konto usunięte

Temat: Nowe wyzwania w zarządzaniu ryzykiem

Nowe wyzwania w zarządzaniu ryzykiem
Jakie wyzwania w zarządzaniu ryzykiem?


Przed nami wyniki najnowszej edycji badania Aon „Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w firmach”. Do jakich wniosków prowadzą ostatnie analizy? Okazuje się, że dziś największym wyzwaniem dla organizacji oraz ich zdolności do właściwego inwestowania w przygotowanie i ochronę działalności są ekonomiczne i globalne problemy handlowe.

Aon, jedna z wiodących, globalnych firm świadczących profesjonalne usługi dotyczące ryzyka oraz rozwiązań w zakresie emerytury i zdrowia, co dwa lata analizuje opinie tysięcy osób, na których barkach spoczywa odpowiedzialność za zarządzanie ryzykiem. Reprezentanci 60 krajów i 33 branż identyfikują najistotniejsze ryzyka i wyzwania, które rysują się przed ich organizacjami.

W najnowszej edycji badania „Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w firmach” wskazano, że najistotniejszym z aktualnych ryzyk jest spowolnienie gospodarcze. Na drugiej pozycji uplasowała się utrata reputacji marki, co może być następstwem poważnych konsekwencji wpadki korporacji, do której może dojść na platformach społecznościowych praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Podium zamyka przyspieszone tempo zmian czynników rynkowych, będące wynikiem wzrostu polityki protekcjonistycznego handlu międzynarodowego, w tym rosnąca aktywność regulacyjna i napięcia geopolityczne. Warto podkreślić, że jest to ryzyko, które w poprzednim badaniu zajmowało odległe 38. miejsce.

Aon uzyskał odpowiedzi na badanie „Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w firmach” jesienią 2018 roku, w czasie ogromnej niestabilności na całym świecie, napędzanej przez spadki na giełdzie, spory dotyczące polityki handlowej, agresywne działania regulacyjne, masowe wycofywania produktów, aktywny cykl katastrof naturalnych o niszczycielskich konsekwencjach, dalekosiężne ataki cybernetyczne i skandale korporacyjne. Te szersze zagrożenia makroekonomiczne – w połączeniu z szybkością zmian technologicznych – przyczyniają się do wzrostu znaczenia nowych zagrożeń, które mogą zakłócić łańcuchy dostaw i ogólne operacje biznesowe. W rezultacie jedna trzecia spośród 15 największych zagrożeń to nowe pozycje na liście, w tym m.in. przyspieszone tempo zmian czynników rynkowych i geopolitycznych oraz przełomowe technologie i innowacyjność.

Osoby odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem zgłaszają najniższy od 12 lat poziom gotowości na ryzyko, ponieważ wiele z najistotniejszych zagrożeń, takich jak spowolnienie gospodarcze i rosnąca konkurencja, są nieubezpieczalne. W konsekwencji należy rozważyć zarządzanie ryzykiem jako przeciwieństwo transferu ryzyka, aby złagodzić te zagrożenia i chronić organizacje przed potencjalną niestabilnością.
(...)
http://www.egospodarka.pl/156238,Nowe-wyzwania-w-zarza...