konto usunięte

Temat: Polska: wydarzenia tygodnia 35/2019

Polska: wydarzenia tygodnia 35/2019

Sporo dyskusji przy omawianiu założeń przyszłorocznego budżetu wywołał temat dot. przyszłych losów OFE. Zacznijmy od budżetu na 2020 rok, który przyjął rząd, a który po raz pierwszy od 1989 roku jest zbilansowany. Oznacza, że wydatki są równe dochodom państwa (brak deficytu i zrównoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł). Jak wiadomo rząd podjął też decyzję o likwidacji OFE i wprowadzeniu tzw. opłaty przekształceniowej. Wszystkie pieniądze zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (czyli 162 mld zł) mają zostać przeniesione na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) członków OFE lub do ZUS. Oznacza to, że będą one automatycznie trafiać na IKE, jeśli jednak członek OFE złoży specjalną deklarację, trafią do ZUS. Jeśli oszczędności gromadzone dotychczas w OFE zostaną automatycznie przekazane na IKE, będzie się to wiązać z 15-proc. opłatą przekształceniową. Warto zapytać, o jakich pieniądzach mówimy. Otóż w najkorzystniejszym wariancie dla budżetu chodzi o ok. 22 mld zł podzielone na dwa lata.
W jakim miejscu jest dziś polska gospodarka? Według GUS:
- Wzrost PKB w Polsce wyniósł w II kwartale 2019 r. 4,5 proc. r/r (polska gospodarka opiera się przede wszystkim na konsumpcji oraz inwestycjach.
- Inwestycje w II kwartale wzrosły o 9,0 proc. r/r, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,4 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,8 proc. r/r.
- Główną przyczyną spowolnienia polskiej gospodarki pozostaje eksport w związku z coraz głębszym spowolnieniem w eurolandzie, natomiast popyt wewnętrzny pozostaje silny, zarówno w przypadku konsumpcji jak i inwestycji.
- Hamowaniu inwestycji publicznych (w większości budowlanych) towarzyszy przyspieszenie nakładów przedsiębiorstw prywatnych, które częściowo amortyzuje wypłaszczanie unijnego cyklu inwestycyjnego.
- Wkład eksportu netto w II kwartale znalazł się na nieznacznym minusie
...
http://www.egospodarka.pl/158537,Polska-wydarzenia-tyg...