konto usunięte

Temat: Punkty CPE dla osób posiadających desygnacje międzynarodowe

Punkty CPE dla osób posiadających desygnacje międzynarodowe

Przypominamy, że osoby posiadające profesjonalne kwalifikacje międzynarodowych organizacji (jak The IIC, IIA, ISACA, ACCA, itd.) są zobowiązani uczestniczyć w programie CPE: (CONTINUING PROFESSIONAL EDUCATION).

Właściwie teraz to nawet polskie organizacje mają takie wymogi dla członków swoich profesji, np. KIBR dla Biegłych rewidentów ma „Obligatoryjne doskonalenie zawodowe”. Jest to logiczne i praktyczne, gdyż wiedza i umiejętności zdobyte 10, 20 czy nawet więcej lat temu nie są już aktualne w dniu dzisiejszym, w tak szybko zmieniającym się świecie. Dlatego konieczny jest program ciągłego uaktualnienia swojej wiedzy i umiejętności przez dalsze szkolenia lub programy samo-dokształcenia.

Każda organizacja zawodowa ma swoje własne, ścisłe określone wymogi, co do tematów które uznaje w swoim programie CPE – i tu zachodzą pewne różnice pomiędzy nimi, np. jedna organizacja wymaga, aby przynajmniej dwie godziny były z Etyki, a inna tego nie wymaga.

Natomiast ich wspólną cechą jest to, że są one wszystkie zrzeszone w międzynarodowej organizacji zwanej NASBA (National Association of State Boards of Accountancy), która od 1990 roku prowadzi program CPE. Każda organizacja zrzeszona w NASBA, uznaje punkty CPE nadane przez NASBA, z wykluczaniem tylko tych tematów, które nie są określone w swoich własnych wymogach dla swoich członków.

Natomiast organizacje te NIE uznają punkty CPE, które są nadane przez organizacje poza NASBA, czyli takie jak punkty programu „ustawicznego profesjonalnego dokształcenia” byle jakiej małej firmy organizujące komercyjne zajęcia i szkolenia, i należy zawsze zwracać na to uwagę zanim się zapisujemy na zajęcia prowadzone przez takie lokalne firmy. NASBA prowadzi listę organizacji zrzeszonych, gdzie można sprawdzić, czy dana organizacja jest członkiem programu CPE NASBA.

The IIC wymaga, aby osoby posiadające desygnacje CICA i CCS, jako niezbędne minimum do utrzymania swego certyfikatu zdobywali 40 punktów CPE NASBA w ciągu 24 miesięcy. Jest to opisane na stronie internetowej: http://iic-polska.pl/szkolenia-cpe/

I Kongres GRC w Polsce (2015) – pełna nazwa: I Kongres GRC, Audyt Wewnętrzny, Kontrola wewnętrzna, Zarządzanie Ryzykiem, Zgodność i Nadużyć. (patrz: http://fejs.org.pl/konferencjaGRC/ jest premiowany 18 punktami CPE (NASBA), co pozwoli uczestnikom uzyskać większości wymaganych punktów CPE za ten rok.


Zapraszamy do udziału.