Mariusz K.

Mariusz K. Jestem wygadany jak
Harpo Marx

Temat: Problem z zachowkiem

Przepraszam ale mam mały problem z zakresem tego przywileju czyli do kogo można wystąpić bo kto może to wiem. Czyli czy można wystąpić o zachowek po DZIADKU, który był po rozwodzie z BABCIĄ, rodzice zostali wydziedziczeni z jego majątku uzyskanego po po rozwodzie ze swoją drugą żoną miał rozdzielczość majątkową nie mieli wspólnych dzieci, a cały jej majątek po śmierci otrzymał jej jej wnuk. Czyli pytanie jest prawie proste: czy można wystąpić do wnuka drugiej żony po zachowek po dziadku.

konto usunięte

Temat: Problem z zachowkiem

Kodeks cywilny

Art. 991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Art. 1008. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Art. 1011. Zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.

Uprawnienie zstępnych wydziedziczonego do własnego zachowku powstaje, gdy ich wstępny został skutecznie wydziedziczony. Zgodnie z art. 1011 bez znaczenia jest okoliczność, że przeżył on spadkodawcę.

Spadkobierca testamentowy, przeciwko któremu występują z roszczeniem o zachowek zstępni żyjącego wydziedziczonego, nie może kwestionować w toku procesu ich legitymacji czynnej na tej podstawie, że dokonane wydziedziczenie wstępnego było bezpodstawne. Spadkobierca testamentowy, który ma interes prawny w takim ustaleniu, może w odrębnym procesie żądać ustalenia, że dokonane wydziedziczenie było bezpodstawne. Interes prawny takiej osoby może polegać na tym, że zachowek wydziedziczonego wynosiłby połowę wartości jego udziału spadkowego, a zachowek jego zstępnych - dwie trzecie wartości ich udziałów. Kwestionowanie legitymacji czynnej powodów w drodze zarzutu w toku procesu o należny im zachowek byłoby dopuszczalne, gdyby ich wydziedziczony wstępny zmarł przed otwarciem spadku (por. orz. SN z 22 kwietnia 1975 r., III CZP 15/75 , OSNCP 1976, nr 3, poz. 48).
Mariusz K.

Mariusz K. Jestem wygadany jak
Harpo Marx

Temat: Problem z zachowkiem

Bardzo dziękuję,
za pomoc i poukładanie tego w ciąg logiczny

Następna dyskusja:

Młodszy partner-problem?




Wyślij zaproszenie do