Arkadiusz Mariusz S.

Arkadiusz Mariusz S. Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu

Temat: Jak stwierdzić wymagalność roszczenia?

Jak stwierdzić wymagalność roszczenia?

„Zawarty w art. 479[12] § 2 kpc wymóg dołączenia do pozwu odpisu reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania i oświadczenia co do stanowiska strony pozwanej w tym przedmiocie oraz informacji lub odpisów pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań ma wyłącznie znaczenie proceduralne (formalne), a nie materialne.
Zważywszy na fakt, że w omawianym przepisie ustawodawca nie zawarł, z wyjątkiem kryterium temporalnego, żadnych innych kryteriów prekluzji, należy przyjąć, iż przepis ten dotyczy wszystkich spóźnionych twierdzeń i dowodów, bez względu na ich znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Jest też oczywiste, że wyłącza on także stosowanie art. 217 kpc.
Sam moment powstania roszczenia o zwrotne przewłaszczenie udziałów, ani umowa o przewłaszczenie ani też natura zobowiązania w tym konkretnym przypadku nie decydują o wymagalności tego roszczenia. Należy ją ustalać w oparciu o ustawę, a jako że zobowiązanie pozwanej do zwrotnego przewłaszczenia nadwyżki udziałów na rzecz powódki było zobowiązaniem bezterminowym (z umowy nie wynikał moment jego spełnienia), przyjąć należy, iż wezwanie dłużnika do spełnienia świadczenia (zgodnie z art. 455 kc) wymagalność tę wyznacza” - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 31 marca 2006 r. (I ACa 1108/2005).