Hieronim K.

Hieronim K. M.Sc.Eng. - Division
Leader/Project
Leader/Automation
eng...

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Witam,
obecnie znajduje się na początku swojej kariery zawodowej i chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych osób, być może ktoś z Was pracuje w biurze projektowym lub wie jak wygląda specyfika takiego miejsca pracy.
Zastanawiałem się nad ukierunkowaniem swojej ścieżki zawodowej w taki sposób, aby być może kiedyś pracować przy projektach układów automatyki lub np. całych linii produkcyjnych w zakładach przemysłowych.
Chciałbym dowiedzieć się jak powinienem się dalej rozwijać, w jakim kierunku poszerzać swoją wiedzę (min. jakie warto ukończyć kursy czy szkolenia), jakie umiejętności powinienem nabyć, jakie firmy zajmują się opracowywaniem takich projektów no i być może jesteście w stanie dodać coś od siebie.

Z góry dziękuje za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.
Hieronim K.

Hieronim K. M.Sc.Eng. - Division
Leader/Project
Leader/Automation
eng...

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Na początku chciałbym podziękować za tak szybko i przede wszystkim obszerną odpowiedź.

Być może pytanie było dość ogólne, mało sprecyzowane ale nie miałem jeszcze przyjemność spotkać się i okazji aby porozmawiać z kimś kto działa w tym obszarze automatyki.

Ja na chwilę obecną znajduję się przed obroną pracy inżynierskiej (zostało mi trochę ponad dwa miesiące), obecnie mam z sobą praktyki w dużym zakładzie przemysłowym oraz jestem w trakcie kilkumiesięcznego stażu. Od lutego zaczynam studia magisterskie. Tak więc przede mną jeszcze kawałek drogi ale myślę, że najwyższa pora aby ukierunkować się w jakiś sposób.

Zdaję sobie sprawę, że praca w biurze projektowym wymaga od projektanta dość obszernej wiedzy już nie mówiąc o tym, że tak jak Pan wspomniał mamy różne standardy i nie da się wszystkiego poznać w 100%. Ponieważ swoją edukacji planują zakończyć za minimum około 1.5 roku dlatego też chciałbym ten czas wykorzystać jak najlepiej i poszerzyć swoją wiedzę o to czego nie jest w stanie zapewnić mi uczelnia.
Być może w przyszłości da mi to możliwość podjęcia pracy na stanowisku projektanta.Dlatego też opinia czy wskazówki takich osób jak Pan, które zajmuje się tego typu problematyką jest dla mnie bardzo cenna.

Pozdrawiam i jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź
Michał Kotrysiak

Michał Kotrysiak Projektant Automatyk
- Elektryk

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Jednak najważniejszej rzeczy nie nauczy się pan na kursach...to doświadczenia na "żywym organizmie".
Projektant który nie popełnił kilku szaf, nie przykręcił przetwornika, nie położył kabla i nie zakręcił silnikiem będzie miał duży problem z osadzeniem własnych wyobrażeń w rzeczywistości. Takie jest oczywiście moje osobiste zdanie.
Robert Karczewski

Robert Karczewski Projekty PLC, HMI,
SCADA, dystrybucja
automatyki Siemens

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Patrząc na twoje podsumowanie zawodowe raczej nie jesteś zainteresowany rysowaniem szaf, czy doborem aparatury nn. Ciebie pewnie interesowałaby np. taka oferta pracy:

http://www.praca.pl/programista-systemow-automatyki_34...

I na tym się skup. A jeśli jednak lubisz CAD'a (ePlana, See itp.), rysowanie szaf, dobór aparatury to daj sobie spokój z programowaniem (z tego co widziałem to to dominuje w twoim podsumowaniu).
Takie jest moje zdanie. Lepiej mieć czas tylko na jedno, a nie na 2-3 specjalizacje - bo nie będziesz w niczym ekspertem. Nigdy nie rysowałem projektów szaf, nie dobierałem aparatury, przewodów itp. Bo mnie to nigdy nie interesowało. Bardziej interesowało mnie to jak coś działa, przemiany fizyczne itp, a nie czemu silnik ma 160 kW. Umiem schematy czytać - ale ciężko tego nie umieć, po technikum i studiach kierunkowych, czy paru latach w LAD. I tyle wystarczy, żeby w prostych rzeczach (podłączenie przekaźnika, problem z pomiarem itp.) poradzić sobie bez elektryka. W żadnej z firm w jakich pracowałem nie było jednego człowieka od wszystkiego, to zawsze były oddzielne działy firmy. Szafy szafami, programowanie - programowaniem. Programista po konsultacji z technologiem tworzy mapę IO i typy modułów, nic więcej. Oczywiście są firmy, gdzie robisz wszystko, pytanie czy o to chodzi?
Hieronim K.

Hieronim K. M.Sc.Eng. - Division
Leader/Project
Leader/Automation
eng...

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Może zacznę od odpowiedzi na post Pana Michała. Całkowicie zgadzam się z Panem, że żadne kursy, szkolenie czy nawet ukończone studia nie pozwolą nam się specjalizować w jakiejś dziedzinie jeżeli nie znamy tego od strony praktycznej. Niestety ale w tej chwili studia wyglądają tak, że teoria stanowi zdecydowaną większość w programie nauczania uczelni wyższych.

Nawiązując do wypowiedzi Pana Roberta. Zgadzam się, że w żadnej większej firmie nie ma jednego człowieka, który jest odpowiedzialny za wszystko. Miałem, mam okazję obserwować to w zakładzie przemysłowym w którym obecnie odbywam staż. W dziale w którym mam przyjemność się dokształcać mamy ludzi odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu, monterów układów automatyki oraz specjalistów inżynierów ds. automatyki. Każdy ma swoją działkę i każdy zajmuje się swoimi zadaniami, ewentualnie podczas niektórych prac współpracują.
Co do oferty pracy, którą załączył Pan to rzeczywiście jest to stanowisko, które byłoby ciekawą dla mnie opcją.
Póki co chciałbym zorientować się jak wygląda sytuacja w branży i ewentualnie obrać jakiś kierunek a pomysł o pracy w biurze projektowym pojawił się dość niedawno.
Robert Karczewski

Robert Karczewski Projekty PLC, HMI,
SCADA, dystrybucja
automatyki Siemens

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Więc skoro wiesz co chcesz robić to zacznij to robić.. :-) Najlepiej wybieraj praktyki, staże tam, gdzie ma to sens w ocenie ciebie przez potensjalnych pracodawców. Jeśli interesuje cię praca projektowa to odpuść sobie działy UR. Jeśli programowanie, to omijaj rysowanie schematów i budowę szaf. Obecnie odbywasz staż w UR, ok. To lepsze niż bycie kelnerem, chcąc być automatykiem, prawda? Ale skoro chcesz być projektantem to szukaj dalej. Nie tu, to gdzieś indziej będzie miejsce z zakresem obowiązków jaki ci będzie odpowiadał.
Hieronim K.

Hieronim K. M.Sc.Eng. - Division
Leader/Project
Leader/Automation
eng...

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Staż i praktykę wybrałem w takim a nie innym miejscu bo po pierwsze znajduje się stosunkowo blisko od mojego miejsca zamieszkania. Studiując dziennie i jednocześnie odbywając trzy razy w tygodniu staż nie mogłem sobie pozwolić na dalszy wyjazd.
Inną sprawa jest to że chciałem tutaj nabierać doświadczenia ponieważ jest to bardzo duży zakład przemysłowy należący do międzynarodowego koncernu, zresztą jednego z największych na świecie w swojej dziedzinie. Mam tutaj do czynienia z wieloma różnorodnymi urządzeniami, zaczynając od różnych napędów, falowników, sterowników, czy wag a kończąc na bezpiecznikach i zwykłych czujnikach. Dopiero tutaj narodził się pomysł o pracy w biurze projektowym a myślę że czas spędzony tutaj np. pozwolił mi zobaczyć oraz zrozumieć to jak funkcjonuje taki zakład. Z punktu widzenia projektanta może to być cenne doświadczenie. Przynajmniej takie jest moje zdanie.
Wojciech Mazurek

Wojciech Mazurek właściciel, PPHU
Neuron

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Robert K.:
I na tym się skup. A jeśli jednak lubisz CAD'a (ePlana, See itp.), rysowanie szaf, dobór aparatury to daj sobie spokój z programowaniem (z tego co widziałem to to dominuje w twoim podsumowaniu).
Takie jest moje zdanie. Lepiej mieć czas tylko na jedno, a nie na 2-3 specjalizacje - bo nie będziesz w niczym ekspertem. Nigdy nie rysowałem projektów szaf, nie dobierałem aparatury, przewodów itp. Bo mnie to nigdy nie interesowało.

Nie do końca się zgodzę. Oczywiście na pewnym etapie trzeba wybrać określoną specjalizację bo nie ma omnibusów ale do automatyka idealnie pasuje definicja fachowca :

człowiek który wie wszystko o czymś i coś o wszystkim

Ja w swoim życiu miałem takie epizody jak kucie w ścianach pod przewody czy wymiany rur termometrycznych w reaktorach chemicznych albo przewalanie ton odważników przy legalizacji wagi do bigpacków i za cholerę nie chciałbym już nigdy czegoś takiego robić ale były to
istotne doświadczenia.

Dlatego dobrze jest aby kolega Hieronim, jeśli już zdecydował że chce być projektantem, dotkną wszystkiego co się da i starał się być "wszystkiego ciekawy" - szczególnie starał się widzieć maszynę czy instalację tak jak ją widzi zwykły, obsługujący ją pracownik bo tej perspektywy chyba najczęściej brakuje konstruktorom.

Sam do dzisiaj, choć minęło już wiele lat chciałbym dorwać konstruktora który zaprojektował pewną głowicę ważącą gdzie aby zmienić parametry transmisji trzeba było otworzyć obudowę i przestawić zworę celem przejścia na "głębszy poziom" - dałbym mu do przekonfigurowania 100 urządzeń i pistolet aby po 10 strzelił sobie w łeb.
Hieronim K.

Hieronim K. M.Sc.Eng. - Division
Leader/Project
Leader/Automation
eng...

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Miałem kiedyś okazję rozmawiać z człowiekiem, który od lat pracuje przy obsłudze pewnego urządzenia, nie będę tutaj mówił jakiego i gdzie ono się znajduje.
Powiedział mi, że w życiu spotkał dwa typy konstruktorów.
Pierwsza - projektant zaprojektował urządzenie nie znając realiów pracy, nie wiedząc nic na temat konserwacji czy robót jakie są prowadzone w trakcie eksploatacji. Zaprojektował urządzenie na podstawie suchych danych, które posiadał oraz wiedzy na temat funkcji jakie to urządzenie ma pełnić. Efekt jest taki, że za każdym razem kiedy trzeba przy nim coś zrobić obsługa klnie i wyzywa go ile tylko się da.
Drugi przystępując do pracy, przyjechał na teren zakładu, przez pewien czas obserwował warunki w jakich to urządzenie pracuje a na koniec umówił się na spotkanie z operatorami tego konkretnego urządzeniu. W oparciu o dane, własne obserwacje oraz opinie pracowników zaprojektował tak urządzenie, że jest ono nie tylko bardzo efektowne z punktu widzenia produkcji ale także jest w miarę przyjazne dla osób, które przy nim pracują.
Dlatego myślę, że staż przy UR to bardzo cenne doświadczenie i na pewno nie mogę tego uznać za stratę czasu.

Mniej więcej mam zarys tego jak chciałbym aby wyglądała moja przygoda z automatyką i w jakiej dziedzinie chciałbym się specjalizować. Teraz powoli będę wcielać to w życie i mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane pracować na takim stanowisku na jakim bym chciał.Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.11.13 o godzinie 13:05
Wojciech Mazurek

Wojciech Mazurek właściciel, PPHU
Neuron

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Podpowiem Ci jeszcze dwie rzeczy.
Po pierwsze - pokora. Ja w tym interesie siedzę od 94 roku, projektowałem własne sterowniki PLC, programowałem cudze, robiłem instalacje od A do Z (niewielkie - takie do 120 i/o choć to złudna miara wielkości) teraz produkuje soft dla UR i ledwo wiem czego nie wiem.

Po drugie - przepisy.
Niestety tak już jest że w tym całym interesie jest coraz mniej techniki a coraz więcej polityki.
Zrób wiec koniecznie uprawnienia SEP bez ograniczenia napięcia. Takie do 1kV to się robi że tak powiem proforma - każdy niegłupi dostanie - na tych bez ograniczeń tak Cię przeczołgają że Ci się po nocach będzie śnić na jakiej wysokości w kiblu montuje się gniazdka - ale to wstęp do tego co Cię w przyszłości jako konstruktora czeka. Niektórym nadal się wydaje że aby skonstruować maszynę trzeba wiedzieć jak płynie prąd - g..o prawda - trzeba wiedzieć jak UE zdefiniowała przepływ prądu ;))))
Chrześcijanie mają Biblię, żydzi Torę, muzułmanie Koran a automatycy Dyrektywę Maszynową ...
Hieronim K.

Hieronim K. M.Sc.Eng. - Division
Leader/Project
Leader/Automation
eng...

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Serdecznie dziękuję wszystkim za te rady i sugestie. Jeżeli ktoś miałby jeszcze coś do dodania to jak najbardziej chciałbym poznać tę opinię.

Pozdrawiam
Adam K.

Adam K. Automatyk -
Programista, Process
Diagnostic and
Control s.c.

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Ja tylko dodam, że praca projektanta AKPiA ma jedną olbrzymią wadę, którą potwierdzą koledzy pracujący u mnie w firmie.
A mianowicie projektant rysuje, później czasami jest do pewnego momentu uruchomienia (do momentu sprawdzenia poprawności połączeń, konfiguracji sprzętu) natomiast rzadko widzi efekt końcowy czyli działanie instalacji którą zaprojektował, bo projekt kończy i uruchamia programista (od pewnego momentu poprostu nie ma już dla niego pracy).
I to jest ten mniej fajny aspekt pracy. Z drugiej strony jest to wygodne bo w najważniejszym momencie uruchomienia już za nic ten człowiek nie odpowiada:):).

Co do stacjonarności to projektant AKPiA może jest trochę bardziej stacjonarny niż programista ale podróże go nie ominą (wyceny, częściowe uruchomienia)
Michał Kotrysiak

Michał Kotrysiak Projektant Automatyk
- Elektryk

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Panie Adamie nie do końca to prawda, jest jeszcze nadzór autorski i prowadzenie projektu. Owszem to nie projektant porusza zaworkami ale często to dzięki tym "papierkom" ktoś ma szanse nimi poruszyć.
Poza tym AKPiA często wymaga dużo więcej wyobraźni od projektanta niż od programisty, bo tych pierwszych ograniczają fizyczne aspekty rozwiązań technicznych i o wiele trudniej jest opracować "złoty środek".
Ale prawda jest taka że obie działki automatyki dają dużo satysfakcji, wszystko zależy od tego czego się szuka w automatyce. A jeśli robi się to co sę lubi to przestaje to być pracą.Ten post został edytowany przez Autora dnia 23.11.13 o godzinie 10:35
Adam K.

Adam K. Automatyk -
Programista, Process
Diagnostic and
Control s.c.

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Ja poprostu przekazałem to co słyszę często od "naszych" projektantów:) więc z ich perspektywy to pewnie wada:).

Nie do końca prawda a po co miałbym kłamać ;)?

Obie działki równie ważne, obie mają swoje "+" i "-", chodź szczerze mówiąc ogólnie jest trudniej znaleźć projektanta do pracy :), bo jak to mówi mój kolega wszyscy po studiach chcą być programistami :) więc to może być jakiś argument za AKPiA
Michał Kotrysiak

Michał Kotrysiak Projektant Automatyk
- Elektryk

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Nooo niestety projektowanie AKPiA to bardzo trudny kawałek kawałek automatyki...a projektanci z natury zawsze marudzą :P
Michał Zieliński

Michał Zieliński Student,
Politechnika Gdańska

Temat: Biuro projektowe - automatyk

A jakie są konkretnie zadania projektanta w firmach integratorskich?
Michał Kotrysiak

Michał Kotrysiak Projektant Automatyk
- Elektryk

Temat: Biuro projektowe - automatyk

Hmmm takie same jak w biurze projektowym.
Firma integratorska ma po prostu dodatkowo zaplecze do realizacji tych projektów. W związku z tym często łatwej pogodzić/połączyć projektowanie z realizacją.
Co nie zmienia postaci rzeczy, że i tak wykonuje się projekty pod klucz lub realizuje projekty firm zewnętrznych.



Wyślij zaproszenie do