Temat: odpowiedzialność za powierzone mienie pracownika...

Witam serdecznie, chciałabym zapytać o jeden z nurtujących mnie tematów. Mianowicie - czy pracownik tymczasowy, zatrudniony przez agencje na rzecz pracodawcy uzytkownika, powodując zniszczenie sprzętu pracy powierzonego przez pracodawce uzytkownika może w jakiś sposób, np. poprzez podpisanie przy zawarciu umowy oświadczenie o odpowiedzialności materialnej i wziąć na siebie cały ciężar związany z odpowiedzialnością za szkody? tak, aby w razie zaistnienia sytuacji agencja pracy tymczasowej była zwolniona od roszczeń ze strony pracodawcy uzytkownika? Droga pokrycia szkód spoczywałaby na pracowniku w drodze porozumienia bezpośrednio z pracodawca uzytkownikiem, a nie w drodze poszkodaowany - agencja - pracownik?
Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam - Wioleta Filipiuk
Izabela S.

Izabela S. Księgowa,
Certyfikat księgowy
Nr 64506/2014

Temat: odpowiedzialność za powierzone mienie pracownika...

Znalazłam dość obszerny artykuł na temat szkody wyrządzonej przez pracownika tymczasowego, z którego w wielkim uproszczeniu wynika, że agencja odpowiada za szkody wyrządzone przez "swojego" tymczasowego pracownika, ale może dochodzić zwrotu wypłaty równowartości zapłaconego odszkodowania od pracownika. Niestety nic na temat ewentualnej umowy, którą można by to zmienić nie ma :(.

http://www.podatki.biz/artykuly/10_4663.htm

Jeszcze jeden artykuł: http://www.inwemer.pl/news,pracodawca,55.html

Tutaj natomiast znalazłam bardzo interesującą informację, która mówi o tym, że:

Zarówno, gdy pracodawca dysponuje wyrokiem sądowym, jak i w sytuacji dobrowolnych potrąceń, pracownikowi musi zostać do wypłaty co najmniej wynagrodzenie minimalne. W przypadku pracowników osiągających wynagrodzenie minimalne potrącenia na rzecz pracodawcy nie są w ogóle możliwe. Wynika z tego, że pracodawca jest w takich wypadkach właściwie na straconej pozycji.
Warto również w tym miejscu wskazać na treść uchwały SN z dnia 4 października 1994 r. (I PZP 41/94, OSNP 1995, nr 5, poz. 63), gdzie przyjęto, że „wyrażenie przez pracownika, na podstawie art. 91 k.p. w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej, zgody na potrącanie przez zakład pracy z wynagrodzenia za pracę należności z tytułu niedoborów, które mogą się ujawnić w przyszłości w wyniku inwentaryzacji - jest nieważne.”


http://www.abc.com.pl/problem/2121/8Izabela Szpila edytował(a) ten post dnia 21.08.10 o godzinie 12:46



Wyślij zaproszenie do