Temat: Genetyka w XXI wieku - praktyczne narzędzie w służbie...

Genetyka pozwala już dziś precyzyjnie ocenić ryzyko zachorowania na cukrzycę, stwardnienie rozsiane czy miażdżycę. Realnie pomaga wygrać z rakiem. Umożliwia wykrycie, jaki dokładnie patogen zaatakował twój układ pokarmowy, drogi moczowe czy płuca i dobrać optymalną terapię. Rekombinowane szczepionki ratują życie milionom ludzi... Nie ma już medycyny bez genetyki.

Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku najtęższe umysły na świecie przekonywały, że z tej całej genetyki to nie będzie większego pożytku. W 1976 roku nobliści apelowali o wstrzymanie badań nad rekombinacją DNA (proces wymiany materiału genetycznego), bo inżynieria genetyczna miała być "zwykłą ruletką o nieprzewidywalnych konsekwencjach". Dziś nie ma bez niej produkcji insuliny, czynników krzepnięcia krwi, leków przeciwzakrzepowych czy interferonu, leku ratującego życie pacjentom z WZW typu C i niektórymi nowotworami krwi czy nerek.

Ocenia się, że projekt zbadania genomu człowieka, czyli jego pełnej informacji genetycznej, kosztował ok. trzy miliardy dolarów. Wielu badaczy sądziło więc, że pełny diagnostyczny panel genetyczny, dostępny w laboratorium dla każdego, nigdy nie stanie się realny. Dziś niemal pełny przegląd to już tylko koszt ok. 4-5 tysięcy złotych.

Zdążyć przed chorobą ...
Czas terapii genowych? ...
Dla pacjenta, dla przemysłu ...

Codziennością stały się analizy, które umożliwiają choćby:
- szybką identyfikację drobnoustrojów w badanym środowisku, które mogą wpływać na rozwój chorób roślin, zwierząt i ludzi,
- wykrycie ewentualnego skażenia surowców i gotowych produktów spożywczych,
- kontrolę mikrobiologiczną, pozwalającą na najwyższą jakość i bezpieczeństwo, procesu produkcji w serowarstwie, browarnictwie, przetwórstwie rybnym, farmacji itp.,
- monitorowanie i diagnostykę roślin uprawnych, zwierząt hodowlanych i domowych.

Konkretny problem ...

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/genetyka-w-x...