konto usunięte

Temat: ZUS coraz częściej podważa umowy o dzieło

ZUS coraz częściej podważa umowy o dzieło

Kontrole prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej podważają zawierane przez firmy umowy o dzieło – alarmuje Konfederacja Lewiatan, która wskazuje, że problem dotyczy umów wcześniej uznawanych za zawarte w sposób prawidłowy. Kłopoty z interpretacją odnoszą się m.in. do szkół językowych, firm szkoleniowych oraz ośrodków badania opinii publicznej.

– Kontrole są przeprowadzane w sposób dopuszczający swobodną interpretację przepisów, z jednoznacznym negatywnym nastawieniem wobec płatników składek. Analiza wielu dokumentów dotyczących przebiegu kontroli, które do nas wpłynęły od przedsiębiorców, potwierdza, że pomija się wolę stron zawierających konkretny rodzaj stosunku prawnego i charakter (istotę) zawieranych umów – mówi ekspert Lewiatana, dr Grażyna Spytek-Bandurska.

Problemy dotyczą głównie umów o dzieło, które w poprzednich latach nie były kwestionowane – wcześniej kontrolerzy mieli uznawać je za prawidłowe i nie zgłaszać żadnych wątpliwości odnośnie treści oraz celu wybranej formy zatrudnienia. Obecnie natomiast w wielu przypadkach dochodzi do sytuacji, kiedy pracodawca musi zapłacić składki za kilka lat wstecz.

Lewiatan wysłał w tej sprawie list do prezesa ZUS, w którym domaga się wyjaśnień i zgłasza zastrzeżenia do prowadzonych kontroli. Organizacja oczekuje też określenia jasnych i przejrzystych zasad przeprowadzania kontroli w tym obszarze i likwidacji problemów z dowolnością interpretacyjną.

Jak wskazuje dr Spytek-Bandurska, inspektorzy ZUS nie widzą żadnych większych różnic między przedmiotem umowy o dzieło oraz umowy zlecenia, czasem interpretując takie sprawy wbrew orzecznictwu sądowemu.

– Umowy o wyraźnie określonym rezultacie, niemające charakteru ciągłego i odnawialnego, w których przedmiot jest ściśle wskazany, a wykonawca jest rozliczany za osiągnięcie końcowego efektu, ma zapewnioną samodzielność, sam jest organizatorem czynności, jakie realizuje i ponosi odpowiedzialność za wykonanie dzieła, są bezpodstawnie traktowane jako umowy zlecenia – dodaje dr Spytek-Bandurska.

http://podatki.biz