Temat: Skuteczność rodzajów ceł stosowanych w UE

Witam,

Proszę o pomoc w odpowiedzi na poniższe pytanie: które instrumenty: cła na podstawie wspólnej taryfy celnej czy cła antydumpingowe są skuteczniejszą formą ochrony przed importem z punktu widzenia wspólnotowych producentów i dlaczego?

Z jednej strony skuteczniejszą formą są cła antydumpingowe - ponieważ jeśli import ma szkodliwe skutki dla producentów Unii – mają oni prawo do czasowej ochrony w postaci środków ograniczających ekspansję zagranicznych dostawców.

Z drugiej jednak strony UE stosuje postępowanie antydumpingowe głównie w stosunku do takich towarów jak: tekstylia, elektronika, art. stalowe, metalurgiczne i chemiczne,ostatnio r. Postępowanie takie może trwać do 9 miesięcy, w wyjątkowych przypadkach nawet 15.
Do tego środki antydumpingowe obowiązują maksymalnie 5 lat, a po tym terminie – wygasają lub są weryfikowane.

Które cła są zatem skuteczniejsze w tym wypadku?
Monika Ławnicka

Monika Ławnicka Senior Consultant w
Deloitte, doradca
podatkowy

Temat: Skuteczność rodzajów ceł stosowanych w UE

proponuje udać się na wykład A. Ambroziaka:)

rozumiem że chciałbyś zapytać wspólnotowych producentów obecnych na forum Goldenline? problem w tym że niekoniecznie do tego samego producenta muszą się stosować oba rodzaje ochrony - a wypowiadanie się tylko ad. jednej formy nie będzie obiektywne.

celowościowo - antydumping jest bardziej "moralny" z punktu widzenia interesów międzynarodowych. jeśli UE za namową producenta się w to "bawi" - to zawsze może powiedzieć że chroni wolny rynek. cła z taryfy jako takie po rundach WTO powinny być zmniejszane, a przynajmniej nie zwiększane. jako takie są więc pewnym 'status quo', ktore producent np z Chin już zna, już sobie wkalkulował w cenę i nadal trzyma tę cenę niższą od konkurenta z UE:) antydumping pozwala na "nowe uderzenie":)



Wyślij zaproszenie do