Sylwia B.

Sylwia B. lektorka
j.francuskiego i
j.polskiego jako
obcego

Temat: obowiązek meldunkowy cudzoziemca

Od jednego z urzędników Małopolskiego UW usłyszałam o nowym rozporządzeniu dotyczącym obowiązku meldunkowego cudzoziemców, które ma ułatwić im życie zezwalając na dokonanie zameldowania czasowego niekoniecznie w miejscu zamieszkania. Wiadomo jakie są realia i jakie są trudności z zameldowaniem w mieszkaniu wynajmowanym, więc prawo to faktycznie byłoby rozsądne. Problem jednak polega na tym, że po przeprowadzeniu się do Warszawy okazuje się, że żaden Urząd zameldowania krakowskiego nie respektuje.
Dodatkowo, poinformowano nas, że do czasu zakończenia procedury wznowienia karty pobytu mamy nie dokonywać meldunku, a teraz okazuje się, że bez meldunku nie da się wystawić karty pobytu i na dodatek, że musi to być meldunek miejscowy, a nie z żadnego innego miasta.
Czy ktoś może mi wskazać na tę ustawę, albo wyjaśnić jak to działa w rzeczywistości? Byłabym bardzo wdzięczna!
Anna S.

Anna S. Project Manager

Temat: obowiązek meldunkowy cudzoziemca

Na zdrowy chłopski rozum... Decyzje o wydaniu prawa pobytu podejmuje wojewoda właściwy dla miejsca zameldowania. Jakim więc cudem mieliby w Małopolsce uznać meldunek Mazowiecki? I odwrotnie?
To o czym mówisz ma sens, ale w ramach jednego województwa.
Basia Nowacka

Basia Nowacka www.legalstay.pl

Temat: obowiązek meldunkowy cudzoziemca

zameldowanie nie jest dokumentem wymaganym przez ustawę w celu legalizacji pobytu. Jak go nie ma, można najwyżej oświadczyć pisemnie, że się takowego nie posiada i tyle. brak zameldowania nie jest przyczyną uzasadniającą odmowę udzielenia zezwolenia. tak jak pisała poprzedniczka, dla ustalenia właściwości organu istotne jest miejsce zamieszkania.

konto usunięte

Temat: obowiązek meldunkowy cudzoziemca

dla ustalenia właściwości organu istotne jest miejsce zamieszkania.

No dobrze, a jak mam udowodnić urzędowi, że mieszkam właśnie tam, gdzie mieszkam?Jarosław Fedewicz edytował(a) ten post dnia 08.01.12 o godzinie 00:51
Sylwia B.

Sylwia B. lektorka
j.francuskiego i
j.polskiego jako
obcego

Temat: obowiązek meldunkowy cudzoziemca

No właśnie. W przypadku cudzoziemców odbywa się to za sprawą przesłuchań i decyzja Urzędu opiera się na dziwnych pytaniach, które mają na celu ustalenie "centrum interesów życiowych". Jeżeli np mieszkasz i pracujesz w dwóch miastach, w jednym z nich jesteś zameldowany, np w mieszkaniu współmałżonka, a w drugim wynajmujesz mieszkanie firmowe, w jednym masz zarejestrowaną firmę, a w innym aktualnie regularniej przebywasz, to Urząd próbuje wszelkimi sposobami wymóc na Tobie jednoznaczną odpowiedź - "ale gdzie jest pana/pani centrum interesów życiowych?". Od ustalenia tego faktu zależy wydanie karty pobytu oraz w konsekwencji wymóg zameldowania na terenie tego samego województwa, podczas gdy miało nastąpić właśnie ułatwienie w postaci możliwości realizacji obowiązku meldunkowego w miejscu innym niż miejsce zamieszkania. Nie mówiąc już o tym, że w dzisiejszej rzeczywistości obywatel polski i cudzoziemiec mogą mieć więcej niż jedno "centrum interesów życiowych", czego Urząd nie jest w stanie przełknąć... Kryteria podejmowania decyzji urzędowych wobec cudzoziemców są zupełnie przedpotopowe...

konto usunięte

Temat: obowiązek meldunkowy cudzoziemca

Od ustalenia tego faktu zależy wydanie karty pobytu oraz w konsekwencji wymóg zameldowania na terenie tego samego województwa,

Hm, a ja uważałem, że karta pobytu wydaje się niejako na cały kraj :-(

Temat: obowiązek meldunkowy cudzoziemca

Bo się wydaje, ale obowiązek meldunkowy w przypadku cudzoziemców poniekąd wymusza jednak przebywanie w konkretnym miejscy. Można się przenieść, ale wówczas należy dokonać przemeldowania - to obowiązek. Zobacz więcej o tym w artykule. Zresztą w sieci nie brakuje wyjaśnień. W przypadku Polaków na obowiązek meldunkowy często macha się ręką, ale w przypadku cudzoziemców już tak nie ma i musi być respektowany.



Wyślij zaproszenie do