Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: jak bedzie z ratownikami po marcu 2010

Witajcie
Pogubiłem sie to talnie. Okres przejściowy na zrobienie KPP mija w marcu. Co ma zrobić jako pracodawca ratowników. Czy moi podwładni maja nadal ważne uprawnienia mimo że nie skończyli KPP czy też mam zmienić kadrę?
Ale na kogogo?
środowisko ratoników z mojego regionu twierdzi że na terenie nie ma kursów, kila sie pojawiło z sume 1500 wspólnie z PSP. Część ludzi wyjechała do Bydgoszczy.
Co będzie latem?
Jak maja funkcjonowac kąpieliska? Sami ochotnicy? Ilu musi mieć KPP?
W praktyce bedzie to wygladało to w ten sposób, z nikt nie bęzie sie przejmował reforma i zatrudniał tak jak do tej pory.
Przecież nik nie zniósł rozorzadzenia z 1997 roku.
Jednak jak będzie wypadek to brak ratownika z KPP może stac sie podstawa oskarżenia o nie zapenienie bezpiecznych warunków wypoczynku.
Czyli najlepiej do wyjaśnienia sprawy pozostawic kąpieliska jako niestrzeżone i nie mieć problemu.
Co jednak z imprezami masowymi nad wodą? co plażmi miejskimi, pływalniami?

konto usunięte

Temat: jak bedzie z ratownikami po marcu 2010

Robercie, czytając Twojego posta ciśnie się na usta: armagedon!

Przecież możesz zadzwonić do biura WOPR i wszystkiego się dowiedzieć, no chyba, że chesz wywołać dyskusję ;-)

Od ratownika WOPR, który chce być w szeregach Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego wymaga się by posiadał aktualne szkolenie KPP (do kwietnia 2010 wystarczy zdać egzamin, później trzeba przejść cały 66 godzinny kurs).

Jeśli ratownik WOPR ma wolę pozostać w tzw. strukturach ochotniczych (młodszy ratownik WOPR i ratownik WOPR) i nie zamierza rozwijać się w strukturach zawodowych (ratownik wodny WOPR pływalni, śródlądowy i morski) to nie musi robić KPP. Ratownik WOPR wciąż może pracować samodzielnie na obiektach wodnych. Jednak jeśli pracuje razem z ratwonikiem zawodowym to jest mu służbowo podległy.

Co więc daje KPP dla ratowników będących w strukturach ochotniczych? To, że mogą podejmować działania zgodne z kwalifikowaną pierwszą pomocą (np. jeśli weźmiesz się za defibrylację, użyjesz rurki ustno-gardłowej, posłużysz sie deską ortopedyczną, etc. bez szkolenia KPP i coś pójdzie nie tak, to będziesz odpowiadał za podjęcie działań bez wymaganego przeszkolenia).

A między KPP a pierwszą pomocą (której podstawy przekazujemy na szkoleniach na stopnie ochotnicze) jest duuuuuża różnica w zakresie programowym.

ps. W Bydgoszczy/w Grupie ostatnie szkolenia są planowane do kónca roku. Rekomenduję zebrać ludzi, wsiąść w samochód i pojechać. Same plusy dla ratowników pracujących na kąpieliskach i nie wyobrażam sobie by ludzie zabezpieczający kąpiących się nie posiadali wiedzy i umiejętności z programu KPP.
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: jak bedzie z ratownikami po marcu 2010

tak chcę wywołac dyskusję.
Nie neguje pozytów tego rozwiązaia. Zadziwia mnie zamet w tej mierze panujący.
MAcierzysty WOPR ni epotrafił mi udzilic odpowidzi na postawione pytania.
Z tą bydgoszczą zobaczymy:)

konto usunięte

Temat: jak bedzie z ratownikami po marcu 2010

Dokładnie tak jak pisze Andrzej.

Jezeli twój WOPR nie potrafi ci udzielić informacji pytaj prezesa, insturkorów, dowolną osobę która czasem pojawia się w Warszawce w WOPR.

Ponadto na stronie Zarządu Głównego są uchwały Prezydium WOPR i tam wszystko znajdziesz właczenie z nowymi stopniami w Ratownictwie.

Narazie jest wielkie zamieszanie z całą ustawą.

Następna dyskusja:

srebrna odznaka DLRG - jak ...




Wyślij zaproszenie do