konto usunięte

Temat: Polska: wydarzenia tygodnia 27/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 27/2017

• Polska Gospodarka. Z projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP wynika, że tegoroczne PKB (z 50-proc. prawdopodobieństwem) będzie zawarte w przedziale 3,4-4,7 proc., w 2018 r. będzie w zakresie 2,5-4,5 proc. oraz w przedziale 2,3-4,3 proc. w 2019 r. Równocześnie DAE (również z 50-proc. Prawdopodobieństwem) prognozuje, że dynamika cen wyniesie 1,6-2,3 proc. w 2017 r., 1,1-2,9 proc. w 2018 r. i 1,3-3,6 proc. w 2019 r.
• Agencja Fitch o polskiej gospodarce. Fitch (jedna z trzech obok Moody's, Standard & Poor's największych agencji ratingowych) potwierdziła w długoterminowy rating Polski na dotychczasowym poziomie "A minus". Perspektywa ratingu jest stabilna. Jednak równocześnie agencja obniżyła prognozę deficytu sektora finansów publicznych na 2017 r. do 2,6 proc. PKB z 3,0 proc. PKB.
• Inicjatywa Trójmorza. Polski rząd jest głównym inicjatorem tej inicjatywy. To rozwija się przy obojętnej postawie Brukseli mimo że wszystkie kraje tego regionu należą do UE.
• Wymiana gospodarcza USA-Polska. Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld USD., a import z USA do Polski wyniósł 5,6 mld USD. Stany Zjednoczone w 2016 r. były naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie.
• Oprocentowanie przeciętnej lokaty bankowej. Obecnie utrzymuje się oprocentowanie lokat na najniższym poziomie 1,1% - (oczywiście po uwzględnieniu podatku). To nie sprzyja oszczędzaniu. Nic więc dziwnego, że wg szacunków Open Finance w jednym tylko miesiącu lokaty Polaków stopniały o niemal 4 miliardy złotych.
• Sąd kwestionuje zakup MON. Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że zawarcie umowy na średniej wielkości samoloty dla VIP odbyło się z naruszeniem prawa. Decyzja sądu nie ma wpływu na realizację kontraktu.
• Lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w połowie tego roku zapadnie decyzja dotycząca lokalizacji.
• Ordynacja podatkowa. Ministerstwo Rozwoju i Finansów pracuje nad projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Z ważniejszych planowanych zmian warto zwrócić uwagę na nowy obowiązek przekazywania przez podatników dobowych wyciągów z rachunków bankowych szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.
• D. Trump w Warszawie. Ważnymi gospodarczo tematami poruszanymi w trakcie wizyty D. Trumpa były sprawy inwestycji, współpracy energetycznej, oraz szeroko rozumianej współpracy technologicznej.
• Uszczelnianie systemu poboru podatków PIT i CIT. Ta decyzja ma dotyczyć dużych przedsiębiorstw głównie międzynarodowych. Dąży się do związania wielkości płaconych podatków z miejscem uzyskiwania dochodów.
• Nowelizacja ustawy o PIT i CIT. Sejm uchwalił nowelę ustawy dotyczącą przyspieszonej amortyzacji. Mówi się też o wprowadzeniu jednorazowej amortyzacji środków trwałych o wartości do 100 tys. zł. Nie jest wykluczone obniżenie limitu minimalnej wartości nakładów, które mogłyby podlegać jednorazowej amortyzacji.
• Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIiH). Uchwalono ustawę precyzującą zadania tej instytucji promującej polski eksport i bezpośrednie inwestycje zagraniczne,
• MR zaostrzy przepisy dotyczące bioasekuracji. Polski eksport mięsa ma kłopoty (nasileniem się choroby afrykańskiego pomoru świń). W tym zakresie planowana jest m.in. budowa ogrodzenia na granicy wschodniej.

http://www.egospodarka.pl/142232,Polska-wydarzenia-tyg...