Michał Cisowski

Michał Cisowski Koordynator
Współpracy w
Europejskiej Służbie
Działań Zew...

Temat: Rozmowa z Ambasadorem Królestwa Danii Hansem Michaelem...

PYTANIE DO AMBASADORA
Rozmowa z Ambasadorem Królestwa Danii Hansem Michaelem Kofoed-Hansenem
Warszawa, dn. 20 lipca 2009 r.

1. Co skłoniło Pana, aby zostać Ambasadorem w Polsce?
Amb. H.M.K-H: Skłonił mnie ku temu fakt, że Polska jest bliskim i niemałym sąsiadem Danii przez Bałtyk.

2. W którym polskim mieście czuje się Pan najlepiej? Dlaczego?
Amb. H.M.K-H: W Warszawie, którą znam najlepiej.

3. Jak ocenia Pan współpracę pomiędzy Ambasadą Królestwa Danii a polskimi organizacjami pozarządowymi? Czy uważa Pan, że poziom rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce jest zadowalający?
Amb. H.M.K-H: Ambasada rozwinęła dość bliską współpracę z różnymi organizacjami pozarządowymi, w kwestiach klimatu, energii i środowiska, jak również w sprawach społeczno-politycznych i europejskich. Niektóre z polskich organizacji pozarządowych mają sporo do zaoferowania, a współpraca z nimi bardzo często okazuje się owocna. Właściwie też reprezentują polskie społeczeństwo obywatelskie znajdujące się w dynamicznej fazie rozwoju.

4. Na jakim etapie – z duńskiej perspektywy- jest proces przygotowań do objęcia przez Polskę, Danię i Cypr Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w latach 2011-2012?
Amb. H.M.K-H: Prace przygotowawcze, także dzięki Polsce, rozpoczęły się dość wcześnie tzn. ponad rok temu. Tej jesieni rozpocznie się już bardziej zaawansowany etap, podczas którego trzy państwa wspólnie będą się zastanawiać nad treścią programu Prezydencji. Nasze doświadczenie sugeruje jednak, że do najistotniejszych obowiązków Prezydencji UE należy zapewnienie odpowiedniego kierownictwa logistycznego i technicznego oraz przewodniczenie Radzie i setkom spotkań grup roboczych. Dania już sześciokrotnie podejmowała się tego zadania, ale jesteśmy pod wrażeniem oddania ‘debiutanta’, jakim jest Polska.

5. Jaka jest opinia Królestwa Danii na temat wyzwań jakie stawia globalizacja, np. zwalczania ubóstwa?
Amb. H.M.K-H: Globalizacja jest nie tylko wyzwaniem, lecz także okazją do niesienia pomocy. Umożliwia walkę z ubóstwem i zajęcie się innymi globalnymi kwestiami jak choćby zapewnienie zrównoważonego rozwoju, np. w ramach Milenijnych Celów Rozwoju Narodów Zjednoczonych. Jednakże trzeba sobie uświadomić, że jest to globalne zobowiązanie.

6. Jak model wielokulturowego społeczeństwa sprawdza się w Danii? Czy protesty muzułmanów, które miały miejsce po publikacji karykatur Mahometa w dzienniku Jyllands-Posten, były tylko nieprzyjemnym incydentem?
Amb. H.M.K-H: Bardziej niż model jest to proces, ze wzlotami i upadkami, wyzwaniami i możliwościami, któremu my wszyscy – jako otwarte europejskie społeczeństwa – obecnie podlegamy i będziemy nieustannie podlegać w przyszłości. Tak zwana „sprawa karykatur Mahometa” była dla Danii - i myślę, że wszystkich jej mieszkańców- całkowitym zaskoczeniem. Zmusiła nas wszystkich do głębszego zastanowienia się nad różnymi aspektami wielokulturowego i wielowyznaniowego społeczeństwa, nad pojęciem udanej integracji oraz nad wolnością wypowiedzi. Tak zwana ‘globalna wioska’ oraz sama globalizacja stały się pojęciami znacznie bliższymi i znanymi Duńczykom oraz naszej społeczności imigrantów.

7. Na czym w najbliższych latach powinna polegać duńsko-polska współpraca nad ochroną środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego?
Amb. H.M.K-H: UE spodziewa się wypracowania Strategii dla regionu Morza Bałtyckiego za prezydencji Szwecji. Strategia ta będzie uzupełnieniem działań prowadzonych na poziomie europejskim, narodowym i bilateralnym. Jednym z ważnych obszarów, gdzie współpraca regionalna wnosi realną wartość jest ochrona środowiska. Przykładem może być pomysł przekształcenia regionu w modelowy obszar spedycji bez zanieczyszczeń. Generalnie należy także przyjrzeć się jak zmiany klimatu wpływają na hydrologię i biologię Morza Bałtyckiego.

8. W jaki sposób Dania wspiera proces wprowadzania innowacji i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego?
Amb. H.M.K-H: Dania przywiązuje dużą wagę do stworzenia dobrych warunków dla innowacji . Jako że jesteśmy małym krajem, umiejętność stałego przystosowywania się naszego społeczeństwa i gospodarki do różnych wyzwań i możliwości jest dla nas szczególnie ważna. Zaledwie kilka lat temu duński rząd opublikował Strategię dla Danii w Globalnej Gospodarce zatytułowaną ‘Postęp, Innowacja, Spójność’ [http://www.globalisering.dk/page.dsp?area=52]. Jej zasadniczym celem jest zagwarantowanie, by Dania była krajem, w którym każdy jest uczestnikiem procesu odnowy.

9. Do jakiego stopnia monarchia wpływa na duńską politykę zagraniczną?
Amb. H.M.K-H: Duńska monarchia jest monarchią konstytucyjną, co nie daje monarsze możliwości samodzielnego wpływania na politykę zagraniczną. Jednakże, królowa oraz członkowie rodziny królewskiej odgrywają istotną rolę w reprezentowaniu i promowaniu Danii za granicą.

10. W jakim kierunku rozwija się Duńska Służba Dyplomatyczna? Jakie są priorytety misji dyplomatycznej w Polsce?
Amb. H.M.K-H: Duńskie misje zagraniczne mają pięć podstawowych zadań: 1) promowanie duńskich poglądów i stanowisk oraz poszerzanie wiedzy o Danii; 2) praca na rzecz duńskich interesów i ich ochrona na świecie; 3) przekazywanie duńskim władzom informacji o dziedzinach szczególnie istotnych dla Danii; 4) zwiększanie duńskiego eksportu i promowanie inwestycji; 5) zapewnienie efektywnej, natychmiastowej pomocy duńskim obywatelom zagranicą.

Polska jest doskonałym przykładem kraju, do którego odnoszą się wszystkie wspomniane priorytety. Jest bliskim sąsiadem w regionie, z którym prowadzone są częste kontakty i wymiana na wielu poziomach. Jest unijnym partnerem i sojusznikiem w NATO, a także szybko rozwijającym się partnerem handlowym. Przy tak złożonej współpracy polsko-duńskiej nieoceniona jest pomoc ambasady w Warszawie. Będąc jedną z większych misji bilateralnych, dysponujemy wyspecjalizowaną kadrą i jesteśmy w stanie nieść pomoc w zadaniach z zakresu klimatu, energii, środowiska, żywności i rolnictwa, rynku pracy, bezpieczeństwa i obrony i wielu innych.


* Projekt realizowany jest w ramach programu Młody Korpus Dyplomatyczny

Autorzy: M.Cisowski, K.Smaga
Tłumaczenie: A.Bijata, K.Głowacka

http://www.diplomacy.plMichał Cisowski edytował(a) ten post dnia 21.08.09 o godzinie 11:17