy zainstalować PLC SIM. Jeśli ikonka jest szara nie masz PLC SIMA.

Co do S7-400 na linii produkcyjnej zgadzam się, że to ,,strzelanie z armaty do muchy", Widzę na codzień spore linie produkcyjne robione na s7-300 i to wcale nie na najwyższych modelach.

Mimo wszystko poszedł bym w kierunku s7-300 ze względu na jego popularność.

konto usunięte

Temat: Programowanie PLC S7-400

Zapominacie panowie, że mocne modele S7-300 mają "lepsze" parametry niż podstawowe modele S7-400. Są też droższe. Nie ma co generalizować :)
Robert G.

Robert G. Dyrektor ds.
Rozwoju, Encon Sp. z
o.o.

Temat: Programowanie PLC S7-400

Sterowniki serii S7-400 można spotkać zarówno w przemyśle maszynowym jak i w automatyce procesowej. Autor tematu chce przetestować program dlatego do celów edukacyjnych nie będzie miało większego znaczenia czy uruchomi go na symulacji CPU z serii S7-300 czy S7-400. Jeżeli program napisany jest w języku LAD lub FBD to będzie on tak samo realizowany na symulacji S7-400 jak i S7-300, przy STL wystąpi niewielka różnica jeśli chodzi o zawartość akumulatorów przy wykonywaniu operacji arytmetycznych.

Dlaczego ikonka PLCSim jest wyszarzona, są dwie możliwości:
1. Zainstalowane jest oprogramowanie Step 7 v5.5 które nie zawiera pakietu PLCSim, taki pakiet należy doinstalować osobno (wymagana licencja)
2. Zainstalowane jest oprogramowanie Step 7 Professional 2010, które zawiera w sobie pakiet PLCSim, ale podczas instalacji należy zaznaczyć, które pakiety opcjonalne mają zostać zainstalowane
Kasper Górecki

Kasper Górecki Student, ZESPÓŁ
SZKÓŁ NR 9 IM
ROMUALDA TRAUGUTA

Temat: Programowanie PLC S7-400

Na jakiej stronie moge zobaczyć, jak wygląda przykładowy projekt z wykorzystaniem sterownika PLC?
Jak to wygląda, automatyk dostaje projekt np.linii od inzyniera i co dalej,automatyk wszystko podłącza włącznie z napisaniem progamu?

Pytanie drugie,jaką książkę według Was warto w celu nauk programowania sterowników, może polecicie jakieś książki ze studiów, jestem uczniem technikum i bardzo interesuje mnie ten temat, chciałbym aby w książce były zawarte operacje na liczbach typu REAL czy INT, ponieważ sprawia mi to dużo problemu.
Pisać proste programy w LAD potrafię, ale zależy mi na tym aby program był napisany profesjonalnie

Pozdrawiam
Kacper
Marcin Baniak

Marcin Baniak
Programista/Projekta
nt

Temat: Programowanie PLC S7-400

Co do książek o tematyce PLC to polecam prace J. Kwaśniewskiego "Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej" i taka sama o S7-1500. Co do języka to LAD bym odradzał w przypadku S7, najlepiej to STL/SCL. Drabinka jest mało czytelna i STL daję większe możliwości.
Co do przykładowych projektów automatyki to poza zdjęciami niewiele zobaczysz. W firmie większego kalibru tworzących DCS praca automatyka sprowadza się głownie do wdrażania aplikacji, dostajesz gotową bazę danych i szczegółowe algorytmy sterowania. Przy mniejszych instalacjach większość pracy musisz wykonać samodzielnie, tj. samemu zebrać dane wejściowe i samemu opracować algorytmy na podstawie opisu technolog. Ostatnia rzesza to firmy specjalizujące się w drobnych układach automatyki i tam ogarniasz wszystko począwszy od projektu, wykonania , zebrania wszelkich danych aż po oprogramowania i uruchomienie bazując na szczątkowych informacjach lub podobnych instalacji - kto co lubi i jakie ma doświadczenie

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Programowanie PLC S7-400

A ja właśnie uważam, że do nauki to TYLKO język LAD. Siemens pod tym względem daje wyjątkowo dużo możliwości. STL jest technologią wycofywaną. SCL wykorzystuje się głowinie do pisania komunikacji, skryptów, obsługi bazy danych ale nie do samego sterowania jako takiego.

Co do startu na poziomie technikum - polecam sterownik LOGO. Do nauki podstaw bardzo dobry.

konto usunięte

Temat: Programowanie PLC S7-400

Przykładowe projekty znajdziesz w samym Stepie jeśli zainstalowałeś wszystko.
Otwierasz Simatic Manager a potem File/Open zakładka Sample projects.

Opis przykładowego programu znajdziesz w Helpie
W Simatic Manager Help/Contents a potem na zakładce Spis treści szukasz Appendix/Sample programs.

Ale chyba najlepiej jak na początek znajdziesz gdzieś w necie podstawowy kurs S7 z opisanymi przykładami i przejdziesz go krok po kroku.
Radosław Marek

Radosław Marek Programista c++

Temat: Programowanie PLC S7-400

" STL jest technologią wycofywaną"
Całe regulatory turbin parowych(pare dziesiąt MW) są pisane w czasami w STL.

Ale tu nie o to chodzi, języki typu ld,fbd itd. Są banalnie proste i tak jak napisałem w innym temacie trzeba zrozumieć że to może robić każdy. Systemy mają oczywiście swoje niuanse ale to jest do nauczenia się ale nie z książek.
Najważniejsza jest technologia, automatyka ocenia się nie po tym czy umie postawić bloczek w ld ale czy umie zoptymalizować kaskadę regulatorów czy rozumie dlaczego coś się dzieje i potrafi napisać dobre algorytmy.
Przykład? Prosty regulator P łatwo zbudować każdy umie, tylko trzeba wiedzieć jak go użyć,gdzie i po co np. tryb pracy wyspowej bloku węglowego. To jest ważne.
Niestety ta wiedza przychodzi z czasem nie ma do tego książek.Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.01.16 o godzinie 20:53
Kasper Górecki

Kasper Górecki Student, ZESPÓŁ
SZKÓŁ NR 9 IM
ROMUALDA TRAUGUTA

Temat: Programowanie PLC S7-400

Teraz problem trochę z innej beczki.
Dziś przeinstalowałem system, po czym zainstalowałem step7 wersja 5.5
Po odpaleniu programu wyskakuje mi takie okienko:

Obrazek


Jak instalowałem stepa na wcześniejszym systemie wszystko chodziło normalnie, co może być przyczyną?
Radosław Marek

Radosław Marek Programista c++

Temat: Programowanie PLC S7-400

Problemy z licencjami w siemensie to żadna nowość, ale bracia Rosjanie mają na to sposób :)

Dlatego mój kolego nie używa się do robienia softu bezpośrednio zainstalowanych na pc środowisk(chyba że to stacja inżynierska) tylko maszyn wirtualnych.

Ściągnij sobie virtualbox albo vmware player postaw maszynę wirtualną i zainstaluj step. Będziesz mógł przenosić taką maszynę w dowolną stronę.
Michał Kotrysiak

Michał Kotrysiak Projektant Automatyk
- Elektryk

Temat: Programowanie PLC S7-400

I tak oto psuje się rynek...



Wyślij zaproszenie do