Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Darfur nie może już czekać - Ratujmy Darfur! AI i PAH

Darfur nie może już czekać

http://amnesty.org.pl/dzialaj/kampanie/darfur.html

http://www.pah.org.pl/85890.html

http://www.eyesondarfur.org/


Siły międzynarodowe do Darfuru: szybko i dobrze wyposażone, aby chronić prawa człowieka
Amnesty International z zadowoleniem przyjęła podjętą wczoraj wieczorem jednomyślną decyzję Rady Bezpieczeństwa ONZ o wysłaniu wzmocnionych sił Unii Afrykańskiej i ONZ do Darfuru, ale ostrzegła przy tym, że nowe jednostki należy...


Darfur nie może już czekać


„Milicja Dżandżawid i żołnierze przybyli do Abu Jidad w dniu, w którym odbywał się targ. Żołnierze otoczyli rynek, po czym weszli do środka, by zabrać pieniądze i bydło. Zabili parę osób. Widziałem ciała zabitych. Niektórych zastrzelili, innych zabili bagnetem.” - Ercouri Mahatma, student Koranu z wioski Abu Gamra, w pobliżu miasta Kornoy w Darfurze Północnym

Darfur jest położony w zachodniej części Sudanu i zajmuje obszar, którego wielkość jest porównywalna do terytorium Francji lub Teksasu. Od wielu lat, Darfur jest miejscem walk między społecznościami farmerów, takimi jak plemiona Fur, Masalit i Zaghwa a grupami nomadów. Starcia doprowadziły do poważnych zniszczeń, a wiele rodzin straciło dachy nad głową. Konflikty miały w dużej mierze charakter walki o surowce – wodę i tereny uprawne.

W lutym 2003 r., nowa opozycyjna grupa zbrojna – Sudańska Armia Wyzwolenia (ang. Sudan Liberation Army – SLA) podniosła broń przeciwko rządowi, domagając się większej ochrony dla ludności i pomocy rozwojowej dla regionu, który do tej pory był marginalizowany. Poparcie dla SLA przyszło głównie ze strony społeczności rolniczych Darfuru. Wkrótce potem, pojawiła się nowa, mniejsza niż SLA grupa zbrojna – Ruch na rzecz Sprawiedliwości i Pokoju (ang. Justice and Equality Movement – JEM).

W odpowiedzi, rząd Sudanu dał wolną rękę arabskiej milicji, znanej jako Dżandżawid („uzbrojeni jeźdźcy”), która rozpoczęła ataki na wioski, zabijając, gwałcąc i porywając ludzi, niszcząc ich domu i inną własność, łącznie ze źródłami wody i całym dobytkiem życiowym. Równoległe ataki prowadziły siły rządowe, a należące do władz samoloty bombardowały wioski często poprzedzając ataki Dżandżawidów (ataki były więc prawdopodobnie koordynowane). Powiązania sił zbrojnych sudańskiego rządu i milicji Dżandżawid są niezaprzeczalne. Dżandżawidzi noszą obecnie mundury, dostarczone przez armię.



„Dżandżawidzi przybyli i kazali nam odejść. Następnie bili kobiety i małe dzieci. Zabili małą dziewczynkę, Sarę Bisharę. Miała tylko dwa latka. Wbili jej nóż w plecy.” - Aisha Ali z wioski Sasa, w pobliżu miasta Kornoy w Darfurze Północnym



Setki tysięcy ludzi zostało przymusowo wysiedlonych z domów w wyniku działań Dżandżawidów, sił rządowych i grup rebelianckich. Według ocen ONZ, około dwa miliony ludzi zostało przesiedlonych wewnątrz Darfuru. Opuszczając zrównane z ziemią wioski, udają się głównie do miasteczek i obozów, w których panują bardzo ciężkie warunki. Ponad 200 tys. uchodźców przekroczyło granicę i udało się do Czadu.

Kryzys praw człowieka

5 maja 2006 r., rząd Sudanu i jedna z grup rebelianckich w Darfurze podpisali umowę pokojową. 16 maja 2006 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowała o wysłaniu do Darfuru sił pokojowych, których zadaniem miała być pomoc żołnierzom Unii Afrykańskiej w nadzorowaniu implementacji umowy pokojowej.

Jak do tej pory, Unia Afrykańska nie była w stanie skutecznie chronić cywilów przed atakami grup zbrojnych (spośród których część jest wspierana przez rząd), a ataki nie mają końca.

Amnesty International wzywa Radę Bezpieczeństwa ONZ do wysłania w rejon Darfuru silnej misji pod egidą Narodów Zjednoczonych, której uczestnicy byliby upoważnieni do użycia siły w celu ochrony ludności cywilnej.

Dowiedz się więcej:

* Darfur: Analiza Kryzysu
* Aresztować natychmiast - odpowiedzialność za zbrodnie w Darfurze
* Darfur nie może już czekać

Zobacz także:

* Eyes on Darfur - to nowy projekt Amnesty International, dzięki któremu miliony ludzi na całym świecie mają możliwość stałego monitorowania rozwoju wydarzeń w ogarniętym wojną Darfurze. Użycie kamer satelitarnych pozwoliło na kontrolowanie 24 godziny na dobę sytuacji w dwunastu narażonych na łamanie praw człowieka wioskach. Każdy może przyjrzeć się z bliska losom mieszkańców Darfuru i dać wyraźny sygnał rządowi Sudanu, którego obowiązkiem jest doprowadzenie do natychmiastowej poprawy sytuacji w monitorowanym przez internautów regionie.

* Materiały audiowizualne, przygotowane przez Amnesty International, dokumentujące rozmiar tragedii i cierpienia w Darfurze.
* Podpisz petycję do rządu Sudanu, domagając się zapewnienia ochrony ludności cywilnej, bezzwłocznwego rozbrojenia milicji Dżandżawid, współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w celu ukarania osób odpowiedzialnych za zbrodnie i umożliwienia wstępu na teren Darfuru misji pokojowej ONZ i Unii Afrykańskiej.


Ratujmy Darfur!

Polska Akcja Humanitarna pragnie powrócić z projektami pomocowymi do Darfuru, regionu Sudanu będącego sceną najbardziej przerażającej katastrofy humanitarnej XXI wieku. Wraz z lokalną organizacją SUDO (Sudan Social Development Organisation) Fundacja zamierza zapewnić uchodźcom wewnętrznym dostęp do wody pitnej realizując projekt wiercenia studni. Akcja wspierana jest przez Gazetę Wyborczą, portal Gazeta.pl i rozgłośnię TOK FM.

Mieszkańcy przepełnionych obozów cierpią z powodu braku dostępu do wody, pożywienia i leków. Mimo obecności w regionie wielu międzynarodowych organizacji pomocowych, lista potrzeb jest nadal ogromna.

Konflikt w Darfurze pochłonął już 200 tysięcy ofiar śmiertelnych, 2,5 miliona osób musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania. Sytuacja w regionie może ulec poprawie dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli.

Pomóż mieszkańcom Darfuru wpłacając dowolną kwotę na konto:

BPH PBK 63 1060 0076 0000 3310 0002 4999 z dopiskiem „DARFUR”

Istnieje możliwość dokonania wpłaty za pośrednictwem karty kredytowej.

Wesprzyj pomoc dla Darfuru kupując opaskę na rękę "ZBIERAM WODĘ" lub tiszert z logo akcji "RATUJMY DARFUR". Sprzedaż prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Akcji Humanitarnej - sppah@sppah.org.pl.

Polska Akcja Humanitarna, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, w grudniu 2004 roku dostarczyła namioty, leki i sprzęt medyczny do obozu Zam – Zam w Darfurze. Od sierpnia 2006 PAH prowadzi stałą misje w Sudanie Południowym realizując projekty wodne oraz zapewniając lokalnym społecznościom dostęp do stałych źródeł pożywienia.