Marcin Nowak

Marcin Nowak Specjalista ds. kadr
i płac

Temat: Praktyka w księgowości- skomplikowany przypadek????!!!!

Witam wszystkich. Chciałbym uzyskać poradę odnośnie sytuacji w której jestem.

Jestem magistrem rachunkowości, przez półtora roku pracowałem w biurze rachunkowym gdzie zajmowałem się kadrami i płacami, następnie przez rok pracowałem jako asystent księgowego w spółce cywilnej w dziale księgowości gdzie wykonywałem czynności, które zgodnie z przepisami można uznać za praktykę w księgowości.
Potem przyszedł kryzys i straciłem pracę, jako bezrobotny skorzystałem z dotacji i niedawno otworzyłem własną działalność gospodarczą. Świadcze usługi kadrowo-płacowe.Chciałbym docelowo otworzyć własne biuro rachunkowe, ale brakuje mi potrzebnej prakytki w księgowości.

Ostatnio otrzymałem propozycję pracy z biura rachunkowego w którym kiedyś pracowałem ale warunkiem otrzymania dotacji była rezygnacja z możliwości zatrudnienia na umowę o pracę. Chciałbym podjąć współpracę z tym biurem ale też chce okres tej współpracy móc zaliczyć do praktyki w księgowości.

Stąd moje pytanie czy jeżeli ja jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą podpisze z tym biurem rachunkowym umowę cywilnoprawną i będe wykonywał czynności, które zgodnie z przepisami można uznać za praktykę w księgowości a rozliczał się będe poprzez wystawienie faktury VAT na której wyszczególnione będą te czynności to taka współpracę będe mógł potem zaliczyć do praktyki w księgowości?

Czy lepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie osoby posiadającej certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wykupienie polisy OC i prowadzenie biura rachunkowego jako przedsiębiorca. Czy okres w którym wykonywałbym czynności określone w przepisach pod nadzorem osoby z certyfikatem mógłbym zaliczyć do praktyki w księgowości?

Jeżeli ktoś miał do czynienia z podobną sytuacją lub zna inne dobre rozwiązanie niech pisze. Z góry dziękuje.

konto usunięte

Temat: Praktyka w księgowości- skomplikowany przypadek????!!!!

Witam, a czy umowa zlecenie nie byłaby dobrym rozwiązaniem? Z tego co się orientuję to doświadczenie zdobyte na tej podstawie zalicza się do stażu zatrudnienia przy staraniach o certyfikat księgowy.

konto usunięte

Temat: Praktyka w księgowości- skomplikowany przypadek????!!!!

Ewelina, z tego co wiem to przepisy się zmieniły. Kiedyś było tak jak mówisz teraz musi być przynajmniej 1/2 etatu.

Marcin, według mnie dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie osoby z certyfikatem. Ten okres mógłbyś sobie zaliczyć do praktyki w księgowości.

konto usunięte

Temat: Praktyka w księgowości- skomplikowany przypadek????!!!!

Cyt. Gazeta Podatkowa nr 22 (646) z dn. 2010.03.18, strona 11
Dział: Rachunkowość dla każdego
Autor: Ewa Kowalska

"Jednym ze sposobów nabycia wymaganej praktyki dopuszczonym przez przepisy ustawy o rachunkowości jest wykonywanie czynności uznawanych za praktykę w księgowości w związku z prowadzeniem własnej działalności. Czytelniczka mogłaby więc zdobyć praktykę prowadząc księgi rachunkowe swojego biura rachunkowego, lecz nie swoim klientom. Sposób udokumentowania w taki sposób nabytej praktyki nie jest uregulowany w żadnych przepisach. W tym przypadku udokumentowaniem wymaganej praktyki będą roczne sprawozdania finansowe sporządzone i podpisane przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą oraz wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wynika to z porad telefonicznych udzielanych przez Departament Rachunkowości Ministerstwa Finansów."

Nie wiem zatem Arturze czy prowadzenie własnego biura i zatrudnianie księgowego z certyfikatem w związku z powyższym cytatem coś da, gdyż nie będzie to zaliczone do stażu.
Małgorzata Ślesińska

Małgorzata Ślesińska finanse/ księgowość/
SSC/ doradztwo
podatkowe

Temat: Praktyka w księgowości- skomplikowany przypadek????!!!!

Z tego co się orientuję w UoR w art. 76b ust. 2 jest napisane, że do praktyki zalicza się również okres na pracy na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej. Więc jeśli jest taka możliwość to dobrze byłoby skorzystać (skoro umowa o pracę nie wchodzi w grę). Z



Wyślij zaproszenie do