Temat: Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej

W dniu 27 czerwca 2012 r. została podpisana przez Prezydenta RP ustawa o zmianie ustawy o działalności leczniczej.

Działalność lecznicza- działalnością gospodarczą?

Początkowe założenia przewidywały, że działalność lecznicza nie będzie uznawana za działalność pożytku publicznego ani charytatywno- opiekuńczą ale stanowić będzie działalność gospodarczą. Powodowałoby to, że fundacje oraz stowarzyszenia, które do tej pory prowadziły działalność non- profit, byłyby zmuszone do podejmowania poważnych decyzji związanych z ich dalszym funkcjonowaniem: musiałyby zarejestrować działalność gospodarczą (która dotychczas pełniła jedynie funkcję uzupełniającą w stosunku do statutowej), pracować w sposób zarobkowy i uzyskać status przedsiębiorcy wraz ze wszystkimi skutkami z tego wynikającymi lub zaprzestać aktywności.

W środowisku prawniczym pojawiały się opinie, że ustawodawca w założeniach do nowelizacji powinien do działalności regulowanej (w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) zaliczyć tylko działalność prowadzoną przez podmioty lecznicze, którym przysługuje przymiot "przedsiębiorcy" (w rozumieniu tej ustawy). Natomiast wykonywana przez kościoły, kościelne osoby prawne lub związki wyznaniowe działalność hospicyjna i paliatywna powinna pozostać działalnością charytatywną (instytucje te nie pobierają od pacjentów lub ich rodzin opłat).

Działalność lecznicza prowadzona przez organizacje pożytku publicznego została jednak wyłączona z przepisu stanowiącego, że jest to działalność gospodarcza. Organizacje pożytku publicznego, a także kościoły i związki wyznaniowe (np. te, które prowadzą hospicja) nie będą objęte przepisami o prowadzeniu działalności gospodarczej, co oznacza, że nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa.

http://medicuslex.plKatarzyna Broniszewska edytował(a) ten post dnia 02.08.12 o godzinie 11:58

Temat: Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej

Kolejne zmiany:

Dla wielu szpitali istotną zmianą jest wydłużenie do dnia 1 stycznia 2014 roku okresu, w ciągu którego mają obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia od zdarzeń medycznych.

Suma ubezpieczenia, w odniesieniu do wszystkich zdarzeń medycznych zaszłych w szpitalu i objętych umową ubezpieczenia w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, będzie uzależniona od wysokości sumy ubezpieczenia do jednego łóżka szpitalnego oraz liczby wszystkich łóżek w szpitalu. Zgodnie z nowymi regulacjami nie może wynosić mniej niż 300 000 zł.

Następstwem tak skonstruowanej sumy ubezpieczenia jest obciążenie mniejszych szpitali (dysponujące mniej niż 300 łóżkami) większą składką ubezpieczeniową przy jednoczesnym słabszym zabezpieczeniu interesu finansowego poszkodowanych. Problem pojawia się w sytuacji zmiany liczby łóżek w trakcie obowiązywania okresu ubezpieczenia.

http://medicuslex.pl



Wyślij zaproszenie do