konto usunięte

Temat: Kto ostatnio widział wróbla?

Marcin S.:
ostatnio chciałem zidentyfikować pewnego ptaka (nagrałem go na telefon) bo jakiś wyjątkowo upierdliwy jest. inne ptaki siedzą cicho, a ten od ok 3 rano jak się rozwidnia zaczyna te swoje dziwne śpiewy.

jest upierdliwy (jemu się wydaje na pewno że jest znakomitym śpiewakiem. wątpię) , jak jest ornitolog to proszę o identyfikację pliku , bo mnie ciekawi co to za typ.

brzmi to tak : 1 " dziwne skrzeknięcie" głośne i niemelodyjne z przytartego gardła - następnie 3x szybkie- bardzo podobne do odgłosu pisklaków kury domowej.
powtarza to w nieskończonośc ...............do tego stopnia mnie zastanowił, ze go nagrałem, bo inne ptaki siedzą cicho , a ten nawija dzień w dzień po pół dnia, całymi miesiącami raczej i do tego bez odzewu kolegów.

wróble ? to ponoć zagrożony gaunek teraz :)) może nie tyle zagrożony, ale stopniowo znikający z naszego krajobrazu- o czym alarmują ekolodzy.

min. ponoć jest to spowodowane zmieniającymi się warunkami. mniej śmiecenia , dokarmiania, pozamykane na kluczyk śmietniska, większa higiena w otoczeniu i likwidacja licznych kryjówek do zamieszkania . min. docieplane styropianem zatyka te ich domki i miejsca schronienia.

w chinach w którymś wieku całkowicie wytepiono wróbla. "mędrcy" uważali że jest on przyczyną słabych plonów, wjada coś im tam i czyni inne szkody. w ciągu 2 dni w całych chinach wytępiono ponad 96% wróbla .

ludzie płoszyli go nieustannie, z miejsca na miejsce. wróbelek jest słabym i ociężałym lotnikiem. musi siadać co chwilę na odpoczynek. po 15? minutach padał na ziemię z wycieńczenia lotem i zdychał.

następnego roku całe chiny zmaltretowała plaga szarańczy (wróbel ją chętnie wyjadał) i głód. tak o to mędrcy zarządzili sobie klęskę przez głupotę.
zachowam....
Marcin S.

Marcin S. Technik transportu

Temat: Kto ostatnio widział wróbla?

Karolina Ł.:
zachowam....
a zachowaj ? co mnie to interesuje- proszę bardzo... i w ogóle , o co chodzi..?

słuchaj, znów coś? przestań pisać do mnie wreszcie. jeżeli non stop cytujesz coś do mnie, a potem nie odpisujesz mi na moje pytania.

po co to ? zablokowałem cię 100 lat temu , nie ma innej opcji ukrycia się, a szkoda. napiszę do tego zarządu czy coś, bo mnie to irytuje od lat.
poproszę o zmianę danych osobowych lub dodatkowego firewalla na użytkownika :)
1 użytkownik - twój kleszcz . tylko nie wiadomo czy chodzi mu o spijanie krwi czy tylko uprzykrzanie wirtualnego czasu.

to powyżej jest prawdą. przeczytaj historię to zrozumiesz.

...
a może jesteś moją cichą , ale złośliwą koleżanką ?
już sam nie wiem.
znajdź sobie np stałego faceta w rzeczywistości , i jego tam męcz. może cię rozchmurzy :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 30.07.14 o godzinie 21:15
Marcin S.

Marcin S. Technik transportu

Temat: Kto ostatnio widział wróbla?

ok, załadowałem ten plik nagrany parę tyg temu.
widziałem ornitologów i w ogóle znawców ptaków tutaj . proszę powiedzieć co to za gatunek :

jeśli nie, to założę i tak temat na innej grupie, gdzie będzie pasował.
zapomniałem wyłączyć pewnego urządzenia na komary, stąd na 1 tle jest jednostajny wysoki i nieprzyjemny odgłos.

ptaka słychać i tak doskonale . mały plik z dyktafonu smarta - np real player go otwiera :
G_os_002.3ga
Marcin S.

Marcin S. Technik transportu

Temat: Kto ostatnio widział wróbla?

np z wiki o wróblu :

W roku 1958 chiński przywódca komunistyczny Mao Zedong ogłosił program "Wielkiego skoku naprzód", w ramach którego - m.in. realizując hasło, że gospodarką dowodzą "generał żelazo, generał węgiel i generał zboże", doprowadzono do zniszczenia znacznych ilości narzędzi rolniczych, które w wiejskich dymarkach przetopiono na surowe i bezwartościowe żelazo. To poskutkowało drastycznym spadkiem plonów, o który Mao Zedong obwinił wróble i rozkazał rok później wszystkim Chińczykom je wytępić (a wraz z wróblami także szczury, muchy i komary)[14] w ramach "Kampanii walki z czterema plagami".

W wyniku tej akcji, podczas której wszystkie napotkane ptaki nieustannie płoszono, tak że po kilkudziesięciominutowym przebywaniu w powietrzu spadały na ziemię martwe z wycieńczenia (wróbel w normalnych warunkach nie lata nigdy dłużej niż kilka minut, zazwyczaj po krótkim locie przysiada), w ciągu kilku dni wytępiono prawie wszystkie wróble w Chinach[15].

Skutki tych działań Chiny odczuły rok później z powodu plagi szarańczy. Ich larwy, pozbawione naturalnego wroga, rozpleniły się i wyjadły plony. W kraju zapanowała trzyletnia klęska głodu (1959-61), w wyniku której - jak się szacuje - zmarło 30 mln ludzi, głównie na chińskiej wsi, a jedną z jej przyczyn była walka z wróblami[16].



Wyślij zaproszenie do