konto usunięte

Temat: Zmowy przetargowe - działania UOKiK

Zmowy przetargowe - działania UOKiK

Obowiązujące w naszym kraju regulacje w zakresie ochrony konkurencji zakazują przedsiębiorcom biorącym udział w przetargach wspólnego ustalania ofert. Doświadczenie pokazuje jednak, że takie praktyki ciągle się zdarzają. Najbardziej popularną formą zmowy jest stosowanie mechanizmu rozstawiania i wycofywania ofert. Jeżeli propozycje uczestników zmowy okażą się dwiema najbardziej korzystnymi, to wówczas zwycięzca przetargu odstępuje od podpisania umowy tak, aby składający zamówienie zdecydował się na droższą ofertę wysuniętą przez drugiego uczestnika zmowy.


Jak dowiodły postępowania prowadzone przez UOKiK, wspomniany we wstępie mechanizm zadziałał m.in. w przypadku dwóch przedsiębiorców trudniących się sprzedażą sprzętu komputerowego i oprogramowania.

Firmy Optimus z Sieradza i BKH-System z Żagania próbowały wspólnie wpłynąć na wyniki czterech przetargów prowadzonych w latach 2013-2015. W dwóch przypadkach (miasto Łódź oraz Zespół Szkół w Świeciu) jeden z przedsiębiorców wycofywał swoją ofertę, w szczególności nie uzupełniając istniejących w niej braków formalnych, w rezultacie czego zamawiający decydował się na wybór drugiej, mniej korzystnej dla siebie propozycji. W dwóch pozostałych sprawach (gmina Kłodzko, Urząd Marszałkowski w Toruniu) działający w porozumieniu przedsiębiorcy nie wygrali wprawdzie przetargów, ale również wspólnie ustalili swoje oferty, czego dowiodła skontrolowana przez UOKiK korespondencja mailowa ("Ja zrobiłem 3% do ceny zakupu. Może Ty na 5%").

UOKiK ukarał uczestników zmowy karą finansową w łącznej wysokości blisko 57 tys. zł (Optimus – 40 944 zł, BKH-System – 15 918 zł). Decyzja nie jest ostateczna, jeden z przedsiębiorców złożył od niej odwołanie.
>>>
http://www.firma.egospodarka.pl/148956,Zmowy-przetargo...