konto usunięte

Temat: Ochrona prawna sygnalisty

Ochrona prawna sygnalisty

Wkrótce w polskim prawie po raz pierwszy pojawi się koncepcja sygnalisty, czyli osoby sygnalizującej nieprawidłowości w środowisku zawodowym. Trwają właśnie prace nad projektem Ustawy o jawności życia publicznego. Wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł, przepisy – oprócz jednostek sektora finansów publicznych – będą dotyczyły również średnich i dużych przedsiębiorstw. Przyjęcie nowych przepisów jest planowane na marzec 2018r.


Ustawa ma m.in. chronić osoby zgłaszające nieprawidłowości w miejscu pracy. Przyjrzyjmy się więc zawartym w niej propozycjom.

Po pierwsze, wg projektu ochrona prawna ma przysługiwać wyłącznie tym sygnalistom, którzy zgłaszają przestępstwa o charakterze korupcyjnym.

Po drugie, prokurator w myśl projektowanych przepisów będzie musiał cofnąć ochronę w przypadku, gdy informacje dostarczone przez sygnalistę nie będą wystarczające, aby wszcząć postępowanie przygotowawcze. Co to oznacza w praktyce? Sygnalista powinien wykazać się znajomością prawa karnego lub skorzystać z usług prawnika, który oceni, czy zgłaszane naruszenia gwarantują ochronę. Co więcej, konsultacja powinna również uwzględnić jakość materiału dowodowego bądź możliwość jego pozyskania.

Po trzecie, ochrona obejmuje wyłącznie sygnalizowanie zewnętrzne, czyli do organów państwa, pomijając sygnalistów, którzy problemy zgłaszają swojemu pracodawcy. Uwzględniając, że przeważająca większość pracowników (amerykański nadzór giełdowy Security and Exchange Commission mówi o 80%) pierwsze kroki kieruje do pracodawcy, takie rozwiązanie może budzić wątpliwości.

Kultura etyczna w środowisku pracy ...

http://www.liniaetyki.pl/ochrona-prawna-sygnalisty/