konto usunięte

Temat: Pierwsze Walne ACFE Polska bis

Pierwsze Walne ACFE Polska bis

Uwaga: Używam tutaj "ACFE Polska bis" tylko jako skrót dla określenia nowego Stowarzyszenia antyfraudowskiego.

Post z dnia: 27.11.2013

Tekst mojego przemówienia na otwarcie pierwszego Walnego ACFE Polska bis.

Witam Wszystkich bardzo serdecznie.

Cieszy mnie, że widzę tu tyle znajomych osób.

Smutno mi jednocześnie, że spotykamy się tu w takich okolicznościach.

W tym roku powinniśmy obchodzić dziesięciolecie powstania obecności ACFE w Polsce. Zostaliśmy uznani przez ACFE jako Poland Chapter #114 właśnie we wrześniu 2003 roku, a Stowarzyszenie Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych otrzymało wpis do KRS 21-ego października 2003r.

Z początku, ACFE Polska rozwijało się bardzo powoli, gdyż ACFE nie było wcale znane w Polsce a ja byłem pierwszym CFE w Polsce. Przeciwdziałanie oszustwom i korupcji nie były wówczas takimi priorytetowymi tematami. Jednak, dzięki wspólnym wysiłkom i wsparciu PIKW oraz sponsorowaniu EY do końca 2008 mieliśmy przeszło 200 członków i zdrową sytuację finansową.

Natomiast, przez sposób „zarządzania” ówczesnego prezesa, mojego następcy Piotra Krajewskiego i jego kolegów, powstał rozłam w ACFE Polska a od marca tego roku, ACFE Polska całkowicie przestało działać. Po prostu, trzech członków zarządu pokłóciło się między sobą (prezes Mikołaj Rutkowski i dwóch panów z IBBC Group: Bartosz Pastuszka i Zdzisław Mazurski), zarząd się rozpadł, rachunki nie były płacone, domena i poczta elektroniczna jaki i cała dokumentacja przepadła, nie było kontaktów między zarządem a Członkami, itd.

Władze ACFE Polska nie wykonywały swoich obowiązków prawnych i statutowych.

Cała ta sprawa jest tak żenująca i kompromitująca, że nie chcę nawet wchodzić w dalsze szczegóły. W głowie się nie mieści, że za upadkiem ACFE Polska stoi „adwokat”, oraz inne, niby to profesjonalne osoby. Po prostu mamy lekcje i ostrzeżenia z tego co się dzieje skoro nieodpowiednie osoby dostaną się do władzy w stowarzyszeniu. Niestety, ostrzegałem o tym wielokrotnie, ale wówczas to mnie za to krytykowano i atakowano.

Obecnie los Stowarzyszenia zw. ACFE Polska w skrócie, jest w rękach UMSW. Nie wiemy, jak długo będzie trzeba czekać na jakieś rozwiązanie. W między czasie, nie chcemy być bez aktywnej organizacji antyfraudowskiej.

Dlatego powstała inicjatywa założenia nowego Stowarzyszenia antyfraudowskiego, aby zapewnić ciągłość aktywnej obecności ACFE w Polsce. W Statucie jest zapis, że celem nowego Stowarzyszenia jest uzyskanie uznania ACFE jako POLAND CHAPTER #114 of the Association of Certified Fraud Examiners – ACFE.

Dzisiaj jest zorganizowane pierwsze Walne Zgromadzenie Członków tej nowej organizacji: Stowarzyszenie Certyfikowanych Ekspertów ds. Przeciwdziałania Oszustwom, Nadużyciom Gospodarczym i Korupcji. Nazwa ta została ostatecznie ustalona po konsultacjach z osobami wyrażającymi chęć do poparcia tej inicjatywy.

Jest Statut, regulaminy Zarządu i Komisji Rewizyjnej, adres, itd. Stowarzyszenie czeka na wpis do KRS, ale już może działać jako stowarzyszenie w procesie rejestracji. Chodzi teraz o to, ażeby wybrać władze Stowarzyszenie, które zaczęłoby rozwijać działalność tego, co ma być Poland Chapter #114 ACFE. Moim zdaniem, większość Członków Zarządu powinna już mieć desygnacje „CFE”.

Mogę potwierdzić, że jesteście na pozycji, która zapewnia Wam osiągnięcie Waszego celu, gdyż są przed Wami następujące scenariusze/możliwości:
1. albo dzięki decyzji UMSW da się uratować dotychczasowe Stowarzyszenie ACFE Polska;
2. albo ACFE uzna nowe Stowarzyszenie jako Poland Chapter #114 ACFE.

Jeśli UMSW wyznaczy Kuratora, to jego zadaniem będzie zwołanie NWZ - Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków tamtego Stowarzyszenia w celu próby uratowania ACFE Polska. Jest w nowym Stowarzyszeniu teraz przeszło 130 osób, z których większość to byli Członkowie ACFE Polska. Wystarczy wówczas przegłosować uchwałę o połączeniu się starego Stowarzyszenia ACFE Polska z nowym i będzie wówczas Poland Chapter #114 ACFE.

Natomiast nowe Stowarzyszenie ma już zapewnienie ACFE, że:
a) w razie takiego pozytywnego wyniku, byłe ACFE Polska ma być polskim Chapterem ACFE (Poland Chapter #114 ACFE);
b) w razie ostatecznego zaprzestania działalności ACFE Polska, nowe Stowarzyszenie otrzyma uznanie jako Poland Chapter #114 ACFE.

Pamiętajcie tylko, kto doprowadził do rozłamu, upadku i straty dobrego imienia ACFE Polska. Te osoby nigdy więcej nie mogą być w pozycji, która ponownie może zaszkodzić dobremu zarządzania oraz obecności ACFE w Polsce.

Ja dotychczas zajmowałem się negocjacjami z ACFE i występowałem jako osoba wspierająca odrodzenie zdrowej, etycznej i profesjonalnej obecności ACFE w Polsce. Popieram tą inicjatywę, ale ja nie będę kandydował do władz nowego Stowarzyszenia, ani teraz ani w przyszłości.

Tak więc, przyszłość ACFE w Polsce jest całkowicie we Waszych rękach.

Pokażcie, co potrafią uczciwi, zaangażowani, profesjonalni ludzie działający w interesie i dla dobra naszego zawodu i społeczeństwa.