Jacek T.

Jacek T. Security Management

Temat: Bydgoszcz i Toruń:co mamy, czego nam brakuje?

Notki w Wikipedii raczej suche:

Toruń (niem. Thorn, łac. Thorunia, Torunium, Thorvnivm) – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad Wisłą i Drwęcą. Dwunaste miasto wojewódzkie pod względem wielkości w Polsce (szesnaste wśród wszystkich miast). Duży ośrodek gospodarczy, naukowy, kulturalny i turystyczny.

Od 1999 siedziba władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego. Siedziba Sejmiku Wojewódzkiego[2]. Siedziba starosty powiatu toruńskiego, a także powiat grodzki. W latach 1920-1939 stolica województwa pomorskiego, w latach 1945-1975 w województwie bydgoskim, w latach 1975-1998 stolica województwa toruńskiego.

Jest jednym z najstarszych miast polskich. Od 1992 Toruń jest stolicą diecezji toruńskiej. W 1997 toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a od 2004 jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO. W 2007 toruńska starówka została wpisana na listę 7 Cudów Polski, które zostały wyłonione w wyniku plebiscytu "Rzeczpospolitej", zajmując drugie miejsce, ustępując jedynie kopalni soli w Wieliczce. Obie wyprzedziły takie obiekty jak Zamek w Malborku czy krakowski Wawel.
Bydgoszcz – miasto w Polsce, położone nad rzeką Brdą, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, siedziba wojewody kujawsko-pomorskiego i największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego.[4]

Bydgoszcz jest jednym z największych miast w Polsce (8. według liczby ludności, 363 468 mieszkańców; 10. według powierzchni, 175 km²).[1] Stanowi ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy: na terenie Bydgoszczy działają 3 uniwersytety (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J.J. Śniadeckich i Collegium Medicum UMK) oraz Akademia Muzyczna i kilka prywatnych wyższych szkół zawodowych. Miasto stanowi siedzibę starosty powiatu bydgoskiego, a także powiatu grodzkiego. Od 2004 stanowi stolicę diecezji bydgoskiej. Jest także siedzibą wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Bydgoszcz jest członkiem Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich

Bydgoszcz jest ważnym węzłem kolejowym. Przez miasto przebiega na kierunku południe-północ węglowa magistrala kolejowa łącząca Śląsk z portem w Gdyni – obecnie w planach jest jej modernizacja i podniesienie standardu dla umożliwienia osiągania prędkości 120 km/h. Kolejna linia łączy Bydgoszcz z Berlinem. W kierunku południowym wybiegają z miasta cztery inne linie kolejowe do: Szubina, dwie linie do Inowrocławia (dalej do Poznania) oraz linia łącząca Bydgoszcz z Toruniem (dalej do Warszawy). W kierunku wschodnim wybiega jedna linia do Unisławia (nieczynna).

Operatorami przewozów kolejowych (pasażerskich) w województwie są dwa podmioty: Arriva PCC (na liniach nie zelektryfikowanych) oraz na pozostałych liniach Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna.

Miasto posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z większością dużych miast w kraju, a także Berlinem.

W granicach administracyjnych miasta znajduje się pięć dworców kolejowych: Główny, Leśny, Wschodni, Bydgoszcz Emilianowo (nieczynny) i Bydgoszcz Fordon (nieczynny) a także przystanki: Osowa Góra, Zachód, Rynkowo, Rynkowo-Wiadukt, Bielawy, Brdyujście (nieczynny), Łęgnowo, Akademia (nieczynny), Żółwin (nieczynny).W planach jest wybudowanie przystanku Bydgoszcz-Błonie, oraz dworca kolejowego Bydgoszcz-Lotnisko.

Projektowana jest nowoczesna linia SKM pod nazwą BiT-City, łącząca dworce w Bydgoszczy, w tym ten jeszcze niewybudowany przy bydgoskim porcie lotniczym, z dworcami kolejowymi w Toruniu, z przystankami na trasie. Jej przebieg jest obecnie uzgadniany. Linia ta wymaga modernizacji infrastruktury kolejowej i zakup odpowiedniego taboru, aby rozwinąć prędkości do 160 km/h. Obecnie uruchomiono konwencjonalny serwis podmiejski na tej trasie pod tą nazwą.


Lotnictwo [edytuj]

Międzynarodowy port lotniczy [edytuj]

Port lotniczy Bydgoszcz


Dalej leci już klasycznie.
To co się rzuca w oczy to:

- w sumie jest nas 570 tyś (ładnie, za miasto metropolitalne uznaje się takie powyżej 500 tyś)
- w sumie 3 uniwersytety
- sporo przemysłu ( w Bydgoszczy jednak więcej firm technologicznych)
- kultura
- świetnie położenie komunikacyjne
- z punktu widzenia strategicznego (bezpieczeństwo Państwa) Bydgoszcz ma niebagatelne znaczenie:
Po wojnie trwała rozbudowa infrastruktury wojskowej (powstało m.in. Osiedle Leśne – dla kadry POW) i zakładów produkujących na potrzeby obronności kraju. Obecnie Bydgoszcz jest ważnym ośrodkiem wojskowym w kraju. Tutaj mają swoją siedzibę m.in.:

Pomorski Okręg Wojskowy,
dowództwo 2. Korpusu Obrony Powietrznej,
2. Baza Lotnicza,
1 Pomorska Brygada Logistyczna,
Lotnicza Grupa Poszukiwawczo-Ratunkowa (jedyna w Polsce)
Centrum Szkolenia Sił Połączonych – Joint Force Training Center – ośrodek sił NATO mający na celu zapoznanie i szkolenie sztabów dywizyjnych, brygadowych oraz batalionowych z nowymi doktrynami i technologiami,
Rejonowy Zarząd Infrastruktury.


Toruń to imponujący ośrodek naukowy:

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (założony w 1945). Największa uczelnia w województwie, wg wielu rankingów najlepsza w regionie i 4-5 w kraju. Posiada 15 wydziałów, z czego 3 jako Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy), filie w Brodnicy, Grudziądz. Uniwersytet posiada Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach, gdzie znajduje się największy w Europie środkowo-wschodniej radioteleskop oraz Stację Polarną na Spitsbergenie.
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej
Centrum Szkolenia Artylerii
Kolegium Mody ASP w Toruniu (oddział ASP Łódź)
Centrum Studiów Europejskich

Pośród festiwali teatralnych najbardziej znany w kraju jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt", odbywający się od 1991. Teatr studencki reprezentują Akademickie Spotkania Teatralne Klamra, alternatywny – Ogólnopolski Festiwal Teatralny Pobocza Teatru, uliczny – Letnie Spotkania Teatrów Ulicznych, Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych i Festiwal Folkloru Miejskiego. Teatr dziecięcy to Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek.

Kino i film reprezentują Międzynarodowy Festiwal Lato Filmów i Tofifest.

Z imprez i festiwali muzyki klasycznej działa Festiwal Muzyczny Toruń-Muzyka i Architektura i Międzynarodowy Festiwal Haendlowski. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica odbywa się poza Toruniem, także w Warszawie i Grudziądzu, podobnie Europejskie Spotkania Artystyczne – oprócz Torunia w Przysieku i Zamku Bierzgłowskim. Świętojański Festiwal Muzyki Organowej trwa przez cał dwa letnie miesiące. Z festiwali muzyki współczesnej w Toruniu zorganizowano Jazz Od Nowa Festival, Toruń Blues Meeting, Afryka Reggae Festival i Toruń-Bydgoszcz Harmonica Bridge. Największy rozgłos posiada Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song Of Songs.

Z imprez naukowych jest tu najstarszy w regionie Toruński Festiwal Nauki i Sztuki oraz impreza uniwersytecka Promocja Edukacyjna, ukazująca ofertę szkół wyższych z całej Polski, a w listopadzie – Toruński Festiwal Książki. Sztuki plastyczne to jedna z największych światowych imprez graficznych, odbywająca się w kilku miastach – Triennale Kolor w Grafice, Ogólnopolski Konkurs Wydawnictw Reklamowych IDEA, najstarszy regionalny Konkurs ZPAP Dzieło Roku, a także unikalny w skali europejskiej Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży.

Toruń ma strefę ekonomiczną w połowie drogi miedzy naszymi miastami....

Wydzielona z Pomorskiej SSE w Gdańsku w 2006 r, nazwana "Crystal Park", oddalona 2 km na północ od granicy Torunia, przy drodze krajowej nr 1/E75 i budowanej autostradzie A1. To największa inwestycja zagraniczna w województwie i jedna z największych w kraju. Wyjątkowo szybkie japońskie tempo budowy każdej fabryk to 6-8 miesięcy.

Początek: 12 kwietnia 2006 szef Sharp Corporation Katsuhiko Machida, premier Polski Kazimierz Marcinkiewicz oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Andrzej Kaczmarek spotkali się w Kancelarii Premiera, by podpisać umowę na budowę fabryki modułów do monitorów ciekłokrystalicznych w podtoruńskim Ostaszewie (gm. Łysomice). Pierwsza fabryka ruszyła w styczniu 2007. Na początku zatrudniała 800 osób. W ślad za japońskim potentatem poszli jego kooperanci i suma inwestycji w gminie Łysomice powiększyła się kilkakrotnie.
stan obecny (marzec 2007): czynne 3 firmy (Sharp, Orion, Matsushita Chemicals), ok. 3000 zatrudnionych. Kolejne firmy w budowie (Sumika Electronic Materials Poland, Crystal Logistics, U-TEC Poland, Poland Tokai Okaya Manufacturing). Główna firma Sharp posiada linie do produkcji monitorów ciekłokrystalicznych.
stan docelowy: Do 2010 Sharp oraz kilkanaście firm kooperujących zainwestuje pod Toruniem ok. 500 mln USD. Liczba etatów zwiększy się do kilkunastu tysięcy osób.
Mimo, że to dopiero początki, dostrzec można znaczące oddziaływanie Pomorskiej SSE na Toruń i cały region:

zmiany w infrastrukturze transportowej: japońskim koncernom obiecano m.in. przyśpieszenie wybudowania autostrady A1 (Gdańsk-Toruń) do 2010 roku (trwa budowa), obwodnicę Inowrocławia w ciągu S15 (zaprojektowana, budowa w 2008), modernizację węzłów kolejowych Inowrocławia, Bydgoszczy i Torunia oraz budowę lotniska cargo w Toruniu (trwają rozmowy),
znaczący wzrost cen nieruchomości: w Łysomicach i całym Toruniu, zarówno mieszkaniowych jak i inwestycyjnych. Rozpoczyna się kompleksowa budowa kilku osiedli domków jednorodzinnych w Łysomicach,
spadek bezrobocia w Toruniu (obecnie znacznie poniżej średniej krajowej),
wzrost ilości turystów japońskich na Starym Mieście w Toruniu.


Jest też wspólny : Bydgosko-Toruński Okręg Przemysłowy (określenie dawne) albo właściwsze Bydgosko-Toruński Obszar Metropolitalny (określenie nowsze, zgodne z nomenklaturą Unii Europejskiej) - to okręg przemysłowy i teren szybkiej urbanizacji w północno-zachodniej Polsce, w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego, składający się z dwóch jego stolic i dwóch największych i najbliżej siebie leżących miast - Bydgoszczy i Torunia.

Potocznie nazywany także BiT, dwumiasto, aglomeracja bydgosko-toruńska oraz BTOM.

Spis treści [ukryj]
1 Obszar
2 Wydzielone strefy inwestycyjne
3 Gałęzie przemysłu
4 Aglomeracja bydgosko-toruńska (BiT)
5 Zobacz też



Obszar [edytuj]
Ramy jego obszaru są zbliżone do granic kształtującej się aglomeracji bydgosko-toruńskiej - terenu powiatu bydgoskiego oraz powiatu toruńskiego. Jest podłużnym obszarem o zwiększonej aktywności gospodarczej, inwestycyjnej, kulturalnej, naukowej i turystycznej, szerokości ok. 30 km (na linii północ-południe) i długości około 70 km (na linii wschód-zachód).

Obejmuje dwa największe ośrodki regionu - Bydgoszcz i Toruń. Poza oboma miastami węzłowymi obszaru, ku niemu ciąży także szereg mniejszych, oddalonych kilkanaście kilometrów od Torunia lub Bydgoszczy: Aleksandrów Kujawski, Chełmno, Chełmża, Ciechocinek, Golub-Dobrzyń, Inowrocław, Koronowo, Łysomice (Pomorska SSE Crystal Park), Solec Kujawski, Unisław, a nawet jeszcze dalej położone Janikowo czy Włocławek.



Wybaczcie proszę tą przydługą i tendencyjną kompilację....

Ale co jeszcze Waszym zdaniem powoduje że mamy atuty metropolitalne, a co nas ewidentnie od tego odpycha...

Temat: Bydgoszcz i Toruń:co mamy, czego nam brakuje?

W latach 30-tych powstała pierwsza koncepcja metropolii toruńsko - bydgoskiej lub jak kto woli bydgosko - toruńskiej. Idea ciekawa, wszystkie atuty przemawiają za ...
Jacek T.

Jacek T. Security Management

Temat: Bydgoszcz i Toruń:co mamy, czego nam brakuje?

Jarosław N.:
W latach 30-tych powstała pierwsza koncepcja metropolii toruńsko - bydgoskiej lub jak kto woli bydgosko - toruńskiej. Idea ciekawa, wszystkie atuty przemawiają za ...
Witaj mój prawie toruński przyjacielu:)))

jakieś szczegóły? bardzo ciekawa historia. Nie wiedziałęm
Grzegorz Kowalski

Grzegorz Kowalski futures &
accountancy

Temat: Bydgoszcz i Toruń:co mamy, czego nam brakuje?

jak dla mnie bydgoszczy i toruniowi brakuje duzego parku naukowo - przemyslowego w ktorym pracowaloby przynajmniej kilka tysiecy osob zlokalizowanego gdzies w polowie drogi miedzy bydgoszcza a toruniem, takie miejsce byloby dobrym poczatkiem budowy 600 tysiecznej metropolii, takie moje skromne zdaniegrzegorz kowalski edytował(a) ten post dnia 02.10.08 o godzinie 19:14

Temat: Bydgoszcz i Toruń:co mamy, czego nam brakuje?

Jacek T.:
Jarosław N.:
W latach 30-tych powstała pierwsza koncepcja metropolii toruńsko - bydgoskiej lub jak kto woli bydgosko - toruńskiej. Idea ciekawa, wszystkie atuty przemawiają za ...
Witaj mój prawie toruński przyjacielu:)))

jakieś szczegóły? bardzo ciekawa historia. Nie wiedziałęm

Tak, to był okres miedzy wojenny. Idea była taka aby połączyć aglomeracje Torunia -Bydgoszczy-Inowrocławia w jeden organizm. Trzeba by było się dokopać do tego w archiwach. Włocławka nie brano wtedy pod uwagę nie było Orlenu i Anvilu:-)
Joseph Kozubek

Joseph Kozubek Member of the board,
Central Sugar sp. z
o.o.

Temat: Bydgoszcz i Toruń:co mamy, czego nam brakuje?

Raczej Bydgoszczy brakuje mądrej głowy do zarządzania i ekipy, która otworzy zrozumienie bo jak dotąd nie odczuwa się w mieście czegokolwiek, tylko małe prywatne przedsięwzięcia, a ponadto bankruty małej przedsiębiorczości na której są największe zyski dla Państwa, czyli budżetu dla gęsi, które skubią Polskę i rozdają prezenty. Jak wiemy Polak w Świecie ma dobrą sławę i nazywany jest głupcem, pozostało to w wiecznej historii Polski. Także nie należy ufać nikomu i stać nad urzędnikiem i patrzeć mu na ręce, czy czasami nie morduje lub grabi twojego ciężkiego pieniądza. Nic się nie zmieniło tylko widoczne są inwestycje z naszych składek za pośrednictwem unii europejskiej, ponadto powracając do statystyk to ogólno-polskiej to Bydgoszcz załapuje się w miernotę,czyli 2 miliony polaków żyje w skrajnej biedzie (w SKRAJNEJ) PONADTO 8 MILIONÓW W BIEDZIE, to są statystyki z nieprawidłowego zarządzania krajem.

Jest fajnie jak to mówi osmolona du...a z usa.
Grzegorz Kowalski:
jak dla mnie bydgoszczy i toruniowi brakuje duzego parku naukowo - przemyslowego w ktorym pracowaloby przynajmniej kilka tysiecy osob zlokalizowanego gdzies w polowie drogi miedzy bydgoszcza a toruniem, takie miejsce byloby dobrym poczatkiem budowy 600 tysiecznej metropolii, takie moje skromne zdanieJoseph Kozubek edytował(a) ten post dnia 03.09.11 o godzinie 08:26
Joseph Kozubek

Joseph Kozubek Member of the board,
Central Sugar sp. z
o.o.

Temat: Bydgoszcz i Toruń:co mamy, czego nam brakuje?

Pewnego dnia mój znajomy profesor, który wykładał gospodarkę, postanowił coś zmienić w Bydgoszczy. Czekało go duuużooo pracy i zmian które chciał wnieść i dobrze by było ze wzmiankami dla nas i państwa polskiego. Kandydował i po jakim czasie znalazł się w przysłowiowym ,białym domu,, który znajduje się w centrum Bydgoszczy przy starym za starym pomnikiem.

Spotkałem go po roku i zapytałem jak się mu podoba?, odpowiedział:
'cokolwiek chciałbyś wnieść to stare wrony ciebie zakraczą i nie pozwolą, abyś cokolwiek dobrego zrobił'

Myślę że nasze społeczeństwo nigdy nie obudzi się z koszmaru i nie jest świadome tego co się robi za zamkniętymi drzwiami polityki, czyli jak to nazwał pewien humanista polski: , Polacy to Zacofane zjawisko ' i miał, czy ma rację.

Politykom w Polsce odpowiada to, że Polski Naród to ciemnotą, którą można łatwo skłócić i manipulować jak lalką szmacianą i macie 'Głąby czego chcieliście '...

Jarosław N.:
Jacek T.:
Jarosław N.:
W latach 30-tych powstała pierwsza koncepcja metropolii toruńsko - bydgoskiej lub jak kto woli bydgosko - toruńskiej. Idea ciekawa, wszystkie atuty przemawiają za ...
Witaj mój prawie toruński przyjacielu:)))

jakieś szczegóły? bardzo ciekawa historia. Nie wiedziałęm

Tak, to był okres miedzy wojenny. Idea była taka aby połączyć aglomeracje Torunia -Bydgoszczy-Inowrocławia w jeden organizm. Trzeba by było się dokopać do tego w archiwach. Włocławka nie brano wtedy pod uwagę nie było Orlenu i Anvilu:-)Joseph Kozubek edytował(a) ten post dnia 03.09.11 o godzinie 08:44
Marzena Jeż

Marzena Jeż PGK "Dolina Baryczy"

Temat: Bydgoszcz i Toruń:co mamy, czego nam brakuje?

Bydgosz ma super lotnisko - coraz więcej ciekawych połączeń oferują np. połączenie do Rzymu. Plus tego lotniska jest taki, ze mają dobrą komunikację, nie tak jak w innych miastach - czsai trudno się dostać i nie ma gdzie zostawić auta. A tutaj jeszcze tani parking jest;)

Następna dyskusja:

Bydgoszcz-Toruń- co mamy d...




Wyślij zaproszenie do