Temat: Co to jest offboarding?

Co to jest offboarding?

Offboarding to nazwa procesu rozstania pracownika z organizacją. Odgrywa on ogromną rolę w budowie doświadczeń i wspomnień związanych z pracodawcą. Jak przeprowadzić dobry offboarding? I czy warto w niego inwestować?


Zakończenia odgrywają w ludzkim życiu ogromną rolę. Pomagają nam utrwalać, oceniać i zapamiętywać całe doświadczenia (więcej przeczytacie na ten temat w książce Daniela Kahnemana “Pułapki myślenia”). Jako ludzie z natury bagatelizujemy to jak długo trwało doświadczenie (to tak zwane ignorowanie czasu trwania), a wyolbrzymiamy to, co dzieje się na jego końcu. Warto o tym pamiętać szczególnie przy okazji rozstań z pracownikami.

Jak rozstać się z pracownikiem? Mów do zobaczenia, a nie żegnaj

Co to jest offboarding?

Offboarding to nic innego jak nazwa procesu rozstania pracownika z organizacją. Zbiera w sobie wszystkie procedury i zasady związane z pożegnaniem. Niestety, jak wynika z badań Aberdeen, tylko 29% organizacji ma sformalizowany proces offboardingu!

Oznacza to, że tylko 1 na 3 organizacji pamięta o roli, jaką w ludzkim życiu mają zakończenia.

Elementy offboardingu

Offboarding to nie sama rozmowa rozstaniowa z pracownikiem. To proces składający się z 6 etapów. Doświadczenia odchodzącego pracownika zależą od właściwego zaadresowania każdego z nich.
Offboarding składa się aż z 6 etapów. By zadbać o doświadczenia odchodzącego pracownika trzeba zaadresować każdy z nich. Źródło: opracowanie własne


Rozmowa rozstaniowa i ustalenie warunków rozstania ...

Rozmowa to nic innego jak przyjęcie od pracownika lub wręczenie pracownikowi wypowiedzenia. Zawsze stanowi ono punkt wyjścia dla offboardingowej podróży. Niezależnie od tego, kto zainicjował rozstanie, rozmowa offboardingowa może być emocjonalna. Warto zadbać, by menedżerowie w firmie wiedzieli jak prowadzić takie spotkania. Dobrze, gdy jeszcze podczas rozmowy lub zaraz po niej uda się ustalić formalne warunki rozstania, między innymi:

przeliczenie pozostałego do końca trwania współpracy urlopu i podjęcie decyzji, czy pracownik powinien z niego skorzystać, czy raczej wolimy wypłacić za te dni ekwiwalentem,
rozważenie opcji zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Jeśli to firma podjęła decyzję o rozstaniu z pracownikiem, warto również omówić kwestię ewentualnych benefitów, które mają ułatwić pracownikowi proces rozstania. Z badań LHH DBM Polska wynika, że zwalniani pracownicy najbardziej cenią sobie:

85% wsparcie outplacementowe,
83% odprawę pieniężną,
56% zwolnienie z obowiązku świadczenia obowiązku pracy,
41% dodatkowe dni na poszukiwanie pracy.

Komunikacja zmiany ...
Exit interview ...
Komunikacja z alumnem ... Alumni – najbardziej wiarygodne źródło informacji o Twojej firmie ...

A jak wygląda offboarding w Waszych firmach? Jeśli spodobał Ci się ten post, zostaw po sobie ślad: skomentuj lub udostępnij.

Miłego dnia

Maja

https://gojtowska.com/2020/05/06/co-to-jest-offboarding/