konto usunięte

Temat: Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA 5.10.2012...

12.10.2012
Analizy i raporty
Grupa Robocza UNODC ds. prewencji korupcji
W dniach 26-29 sierpnia 2012 roku w Wiedniu odbyły się obrady Międzyrządowej Grupy Roboczej ds. przeciwdziałania korupcji (Open-ended Intergovernmental Working Group on the Prevention of Corruption) funkcjonującej przy Biurze Narodów Zjednoczonych ds. narkotyków i przestępczości (United Nations Office on Drugs and Crime - UNODC).

Badanie CBOS dot. stosunku do nepotyzmu
We wrześniu 2012 roku Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało komunikat z badania „Polacy o nepotyzmie w życiu publicznym”, którego celem było poznanie stosunku społeczeństwa do zjawiska nepotyzmu w związku z ujawnieniem tzw. afery kamerkowej.

Media zagraniczne
Śledztwo komisji ws. Huawei i ZTE
12.10.2012. Stała komisja ds. wywiadu izby reprezentantów ostrzega przed chińskimi firmami telekomunikacyjnymi – Huawei oraz ZTE. Komisja przekazała także FBI dokumenty mające świadczyć o możliwej korupcji z udziałem tych firm.

Wiceburmistrz Wilna oskarżony przez wyborami
11.10.2012. Na 2 tygodnie przed wyborami, litewska Specjalna Służba Śledcza (Speciali?j? Tyrim? Tarnyba, STT) zatrzymała pod zarzutem przyjęcia łapówki wiceburmistrza Wilna.

Nigeria - Najciemniej pod latarnią
10.10.2012. Dwóch funkcjonariuszy nigeryjskiej służby antykorupcyjnej Economic and Financial Crimes Commission (EFCC) najwyraźniej uznało, że najciemniej pod latarnią.

TRACK – antykorupcyjny portal ONZ
Od ponad roku działa oenzetowski portal antykorupcyjny http://track.unodc.org (akronim angielskich słów Tools, Resources, Anti-Corruption, Knowledge) zawierający wirtualną bibliotekę prawniczą nt. Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciw korupcji.

Korupcyjna Aleja Sław
9.10.2012. Z pomocą około dwudziestu artystów Zhang Bingjian tworzy cykl obrazów pt. „Aleja Sław” przedstawiających wizerunki chińskich urzędników skazanych za korupcję. Wszystkie portrety są w tonacji karmazynowej nawiązującej do koloru banknotu stujuanowego – najwyższego nominałem środka płatniczego w Chinach.

Czarnogóra – kampania przeciwko korupcji
8.10.2012. Wybory do parlamentu w Czarnogórze zostały przyspieszone o pół roku i odbędą się 14 października.

5.10.2012
Komunikaty CBA
Zawiadomienie do prokuratury
5.10.2012. CBA skierowało do Prokuratury Okręgowej w Szczytnie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Starostę Powiatu Szczycieńskiego.

Akt oskarżenia
4.10.2012. Przeciwko kolejnym dziewięciu osobom skierowano akt oskarżenia w związku ze sprawą dotyczącą wyłudzenia pieniędzy pochodzących z funduszy unijnych. Śledztwo w sprawie prowadzą agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Sieradzu.

Korupcja na Podkarpaciu
3.10.2012. 11 zatrzymanych i 15 przeszukań to efekt działań jakie od poniedziałku prowadzą agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego na Podkarpaciu.

Zmiany w ruchu za łapówkę
3.10.2012. Były urzędnik Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi oraz jego konkubina zostali zatrzymani przez agentów CBA.

Analizy i raporty
OBWE przeciwko korupcji
W dniach 12-14.09.2012 r. w Pradze odbywało się XX Forum Ekonomiczne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na temat wzmacniania bezpieczeństwa i stabilności regionu OBWE poprzez promocję zasad dobrego współzarządzania. Głównymi obszarami dyskusji były korupcja, przeciwdziałanie praniu pieniędzy i przestępczości zorganizowanej oraz finansowaniu terroryzmu.

NIK o realizacji zobowiązań offsetowych
Zobowiązania offsetowe związane z dostawą Rosomaków zostaną prawdopodobnie wykonane, choć ich realizacja przebiega z trudnościami. To skutek błędów, jakie po stronie polskiej popełnili zarówno przedsiębiorcy, jak i administracja rządowa.

Urzędników jest za dużo. I za mało
- Mamy w Polsce sporą grupę urzędników, którzy wykonują nikomu niepotrzebną pracę. Jednocześnie jest wiele miejsc, gdzie funkcjonariuszy publicznych jest zbyt mało, by porządnie zająć się sprawami obywateli – twierdzi wiceprezes NIK Wojciech Misiąg w kolejnej odsłonie rozmowy o polskich urzędach i urzędnikach.

Media zagraniczne

Zarzuty dla rumuńskiego ministra zdrowia
4.10.2012. 1 października br. rumuński minister zdrowia, Vasile Cepoi, zrezygnował z pełnienia urzędu w związku z postawionymi mu zarzutami korupcyjnymi.

Za 40 dolarów łapówki 3 tysiące dolarów grzywny
3.10.2012. Mieszkający w Singapurze Amerykanin na własnej skórze odczuł, jak poważnie mieszkańcy tego azjatyckiego państwa-miasta podchodzą do walki z korupcją.

Bank Światowy twardo wobec korupcji w Bangladeszu
2.10.2012. Bank Światowy zajął stanowisko w sprawie wznowienia wsparcia dla inwestycji w Bangladeszu.

Zmiany w konstytucji wzmocnią agencję
1.10.2012. Kuala Lumpur. Malezyjska Komisja Specjalna ds. Korupcji (Malaysian Anti-Corruption Commission - MACC) chce zmian w konstytucji, które wzmocnią jej niezależność , a co za tym idzie, skuteczność.

Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl