Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice - i ich rewitalizacja

Andreas Billert stwierdził, że rewitalizacja to kompleksowy proces odnowy obszaru zurbanizowanego, którego przestrzeń, funkcje i substancja uległy procesowi strukturalnej degradacji, wywołującej stan kryzysowy, uniemożliwiający lub znacznie utrudniający prawidłowy rozwój ekonomiczny i społeczny tego obszaru, jak i zrównoważony rozwój całego miasta. Dyskusji na temat odnowy miasta w warstwie przestrzennej musi jednak towarzyszyć refleksja nad rewitalizacją społeczną, procesami aktywizacji grup społecznych, które do tej pory nie mogły lub nie chciały uczestniczyć w kulturze i życiu miasta w wystarczającym wymiarze.

Co decyduje, że przestrzeń jest przyjazna? Jak ją zmienić, gdy nie jest? Na to pytanie spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy warsztatów z Pete Kercherem, które organizuje Biuro ESK 2016 Katowice.

Uczestnicy warsztatów, na które już zgłaszają się studenci różnych kierunków – architektury i architektury krajobrazu, komunikacji wizualnej, projektowania graficznego, administracji publicznej, designu – spróbują zrewitalizować jedno z podwórek przy ulicy Mariackiej Tylnej. Dwudniowe zajęcia poprowadzi Pete Kercher – jeden z założycieli oraz ambasador Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności Desing for All Europe, organizacji, która zajmuje się podnoszeniem jakości życia poprzez design, w latach 1988 – 1994 pełnił funkcję dyrektora BEDA (Prezydium Europejskiego Stowarzyszenia Projektantów); jest konsultantem i uczestnikiem wielu międzynarodowych projektów,

Efektem spotkania będzie kompleksowy plan rewitalizacji podwórka, który zostanie złożony jako propozycja do Urzędu Miasta Katowice.

Warsztaty odbędą się w siedzibie SARP Katowice (ul. Dyrekcyjna 9) w dniach 29-30 stycznia od godz. 10.00.

Dodatkowe informacje oraz zapisy:
Michał Kubieniec
michal.kubieniec@2016katowice.eu
tel. 32 / 609 03 11
tel. 32 / 785 70 26
tel. 698 820 413
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Katowice - i ich rewitalizacja

Lokalny Program Rewitalizacji został uchwalony w 2007 r
http://bip.um.katowice.pl/dokumenty/2007/11/21/5-17-32...
historia zmian oraz aktualny tekst:
http://bip.um.katowice.pl/index.php?s=16&r=1221669663&...
http://bip.um.katowice.pl/dokumenty/2010/7/30/12804866...
(ponad 20MB)
wg zmiany z lipca 2010r
najciekawsdze sa 5.1. Planowane przedsięwzięcia rewitalizacyjne – zadania miejskie
od str 83Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 19.01.11 o godzinie 15:05
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Katowice - i ich rewitalizacja

Zdrowo można się pośmiać. Wygląda na to, że pod rewitalizację można podczepić wszystko, nawet przedłużenie DTŚ do Dąbrowy. Ten program tworzyli ludzie chyba jakoś inaczej inteligentni....
Że nie wspomnę o tym, jak wiele udało się zrealizować.
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice - i ich rewitalizacja


Obrazek


Uploaded with ImageShack.us

29.01.2011
Wykłady mistrzowskie:
Artconnexion (FR)
Sintetico (IT)
Oko Miasta, Rondo Sztuki Katowice
godz.10.00
wstęp wolny

Artconnexion należą do programu Nouveaux Commanditaires (Nowych Komandytariuszy) zainicjowanego przez Fondation de France, pozwalającego obywatelom zajmującym się kwestiami społecznymi lub rozwojem terytorialnym na włączanie w swoje działania współczesnych artystów. Oryginalność tego podejścia opiera się na współpracy trzech podmiotów: artysty, obywatela-komandytariusza oraz mediatora kultury. Ostatni z nich pośredniczy między pozostałymi oraz partnerami z sektorów publicznego i prywatnego zgromadzonych wokół wspólnego projektu.
W Katowicach będziemy gościć Bruno Duponta i Amandę Crabtree, którzy w ramach tego programu chcieliby podjąć współpracę z katowickimi i śląskimi instytucjami kultury.
http://www.artconnexion.org/

Bruno Dupont – ukończył psychologię. Przez wiele lat zajmował kierownicze stanowiska w instytucjach socjalnych, stworzył księgarnię – galerię sztuki, a także pracował w instytucjach zajmujących się sztuką współczesną (m.in. w Le Magasin – krajowym centrum sztuki współczesnej w Grenoble).
Amandra Crabtree – ukończyła studia w zakresie zarządzania projektami kultury w Instytucie Studiów Politycznych w Grenoble. Pracowała w wielu centrach sztuki współczesnej i muzeach. Wykłada na Uniwersytecie Lille 3.

Sintetico to grupa specjalistów pracujących przy projektach kulturalnych w dziedzinie sztuki współczesnej, która uważa, że głównym narzędziem działania w przestrzeni publicznej jest współpraca między artystami, kuratorami sztuki, administratorami i urzędnikami oraz specjalistami z różnych dziedzin. Każdy ich projekt przewiduje aktywne uczestnictwo społeczne, odpowiednie do rodzaju interwencji sztuki w przestrzeni publicznej. Głównym celem Sintetico jest stymulowanie dynamiki współczesnego społeczeństwa. Grupa została założona w 2007 roku w Wenecji, obecnie działają głównie w Mediolanie.
W Katowicach będziemy gościć dwójkę przedstawicieli Sintetico: Valentinę Lucio i Federicę Santulli.
http://www.sintetico.org/

Valentina Lucio - urodziła się w Trieście. Jest doktorem sztuk wizualnych i sztuk performatywnych Uniwersytetu w Wenecji. Mieszka i pracuje w Mediolanie. W ramach działania w Sintetico koordynowała takie projekty, jak m.in. „Slide show” (wspólnie z grupą Melart. Projekt ten był próbą rewitalizacji Rozzl Melara w Trieście poprzez działania fotograficzno-literackie, mające na celu polepszenie wizerunku tej przestrzeni poprzez sztukę) czy „Garitta! Karavla” (przedsięwzięcie proponujące przemyślenie granicy między Włochami a Słowenią, z okazji wstąpienia Słowenii do strefy Schengen. W ramach projektu młodzi artyści odnawiają przygraniczne budynki).
Federica Santulli – urodziła się w Mediolanie. Ukończyła studia w zakresie historii sztuki i dziedzictwa kulturowego na Universita degli Studi. Mieszka i pracuje w Mediolanie. W ramach działania w Sintetico koordynowała takie projekty, jak m.in. „Marhera Dimenticata?” (zrealizowany w 2007 roku w Margherze – jednym z największych obszarów przemysłowych i znaczącym porcie śródziemnomorskim. Ponad stuletnia działalność przemysłowa doszczętnie zrujnowała i zanieczyściła ten znajdujący się kilkaset metrów od Wenecji. Działania Sintetico przywoływały dramatyczną powódź, jaka nawiedziła Margherę we wrześniu 2007 roku, poprzez stworzenie instalacji artystycznej) czy „Milanofficine” (wspólne przedsięwzięcie Sintetico oraz Reporting System mające na celu podkreślenie związku między działalnością artystyczną a odpowiedzialnością społeczną. „Milanofficine” koordynuje różne sposoby planowania, komunikacji i postprodukcji artystycznych pomysłów, udostępnia narzędzia i informacje potrzebne do realizacji tychże).Magdalena U. edytował(a) ten post dnia 24.01.11 o godzinie 13:02
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Katowice - i ich rewitalizacja

Jak rewitalizować Nikiszowiec? Wpisany przez Centrum Aktywności Lokalnej
Wtorek, 08 Marzec 2011 13:01

O tym jak zagospodarować rynek w Nikiszowcu, jaki obszar objąć programem rewitalizacji rozmawiali mieszkańcy i zaproszeni goście kolejnego spotkania warsztatowego, realizowanego w ramach prac nad Zintegrowanym Programem Rewitalizacji Nikiszowca. Spotkanie odbyło się 01 marca 2011r. Zgromadziło zarówno mieszkańców jak i gości w tym m.in. Wiceprezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Barbarę Klajmon a także przedstawicieli Urzędu Miasta, spółdzielni i spółek mieszkaniowych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Katowickiego Holdingu Węglowego i lokalnych przedsiębiorców. Spotkanie prowadziła Pani Dagmara Mliczyńska – Hajda, ekspert odpowiedzialny za opracowanie programu.
Na spotkaniu podjęto dyskusję o sposobie organizacji ruchu w rynku, jego zagospodarowaniu oraz o wymogach związanych z ochroną konserwatorską. Poruszono temat Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO i ewentualnej aplikacji Nikiszowca oraz związanych z tym korzyści i obowiązków. Wyraźnie zaznaczona została potrzeba uzyskania informacji na temat podobnych programów i działań rewitalizacyjnych realizowanych w Polsce i w Europie. Także temat UNESCO wiąże się z koniecznością zaprezentowania społeczności dokładnych wytycznych i wymogów związanych z aplikacją. W dalszej części spotkania podsumowano wcześniejsze warsztaty zawiązane z wytyczeniem obszarów do rewitalizacji, zaprezentowano także animację pokazującą rozumienie przez samych mieszkańców obszaru „Nikiszowiec”. Zaprezentowano także prezentację eksperta „Mój Nikiszowiec” – refleksję osoby z zewnątrz na temat Nikiszowca. Prezentacja ta stała się bezpośrednim bodźcem do zaproponowania uczestnikom tzw. „zadania domowego”. Zadaniem tym jest wykonanie par zdjęć – jednego przedstawiającego to co podoba mi się, to co lubię w Nikiszowcu oraz drugiego ukazującego to, czego nie lubię i co chciałbym tu zmienić. Zapraszamy wszystkich chętnych do zabawy i wysyłania zdjęć drogą elektroniczną na adres: rewitalizacja.nikiszowca@katowice.eu lub też o dostarczenie ich do siedziby PCAL Nikiszowiec. Informujemy, że wszelkie uwagi, zapytania dotyczące programu rewitalizacji można kierować na powyższy adres mailowy, można także przyjść porozmawiać o tym przy kawie w PCAL Nikiszowiec.
Zapraszamy serdecznie.
http://nikiszowiec.pl/index.php?option=com_content&vie...

Następna dyskusja:

Katowice, 8.00 rano, kawa n...




Wyślij zaproszenie do