konto usunięte

Temat: Recenzja przewodników?

Witam

Organizuję małą wyprawę po Rumunii i dlatego też poszukuję dobrego przewodnika po Rumuni.

Znalazłem następujące w empiku:

1. Tytuł:Rumunia, Autor: Juler Caroline, Weinberg Steven, Baker Mark, National Geographic

http://empik.com/rumunia-juler-caroline-weinberg-s...

2. Tytuł: Rumunia, Autor: Gloaguen Philippe, Wydawca: Wiedza i Życie Wydawnictwo

http://empik.com/rumunia-gloaguen-philippe,373363,...

3. Tytuł: Rumunia i Mołdowa Autor: Tokarski Jacek Wydawca: Wydawnictwo Pascal

http://empik.com/rumunia-i-moldowa-tokarski-jacek,...

4. Tytuł: Rumunia. Mozaika w Żywych Kolorach...oraz Mołdowa, Autor: Jurecki Michał Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża

http://empik.com/rumunia-mozaika-w-zywych-kolorach...

5. Tytuł:Rumunia Przewodnik, Autor: Opracowanie zbiorowe, Wydawca: Expressmap Polska Sp. z o.o.

http://empik.com/rumunia-przewodnik-opracowanie-zb...

Za recenzję będę wdzięczny:)

Temat: Recenzja przewodników?

osobiście korzystałam z pozycji nr 3 - Wydawnictwo Pascal,
plus jest taki, że jest sporo zdjęć. Wyjazd był objazdowy przez całą Rumunię, więc na podstawie ciekawych miejsc ( wnisokująć po zdjęciach ;-) planowalismy trasę. Informacje rzetelne ale mało szczegółowe. Trochę przydatnych informacji, ale wiadomo - jak juz się tam znajdziesz - intuicyjnie będziesz działać bez tych podpowiedzi :)
Mielismy tez pozycję nr 4, tu zdjęć brak, za to bardzo szczegółowy opis, więcej miejsc opisanych.

Łącząc dwa powyższe nie powinieneś mieć problemu z wybraniem miejsc które chcesz odwiedzić :) reszty przewodników niestety nie miałam okazji przejrzeć.

powodzenia życzę!

konto usunięte

Temat: Recenzja przewodników?

Ja mam przewodniki nr. 3 i 4.
Zgodzę się z przedmówiczynią. Mozaika... ma lepsze opisy.
Gdzie się Pan wybiera dokładnie?

konto usunięte

Temat: Recenzja przewodników?

Mam przewodniki 4 i 5 i według mnie 5 jest lepszy. Ilość i jakość informacji być może jest podobna, ale w tym drugim są one podane w bardziej atrakcyjny sposób, położony jest większy nacisk na historię, a ponadto przewodnik jest kolorowy i jest w nim zdecydowanie więcej zdjęć (w nr 4 jest ich jak na lekarstwo). Do wydania "żółtego" (bo było chyba również i zielone) jest ponadto dołączona poręczna mapa.Karolina Przesmycka edytował(a) ten post dnia 11.02.11 o godzinie 15:27

konto usunięte

Temat: Recenzja przewodników?

Co do wyjazdu to szykujemy się na przełomie lipca-sierpnia.

Pomysł powstał na zwiedzanie jakieś 3 lata temu ale jakoś się nie złożyło. Teraz czas na realizację planów.

Mamy pomysł na zebranie kilku nieznajomych osób z Polski za pomocą netu w jedną wesołą ekipę i pojechać na kilka aut w tereny Rumuni. Z wyprawy chcemy opublikować wspólny fotoblog.

Tereny- to właśnie chcemy wybrać trochę pod dyktando przewodników z możliwością zbaczania z trasy(opcja namioty). Zastanawialiśmy się nad Bukaresztem i Zamkiem Vlada ale jakoś wszyscy odradzają.

Chcemy zapoznać się z ofertą turystyczną zawartą w przewodnikach i dokonać wyboru celu.

Chyba, że coś polecacie?

Temat: Recenzja przewodników?


Tereny- to właśnie chcemy wybrać trochę pod dyktando przewodników z możliwością zbaczania z trasy(opcja namioty). Zastanawialiśmy się nad Bukaresztem i Zamkiem Vlada ale jakoś wszyscy odradzają.

jeśli masz na myśli zamek Vlada w Bran - to również odradzam ;-)
za to polecam ten 'właściwszy' zamek w Poienari przy Trasie Transfogaraskiej :)
Pierwsze miejsce które mnie mocno urzekło to Turda (wąwóz) - także również polecam.

Na jaki czas planujecie wyjazd ?

konto usunięte

Temat: Recenzja przewodników?

Dla mnie nie ma jednego dobrego - zawsze sie konczy na 2-3, bo jednak sie uzupelniaja. Tak i w Rumunii bylo. Mielismy np. Pascala, ale sie okazalo, ze Delcie byl beznadziejny - juz nie aktualny, nie podajacy podstawowych informacji itd. Ale to bylo starsze wydanie.

Bran - moze sie nie podobac, ale nie pojechac (czyli dorzucic jakies 2h na zwiedzenie i ew. zakupy na rynku), to tez szkoda.

Bukareszt - trzeba wiedziec co zwiedzac, bo sie mozna mocno rozczarowac. A sa miejsca godna zwiedzenia i odwiedzenia.

Ale Rumunia to wielki kraj i duzo jest do zwiedzania - troche juz na tym watku bylo, wiec zacznij od poszperania.
Aleksandra G.

Aleksandra G. Rekrutuję kierowców
C+E do pracy w
Anglii - Forde
Recruit...

Temat: Recenzja przewodników?

Zgodzę się z przedmówcą: zwykle przyda się więcej, niż jeden przewodnik. W zeszłym roku ja miałam z sobą trzy przewodniki (jeden dokupiony już na miejscu, w Rumunii, poza tym "Bezdroża" i angielskojęzyczny "Lonely Planet"), koledzy jeszcze jeden czy dwa. Przy wyszukiwaniu najtańszych noclegów przydały się... wszystkie.
Wiele zależy od tego, czego przede wszystkim oczekujemy od przewodnika. Ja zwykle stawiam na informacje krajoznawcze, a noclegów i tak można poszukać w necie. Stąd np. od niedawna na mej półce wydany przed 10 laty przez "Bezdroża" i z trudem zdobyty przewodnik "Bukowina. Kraina łagodności" oraz "Północna Rumunia. Bukowina i Maramuresz" opublikowany w zeszłym roku przez "Rewasz".

konto usunięte

Temat: Recenzja przewodników?

Ja polecam Bukareszt. To jest miasto jakiego nie ma w całej Europie! Estetom wstęp wzbroniony. Poszukiwacze przygód są mile widziani.

konto usunięte

Temat: Recenzja przewodników?

Ja korzystałam z Pascala i dodatkowo łażąc po Fogaraszach - z wydawnictwa Bezdroże. I wszystko ok, wiadomo - szczegółowość przewodników jest ograniczona, ale kilka razy obliczenia odległości po górach nie były zbyt precyzyjne.

konto usunięte

Temat: Recenzja przewodników?

Piotr Bielecki:
Chcemy zapoznać się z ofertą turystyczną zawartą w przewodnikach i dokonać wyboru celu.

Chyba, że coś polecacie?

Fogarasze, sam przejazd trasą transfogaraska jest ciekawym doświadczeniem. Góry, koniecznie nocleg w Cabana Podragu. Maramuresz - tam warto przenocować u tubylców i pobyć kilka dni bez pośpiechu. W Sygiecie Marmaroskim jest ciekwe muzeum zbrodni komunistycznych, jest tam nawet sala poświęcona Solidarności. Sapanta - i najbardziej znany cmentarz na świecie. Ostatnio (październik) nie mogłam w nocy znaleźć pola namiotowego, więc przekimałam do rana pod cmentarzem. Było dobre światło więc ok. 7 rano poszłam robić zdjęcia. Pod cmentarzem wielki tłum z autokaru się wysypał. Podchodzę i słyszę - język polski :D
Warto w Visu de Sus przejechać się kolejką wąskotorową. Całą infrastrukturę dworca wykupiło małżeństwo Szwajcarów. W zamian za podróż i bilet dostaje się bilet z kartonu, dziurkowany. Wszystko jest stylizowane na stare czasy, ale trąci zachodem. Warto jednak się kopsnąć bo po środku drogi pociąg sie zatrzymuje, ciuchcia musi się napić wody z rzeczki. A na mostku stoi starsza kobieta z ogromymi koszami racuchów rumuńskich. Słono sobie liczy, ale warto. No a jak zabraknie, to zbiera zamówienie i zdąży je upiec zanim pociąg będzie wracał. Coś niesamowitego.

Za każdym razem jestem w północnej części Rumunii, to mam wrażenie ulotności, tzn. że za rok to miejsce już będzie wyglądać inaczej. I tak właśnie jest. Ten klimat wcześniej czy później zniknie pod naporem wielkich i obrzydliwych domów, które zastępują chaty kryte strzechą. Szkoda.

Jednym z najpiękniejszych miast na świecie jest dla mnie Sighisoara. Nie można jej nie zobaczyć. Jestem ciekawa, kiedy pojawi się tam równy i wypolerowany bruk. Mam nadzieję, że zdążę jeszcze tam jechać i zastać wszystko taki, jakie było.

Braszów - fajne miasto, klimatem bardzo przypomina Kraków. Najbardziej podobał mi się chyba napis Brashov stylizowany na Hollywood :D

Jeśli planujecie wypad na dłużej, to warto pochodzić po Górach Bucegi. Masyw Ceahlau też jest ciekawy - ale to na pewno nie wyprawa na kilka dni, bo sporo czasu zajmuje (tzn. mi zajęło) dotarcie w tamte rejony.

Ważne - odległości w Rumunii są bardzo względne. Bardzo niewiele jest miejsc, gdzie 100 km da się przejechać w 1 godzinę. Ja raz popełniłam rekord długości i 100 km przejechałam w ponad 3...



Wyślij zaproszenie do