Arkadiusz Mariusz S.

Arkadiusz Mariusz S. Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu

Temat: Pobieranie opłaty od wniosku o wszczęcie egzekucji...

Pobieranie opłaty od wniosku o wszczęcie egzekucji sprzeczne z Konstytucją

Przepisy wprowadzające obowiązek uiszczenia opłaty od wniosku o wszczęcie egzekucji na polecenie sądu albo prokuratora są niezgodne z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 27 lutego 2007 r.
Wyrok został wydany w odpowiedzi na pytania prawne Sądu Okręgowego w Sieradzu i Sądu Rejonowego w Iławie. Trybunał orzekł w nim, że art. 45 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji w zakresie, w jakim przewiduje obowiązek uiszczenia opłaty stosunkowej od wniosku o wszczęcie egzekucji na polecenie sądu albo prokuratora, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji.
W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie ze względu na niedopuszczalność i zbędność wydania orzeczenia.
Zdaniem Trybunału ustawa o komornikach sądowych i egzekucji zawiera wzajemnie sprzeczne regulacje dotyczące obowiązku uiszczania opłaty egzekucyjnej. Obowiązuje w niej bowiem zasada, że wierzyciele nie uiszczają opłaty stosunkowej od wniosku o wszczęcie egzekucji, a tylko kwestionowany przepis nakłada na jedną z kategorii wierzycieli obowiązek uiszczenia takiej opłaty. Ustawodawca mógłby tego rodzaju regulację wprowadzić, wymagałoby to jednak szczegółowego uzasadnienia, którego nie sposób się doszukać w materiałach z prac parlamentarnych. Budowa przepisu nasuwa podejrzenie, że doszło do przypadkowego uproszczenia.
Ponadto „prywatyzacja” zawodu komornika miała przynieść Skarbowi Państwa znaczące oszczędności związane z likwidacją etatów komorniczych, przerzuceniem całości kosztów egzekucji na dłużników oraz zmniejszeniem ryzyka i obciążeń finansowych wierzycieli. Kwestionowana regulacja obciążająca Skarb Państwa kosztami postępowań egzekucyjnych jest sprzeczna z tym celem. Przyjęte rozwiązanie nie tylko nie wprowadziło oszczędności po stronie Skarbu Państwa, lecz spowodowało wzrost wydatków.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw (P 22/2006).
Źródło: http://trybunal.gov.pl.