Wojciech J.

Wojciech J. mistrz wwwujitsu

Temat: Legalność oprogramowania opensource

Witam
Jako że to moja pierwsza godzina spędzona w GL i pierwszy temat liczę na Waszą wyrozumiałość.
Od kilku dni grzebię w necie w poszukiwaniu informacji o sofcie opensource i linuksie w firmach.
3 podstawowe pytania na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi:

1. czy system operacyjny linux należy wciągnąć na listę środków trwałych ? Jak wiadomo dla skarbówy nie istnieje słowo "za darmo", a nie wiem czy mogę po prostu ściągnąć distro, zainstalować je na komputerze firmowym (ten już chyba musi być wciągnięty na listę jako środek trwały) i nie przejmować się ewentualną kontrolą US ?

2. Czy w przypadku korzystania z darmowych programów na licencji gnu/gpl przeznaczonych na platformę linux, wystarczy wydrukować postanowienia licencji programu (samo gnu/gpl) i wylistować wykorzystywane na tej licencji oprogramowanie ?

3. Jak wygląda sprawa w przypadku oprogramowania do księgowania/fakturowania które jest płatne, ale posiada również uboższe, freeware'owe wersje ? Do tychże wersji jest sprzedawana faktura i w tym przypadku wracamy do pktu 1.

za wszelkie informacje i odpowiedzi serdeczne Bóg zapłać ;)

konto usunięte

Temat: Legalność oprogramowania opensource

Oprogramowanie nie jest środkiem trwałym. Co najwyżej może podchodzić pod "wartości niematerialne i prawne". Co prawda niektóre urzędy skarbowe kiedyś wyskoczyły z ideą opodatkowania Linuksa i innych aplikacji Open Source powołując się na przepisy o darowiznach ale o ile mi wiadomo to upadło. Obecnie obowiązuje interpretacja że "jeżeli produkt jest darmowy DLA WSZYSTKICH to nie jest darowizną." Natomiast będzie darowizną jeżeli dobry wujek zasponsoruje Windows - należy zapłacić podatek.

Inną sprawą jest kontrola Policji/BSA ale ich przede wszystkim interesuje Windows i Microsoft Office więc raczej widząc Linuksa dadzą sobie spokój. Oczywiście zawsze można trafić na idiotę, który nie ma pojęcia o licencjach otwartych ale równie dobrze taki idiota może kwestionować krzywo naklejonego stickera od Windows czy cokolwiek innego i zabrać komputer "do ekspertyzy".

konto usunięte

Temat: Legalność oprogramowania opensource

Proszę spojrzeć tutaj: http://prawo.vagla.pl/node/5912 - może się przyda?
Wojciech J.

Wojciech J. mistrz wwwujitsu

Temat: Legalność oprogramowania opensource

Dzięki Tomku za linka, ale rzecz w tym że to już ma prawie 3 lata.
Czytałem właśnie podobne artykuły (nazwałbym je przestarzałymi w świetle nieustannie zmieniających się przepisów) o kupowaniu czasopism komputerowych z dołączonym oprogramowaniem. Problem w tym że faktury na gazetę nikt nie wystawi, no chyba że po znajomości. Zatem interpretacja od strony US do kogo należy gazeta z oprogramowaniem, może być nieprzychylna właścicielowi). Tutaj Krzysztof wspomina inny znany mi przypadek, którym jest zakup windowsa w wersji box. W końcu płacimy za nośnik, stickera oraz dowód zakupu, którym jest faktura (lub paragon). W każdej chwili możemy odsprzedać ten system. Zatem zdania czy windows jest środkiem trwałym czy nie, widziałem że są podzielone.

W każdym bądź razie nabieram przekonania, że w 2009 dotarło do US co to jest opensource i z czym się to wiąże.

Dziękuję panowie za odpowiedzi.

Następna dyskusja:

legalność oprogramowania




Wyślij zaproszenie do