Beata P.

Beata P. Specjalista ds.
Współpracy
Ponadnarodowej

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Ja natomiast trafiłam na młodą osobę, która po prostu "gdybała" w sytuacji gdy nie była czegoś pewna. stwierdziła również, że wizy Schengen nie wydaje nasz konsul, bo nie jest ona wizą krajową, a więc wymagane są przy niej inne niż zaproszenie dokumenty, o których powinien on uzyskać info w konsulacie w Indiach :/
Co ciekawe kiedy on to sprawdzał u siebie, na miejscu, otrzymał info, że przy takowej visie, oficjalne zaproszenie z mojej strony nie jest wymagane. Dlatego też mając kompletny mętlik w głowie, wolę się upewnić.

Odnośnie Twoich spostrzeżeń co do kombinowania. Zdaję sobie sprawę, że taka masa pytań może budzić pewne podejrzenia. Z natury jestem jednak osobą dociekliwą, a w tych sprawach kompletną amatorką, dlatego też pytam o każdą ewentualność. Z uwagi na pracę, którą wykonuję, chcę mieć po prostu czyste sumienie i zapewniam,że żadne kombinowanie ani z mojej, ani z jego strony absolutnie nie wchodzi w grę. Chcemy załatwić pozwolenie drogą tylko i wyłącznie legalną. Niestety w moim przypadku problem pojawia się przy meldunku, gdyż jak wspominałam wcześniej, mieszkanie, w którym by on przebywał na czas pobytu - jest wynajmowane i niestety widzę małe szansę, aby właściciel miał ochotę zaangażować się w procedurę meldunkową.
Owszem, za jakiś czas mamy w planach jego zamieszkanie tu na stałe, lub przynajmniej na dłuższy czas, jednak jeszcze nie teraz, póki co chcemy po prostu aby mógł przyjechać na 2-3 tyg lub może troszkę dłużej, dlatego też rozpatrujemy opcje z visą schengen, lub też zaproszeniem z mojej strony.

Jeśli pozwolisz, wyślę na priv wiadomość do Ciebie.
Anna S.

Anna S. Project Manager

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Pisz spokojnie :-) Postaram się pomóc na ile wiem.
Basia Nowacka

Basia Nowacka www.legalstay.pl

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Anna K.:
Beata T.:

- czy to prawda, że z reguły wizę poprzez wysłane zaproszenie otrzymuje się max na okres 3 miesięcy z terminem jej wazności do 1 roku? Czy to oznacza, że w ciągu 1 roku może on kilka razy przyjeżdzać do Polski, z czego każdy jego 1-razowy pobyt nie może być dłuższy niż 3 miesiące, czy tez w ciągu 1 roku łączna ilość jego pobytu nie może przekroczyć 3 mies?


Tego nie wiem.
>

Długość wystawionej wizy zależy od uznania konsula. Rzeczywiście najczęściej wizy turystyczne (wyrabiana na podstawie zaproszenia) wydawane są na 90 dni. Termin ich ważności również zależny jest od uznania konsula. Jeżeli wiza ważna rok, z 90-cio dniowym terminem pobytu jest wiza jednokrotnego wjazdu (to częsta praktyka) to oznacza że w przeciągu tego roku, cudzoziemiec może raz wjechać do polski i pozostać max 90 dni. Jeżeli jest wizą wielokrotnego wjazdu (najczęściej przy wizach biznesowych wydawanych na zaproszenie wystawione przez firmę) to w przeciągu tego roku cudzoziemiec może wjechać do Polski kilka razy- łączny czas jego pobytu nie może wtedy przekraczać 90 dni.

Na podstawie zaproszenia najczęściej wystawiana jest wiza krajowa, a nie wiza Schengen.

Jeżeli właściciel mieszkania wyrazi w UW pisemna zgodę na pobyt cudzoziemca, nie widzę problemu, żeby go również zameldował- zameldowanie ma cel ewidencyjny i nie daje osobie zameldowanej żadnych praw do mieszkania.
Beata P.

Beata P. Specjalista ds.
Współpracy
Ponadnarodowej

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Ogromne dzięki za pomoc, Kobitki jesteście WIELKIE! :)

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Basia Nowacka:

stalego pobytu - wniosek sklada sie 90 dni przed uplynieciem pobytu w Polsce. O taka karte mozna ubiegac sie po 5 latach pobytu w Polsce, na zasadzie posiadania karty tymczasowego pobytu. Karta wydawana jest na 5/10 lat, i karte owa wymieniasz co 5/10 lat, jest dla Ciebie na cale zycie. Posiadajac rowniez karte stalego pobytu nie musisz posiadac zezwolenia na prace, pracodawca moze Ciebie zatrudnic, bez zadnych problemow. Rowniez mozesz podrozowac po Unii Europejskiej, aczkolwiek nie mozesz podjac tam pracy,bez uprzedniego zezwolenia.

Osiedlenie sie - cos w stylu stalego pobytu, aczkolwiek na innych zasadach, taka karte moga otrzymac osoby,majace cos wspolnego z Polskoscia, np. mama, tata lub dziadkowie byli Polakami, i mozesz to dowodnic, mozesz otrzymac taka kartre. Wniosek sklada sie 90 dni przed uplynieciem pobytu w Polsce, wydawana jest na 5/10 lat posiadasz ja cale zycie, wymieniaja co 10 lat na nowa.
Nie musisz ubiegac sie o zezwolenie na prace, nie masz problemow z podrozowanie po Unii Europejskiej.


Zgodnie z art. 71a ust 1 ustawy o cudzoziemcach Cudzoziemiec może złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE w czasie zgodnego z prawem pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W praktyce oznacza to, ze wniosek taki można złożyć nawet ostatniego dnia legalnego pobytu na terytorium RP. Na dalszą część postępowania Cudzoziemcowi przysługuje wiza proceduralna.

Podobno wizę proceduralną anulują po wydaniu decyzji ? A jeżeli decyzja jest negatywna ? Wychodzi na to że w okresie obowiązywania wizy proceduralnej przebywał w Polsce nielegalnie ? Czy w czasie objętym wizą proceduralną można opuszczać Polskę i wjechać do Polski ponownie ?
Basia Nowacka

Basia Nowacka www.legalstay.pl

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Rzeczywiście w niektórych województwach niesłusznie wizę proceduralna anulują po wydaniu decyzji. Niesłusznie, bo niezależnie od tego czy decyzja jest pozytywna, czy negatywna, stronie zawsze przysługuje możliwość wniesienia odwołania. Oznacza to, że decyzja nie jest ostateczna, a postępowanie nie musiało się zakończyć w momencie jej wydania.

Do niedawna na podstawie wizy krajowej, która jest również wiza proceduralna można było podróżować jedynie pomiędzy Polską i krajem pochodzenia (pod warunkiem, że wydana wiza proceduralna jest wiza wielokrotną). Teraz posiadacze zezwoleń na pobyt oraz wiz krajowych D wydanych przez jedno z państw Schengen mogą podróżować bezwizowo po strefie Schengen przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy w okresie półrocznym.
Tatiana D.

Tatiana D. Negocjator Życiowy

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

W Polsce przeraża mi sytuacja z uzyskaniem karty stałego pobytu. Mieszkam w Poslce już ponad 6 lat na podstawie karty czasowego pobytu, mam wszystkie prawa aby starać się o kartę stałego pobytu, ponieważ mam udowodnione polskie korzenia. Cały problem tkwi tylko w zameldowaniu. Jak to jest? W niektórych miastach wydają kartę stałego pobytu na podstawie zameldowania czasowego( np. w Gdańsku), natomiast u mnie w Krakowie wymagają zameldowanie stałe? Trochę tego nie rozumiem, czy jest jakas konkretna ustawa na ten temat?I jacy urzędnicy mają rację: z krakowa czy z Gdańska np.?
Będę wdzięczna za odpowiedź
Basia Nowacka

Basia Nowacka www.legalstay.pl

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Nie wydaje mi się, żeby istniał konkretny przepis dotyczący zameldowania. Brak zameldowania nie jest powodem do odmowy udzielenia zezwolenia ani na pobyt stały ani na czasowy (tzn. nie jest wymieniony przez ustawę). Pytanie co na stanowisko UW w sprawie zameldowania Szef Urzędu d/s Cudzoziemców..- czyli polecam odwołanie. Poza tym: czy udało się komuś zameldować na pobyt stały mając decyzję dotyczącą pobytu czasowego?? (w Gdańsku nie słyszałam o takim przypadku) To chyba zależy od urzędu miasta/gminy i ich wytycznych dot. meldunku.
Tatiana D.

Tatiana D. Negocjator Życiowy

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Dziękuję za odpowiedź. Ja chcę się starać o kartę stałego pobytu jak będzie się kończyła karta czasowego, tz złozyc w odpowiednim terminie wnioski. Tylko czy mogę to robić mająć zameldowanie czasowe?
Basia Nowacka

Basia Nowacka www.legalstay.pl

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Zgodnie z moja wiedzą nawet brak zameldowania nie dyskwalifikuje w uzyskaniu karty pobytu (oczywiście takie zameldowanie jest wymagane i mile widziane przez urząd, ale jego brak nie jest podstawa do wydania decyzji odmownej). Wniosek o kartę stałego pobytu radzę złożyć w czasie posiadania karty pobytu czasowego- sprawy o stały pobyt bardzo często mocno się przeciągają. Warto spokojnie czekać na decyzję (bez biegania po wizy proceduralne), mając jednocześnie kartę pobytu czasowego.
Katarzyna S.

Katarzyna S. Menedżer ds. obsługi
handlowej, TVN Media

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Dziewczyny,
ja mam problem, którego nijak nie potrafię rozwiązać czytając fora w internecie czy stronę urzędu. Czy mogłybyście mi proszę pomóc?
Mój chłopak pochodzi z Meksyku. Obywatele Meksyku dostają automatycznie wizę Schengen (bezpłatnie na lotnisku bez żadnych formalności) na okres 90 dni. W tej chwili mój chłopak jest w Polsce właśnie na podstawie tej wizy, a ja chciałabym rozpocząć staranie się o wizę na jego dłuższy pobyt, np. na rok. Właścicielami mieszkania są moi rodzice, natomiast ja posiadam do tego mieszkania pełnomocnictwo z możliwością decydowania o całym mieszkaniu, ale bez możliwości meldowania osób trzecich. Moi rodzice sami mieszkają za granicą, nie mogą więc teraz przyjechać do Polski i po prostu złożyć wniosku. Czy w takiej sytuacji ja mogę złożyć wniosek o wizę dla mojego chłopaka? Czy musimy go meldować, czy wystarczy moje pełnomocnictwo?

Pozdrawiam Was serdecznie,
Kasia
Basia Nowacka

Basia Nowacka www.legalstay.pl

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

możesz złożyć wniosek o kartę pobytu. chłopak powinien być zameldowany (obowiązek meldunkowy nadal funkcjonuje), ale skoro Ty nie masz możliwości meldowania, a rodzice są za granicą, to z meldunkiem raczej się nie uda. Meldunek jest jednym z dok wymaganych przy składaniu wniosku o kartę pobytu, ale jego brak nie jest powodem do odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie.
Katarzyna S.

Katarzyna S. Menedżer ds. obsługi
handlowej, TVN Media

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam
Michał G.

Michał G. Senior Consultant
HR&Legal

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Basia Nowacka:
możesz złożyć wniosek o kartę pobytu. chłopak powinien być zameldowany (obowiązek meldunkowy nadal funkcjonuje), ale skoro Ty nie masz możliwości meldowania, a rodzice są za granicą, to z meldunkiem raczej się nie uda. Meldunek jest jednym z dok wymaganych przy składaniu wniosku o kartę pobytu, ale jego brak nie jest powodem do odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie.

Zgadzam się w 100% z Kasią. Jedynym utrudnieniem może być to że w razie nie złożenia od razu meldunku, gdy będziesz ewentualnie wnioskowała o kartę dla swojego chłopaka, urząd wezwie Cię do uzupełnienia braków co może trochę przedłużyć postępowanie.

Pozdrawiam i powodzenia,
Michał
Michał G.

Michał G. Senior Consultant
HR&Legal

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Konrad F.:
Basia Nowacka:

stalego pobytu - wniosek sklada sie 90 dni przed uplynieciem pobytu w Polsce. O taka karte mozna ubiegac sie po 5 latach pobytu w Polsce, na zasadzie posiadania karty tymczasowego pobytu. Karta wydawana jest na 5/10 lat, i karte owa wymieniasz co 5/10 lat, jest dla Ciebie na cale zycie. Posiadajac rowniez karte stalego pobytu nie musisz posiadac zezwolenia na prace, pracodawca moze Ciebie zatrudnic, bez zadnych problemow. Rowniez mozesz podrozowac po Unii Europejskiej, aczkolwiek nie mozesz podjac tam pracy,bez uprzedniego zezwolenia.

Osiedlenie sie - cos w stylu stalego pobytu, aczkolwiek na innych zasadach, taka karte moga otrzymac osoby,majace cos wspolnego z Polskoscia, np. mama, tata lub dziadkowie byli Polakami, i mozesz to dowodnic, mozesz otrzymac taka kartre. Wniosek sklada sie 90 dni przed uplynieciem pobytu w Polsce, wydawana jest na 5/10 lat posiadasz ja cale zycie, wymieniaja co 10 lat na nowa.
Nie musisz ubiegac sie o zezwolenie na prace, nie masz problemow z podrozowanie po Unii Europejskiej.


Zgodnie z art. 71a ust 1 ustawy o cudzoziemcach Cudzoziemiec może złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE w czasie zgodnego z prawem pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W praktyce oznacza to, ze wniosek taki można złożyć nawet ostatniego dnia legalnego pobytu na terytorium RP. Na dalszą część postępowania Cudzoziemcowi przysługuje wiza proceduralna.

Podobno wizę proceduralną anulują po wydaniu decyzji ? A jeżeli decyzja jest negatywna ? Wychodzi na to że w okresie obowiązywania wizy proceduralnej przebywał w Polsce nielegalnie ? Czy w czasie objętym wizą proceduralną można opuszczać Polskę i wjechać do Polski ponownie ?

Wiza proceduralna przysługuje tylko i wyłącznie wtedy gdy złożyłeś wniosek o udzielenie zezwolenia 45 dnia przed upływem podstawy pobytu np. wizy Schengem. Na wizie proceduralnej jak najbardziej można jak najbardziej z Polski. Chciałbym zwrócić Waszą uwagę odnośnie tego iż jeżeli cudzoziemiec wjechał do Polski w ruchu bezwizowym i "przegapił" ostateczny termin składania wniosku nie przysługuje mu wiza proceduralna. Więcej informacji chętnie na priv.

Michał
Basia Nowacka

Basia Nowacka www.legalstay.pl

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Michał G.:
Basia Nowacka:
możesz złożyć wniosek o kartę pobytu. chłopak powinien być zameldowany (obowiązek meldunkowy nadal funkcjonuje), ale skoro Ty nie masz możliwości meldowania, a rodzice są za granicą, to z meldunkiem raczej się nie uda. Meldunek jest jednym z dok wymaganych przy składaniu wniosku o kartę pobytu, ale jego brak nie jest powodem do odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie.

Zgadzam się w 100% z Kasią. Jedynym utrudnieniem może być to że w razie nie złożenia od razu meldunku, gdy będziesz ewentualnie wnioskowała o kartę dla swojego chłopaka, urząd wezwie Cię do uzupełnienia braków co może trochę przedłużyć postępowanie.

Pozdrawiam i powodzenia,
Michał

z Basią? :o)
Michał G.

Michał G. Senior Consultant
HR&Legal

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Basia Nowacka:
Michał G.:
Basia Nowacka:
możesz złożyć wniosek o kartę pobytu. chłopak powinien być zameldowany (obowiązek meldunkowy nadal funkcjonuje), ale skoro Ty nie masz możliwości meldowania, a rodzice są za granicą, to z meldunkiem raczej się nie uda. Meldunek jest jednym z dok wymaganych przy składaniu wniosku o kartę pobytu, ale jego brak nie jest powodem do odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie.

Zgadzam się w 100% z Kasią. Jedynym utrudnieniem może być to że w razie nie złożenia od razu meldunku, gdy będziesz ewentualnie wnioskowała o kartę dla swojego chłopaka, urząd wezwie Cię do uzupełnienia braków co może trochę przedłużyć postępowanie.

Pozdrawiam i powodzenia,
Michał

z Basią? :o)

Oczywiście że z Basią, Kasiu :)
Jolanta C.

Jolanta C. Company Management.
Work experience in
PL, KZ, UA, LT,
LV...

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Szanowni forumowicze,

osobiście polecam: http://www.migrapolis.pl/

znajdziecie tutaj wiele przydatnych informacji w jęz polskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i angielskim (informacje można bez problemu zweryfikować z aktualnym stanem prawnym).
Są tutaj również podane odsyłacze na poszczególne akty prawne (rozporządzenia, umowy międzynarodowe, ustawy).

Ps. jeżeli miałby ktoś ochotę uzyskać więcej informacji nt. zasad przyjmowania i odbywania studiów w Polsce przez cudzoziemców, nostryfikacji dyplomów, apostille/legalizacji dokumentów to chętnie pomogę.Jolanta Cop edytował(a) ten post dnia 29.01.11 o godzinie 21:17
Michał G.

Michał G. Senior Consultant
HR&Legal

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Bry!

Szkoda że tak późno się zareklamowałaś :)

Pozdrawiam,
M.
Anna S.

Anna S. Project Manager

Temat: Polskie prawo a obcokrajowcy

Michał G.:
Wiza proceduralna przysługuje tylko i wyłącznie wtedy gdy złożyłeś wniosek o udzielenie zezwolenia 45 dnia przed upływem podstawy pobytu np. wizy Schengem.


Dodam jeszcze, że wiza proceduralna NIE przysługuje w sytuacji gdy obcokrajowiec wjechał do Polski na 90 dni na podsatwie ruchu bezwizowego i złożył dokumenty na więcej niż 45 dni przed upływem tego czasu.

Następna dyskusja:

polskie prawo jazdy dla Ame...




Wyślij zaproszenie do