Temat: Inicjatywa godna zauważenia

... i zaszczepienia w regionie świętokrzyskim.

http://www.portalsamorzadowy.pl/komunikacja-spoleczna/...
Wojciech Z.

Wojciech Z. Konsultant
IT/Biznesowy

Temat: Inicjatywa godna zauważenia

Ja jakoś mam wątpliwości co do tej inicjatywy... Na obrazku są ludzie dookoła świata trzymający się za ręce. Gdyby wcielić w życie hasło "Suwałki dla Suwałk, Kielce dla Kielc" to ludziki raczej powinny mieć ręce założone - w końcu każdy sobie rzepkę skrobie...

Temat: Inicjatywa godna zauważenia

Wojciech Z.:
Ja jakoś mam wątpliwości co do tej inicjatywy... Na obrazku są ludzie dookoła świata trzymający się za ręce. Gdyby wcielić w życie hasło "Suwałki dla Suwałk, Kielce dla Kielc" to ludziki raczej powinny mieć ręce założone - w końcu każdy sobie rzepkę skrobie...

Masz rację przekaz graficzny jest nieadekwatny do apelu, ale apel jest ważny.

Temat: Inicjatywa godna zauważenia

Temat zaczyna być bardzo aktualny. Jeżeli macie jakieś fundacje to proszę tu podawać (namiary,cel fundacji i numer KRS) może uczestnicy GL zdecydują się kogoś wskazać w swoim zeznaniu.
Arkadiusz Jerzy Stawicki

Arkadiusz Jerzy Stawicki RCASS-Świętokrzyskie
Regionalne Centrum
Analiz i Studiów ...

Temat: Inicjatywa godna zauważenia

Drodzy Państwo,

spróbuję być pierwszym, który zaapeluje do serc, sumień i portfeli Waszych :)

Znacie mnie tutaj, bo zanudzam Was swoimi wpisami już od bardzo dawna. To prawie 3 lata odkąd zamieszkałem w Kielcach.
Wiecie, jak bardzo zależy mi na rozwoju Kielc i województwa świętokrzyskiego, jak bardzo staram się robić, co tylko możliwe, by rosły i rozwijały się one gospodarczo jak najszybciej.
Znacie moje działania i inicjatywy: że wymienię te najważniejsze (nie po to, by się chwalić, ale pokazać, że Wasze pieniądze nie zostaną zmarnowane);
Obiady Czwartkowe, MAK-Metropolia Akademicka Kielce, Koalicja S7...

Dziś chciałbym Was prosić o wsparcie Fundacji CEL - Centrum Europy Lokalnej, której mam zaszczyt być jednym z założycieli.

Nr KRS - 0000215720 (Punkt 124)
Fundacja CEL (Punkt 126 - Cel szczegółowy 1%)

Otóż wiecie za jak ważny czynnik rozwoju regionu uważam wybitne jednostki. Po prostu z moich obserwacji i doświadczeń wynika, że owszem, wszyscy ludzie są ważni, ale niektórzy niektórzy wywierają większy wpływ na otoczenie niż inni. Przez całe tysiąclecia to wybitne jednostki zmieniały świat - pierwszy praczłowiek, który wykorzystał ogień, Cezar, Aleksander Wielki, Napoleon, Einstein, Wałęsa, Owsiak, Klicki, Sołowow. Prawda, że większość z nich nie odniosła by sukcesu, gdyby nie wsparły ich szerokie masy - ale to oni coś zaczęli, oni je porwali za sobą i dzięki temu świat szedł (idzie) do przodu...

Niestety, w Polsce jeszcze niewielu to rozumie. Kiedy cały świat nastawia się na wyłanianie najlepszych, tworzy Etony, Oxfordy, Harvardy, Yale - u nas wciąż brakuje tej świadomości i systemu, który by takich liderów wyłaniał.

Dlatego zamarzyło mi się stworzenie Świętokrzyskiego Systemu Wyłaniania i Wspierania Liderów. Wyszukiwanie i wspierania takich pereł. Kierowany do 4 podstawowych grup:
- uczniów, szkół i nauczycieli: Świętokrzyskie Orły
- studentów i kadry akademickiej: MAK - Metropolia Akademicka Kielce
(tam zaś działanie SAS - System Aktywnego Studenta)
- organizacji pozarządowych: CIO - Centra Inicjatyw Obywatelskich i
- podmiotów związanych z turystyką - na zasadzie Klastra

W trakcie mego pobytu w Kielcach poznałem fantastycznych ludzi i tak powstała Fundacja CEL. To im zawdzięczam obecny kształt i strukturę. Na początku bowiem była tylko wizja i pomysł.

Dwa pierwsze są w najbardziej zaawansowanym stadium. Świętokrzyskie Orły pilotażowo ruszą już w maju (od kwietnia ruszamy z promocją w szkołach), z kolei oparty na idei SAS, system KAS - Klub Aktywnego Studenta ruszy niebawem na UJK.
Idea jest bardzo prosta, a równocześnie stawiająca nasz region w roli absolutnych liderów jeśli chodzi o innowacyjne systemy wyłaniania talentów.

Opiszę go na przykładzie Orłów posiłkując się jednym z opisów, który przygotowaliśmy:

(...)
Głównym celem projektu Świętokrzyskie Orły jest przygotowanie i wdrożenie systemu wyłaniania, aktywizacji i wspierania działań “młodzieżowych liderów.” Obejmie on wszystkie dzienne szkoły średnie (114 licea i technika) województwa świętokrzyskiego. System ten ma motywować młodzież do działań na rzecz społeczności lokalnych, wykształcić postawę proaktywną oraz umiejętności liderskie u nastolatków.
Cel ten pragniemy osiągnąć poprzez następujące działania składające się na spójny system wyłaniania młodych liderów.
Założenia projektu “Świętokrzyskie Orły”: Wdrożenie systemu rozpoczniemy od przygotowania strony internetowej stanowiącej platformę stałego kontaktu pomiędzy organizatorami i uczestnikami. Strona ta będzie zawierać Elektroniczny System Rekrutacji do projektu. Już teraz posiadamy wstępną deklarację poparcia naszej inicjatywy ze strony władz województwa, dlatego też jesteśmy przekonani, że dyrektorzy szkół średnich chętnie umożliwią nam bezpośrednią promocję systemu wśród uczniów. Sukcesywnie będziemy organizować prezentacje systemu wyłaniania liderów w szkołach średnich, zachęcając młodzież do udziału w nim, odpowiadając na pytania uczniów, nauczycieli i władz. Równolegle z bezpośrednim dotarciem do uczniów zorganizujemy szeroką kampanię promocyjno – informacyjną w mediach (TV, radio, prasa).
Każda edycja projektu będzie rozpoczynała się 1 września i kończyła w ostatnim dniu roku szkolnego. Młodzież w tym czasie będzie uzyskiwać punkty (wg. Tabeli Punktów) za działania na rzecz społeczeństwa, indywidualne osiągnięcia, postawę przedsiębiorczą (np.udział w zbiórkach charytatywnych, w kołach szkolnych, olimpiadach, organizacjach pozarządowych, wymianach międzynarodowych itp.) Dzięki temu powstanie roczny ranking najaktywniejszej młodzieży w województwie świętokrzyskim.
Ponadto w każdym miesiącu danej edycji przeprowadzony zostanie konkurs, w ramach którego uczniowie szkół średnich uzyskają środki finansowe na wykonanie projektu, zadania prospołecznego, ustalonego przez koordynatorów systemu. Realizacja każdego przedsięwzięcia zostanie oceniona przez niezależną komisję, która będzie przyznawać punkty do rankingu poszczególnym osobom za ich wkład i efekty działań. Pozwoli to nie tylko zaangażować uczniów w działalność obywatelską, ale także ożywi społeczności lokalne w województwie świętokrzyskim - najmniej aktywnym, jeśli chodzi o działalność organizacji pozarządowych (najmniejsza liczba organizacji i ich członków na 1000 mieszkańców w Polsce).
Dodatkowo osoby z najwyższą liczbą punktów w rankingu w danym miesiącu, uzyskają możliwość udziału w weekendowych szkoleniach liderskich - będzie to tzw. „Zlot Orłów”. Stanie się on szansą nie tylko na integrację przedsiębiorczych, młodych liderów, ale także będzie okazją do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy z zakresu: jak tworzyć projekty, w jaki sposób pozyskiwać na nie środki finansowe, jak realnie zaplanować realizację działań, jak zarządzać zespołem itp. Poza tym uczestnicy spotkań poznają podstawy marketingu, efektywnej autoprezentacji czy też skutecznej komunikacji. Każda z osób będzie mogła uczestniczyć tylko raz w Zlocie Orłów w danej edycji – dzięki czemu liczba osób objętych szkoleniami będzie większa (ok.150 rocznie). Liczmy, że po powrocie ze „zlotów” ich uczestnicy staną się swoistymi zapalnikami dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w swoich szkołach, miejscowościach, a pobyt na szkoleniach zaowocuje ich przyszłą współpracą.
Na koniec każdej edycji Świętokrzyskich Orłów (koniec danego roku szkolnego) zorganizowana zostanie uroczysta Gala z udziałem najwyższych władz regionu, szkół, mediów, artystów. Głównym celem Gali będzie uhonorowanie i nagrodzenie najaktywniejszych młodych ludzi. Osoby z najwyższą liczbą punktów uzyskają nagrody ufundowane w projekcie oraz przez władze województwa.
W ramach naszego systemu, przygotowany zostanie także specjalny coroczny ranking służący wskazywaniu nauczycieli i wychowawców, najaktywniej wspierających inicjatywy podejmowane przez uczniów. To właśnie uczniowie będą zgłaszać swoich „mentorów” za pomocą systemu internetowego – każdy uczeń będzie miał jedne głos. Pragniemy wyróżnić tych pedagogów, którzy zdają sobie sprawę, że nie tylko wysoka średnia świadczy o potencjale ucznia, ale także jego postawa, chęć pomocy, aktywność na rzecz swojego społeczeństwa lokalnego. Uhonorowani i nagrodzeni zostaną nauczyciele, którzy przede wszystkim przygotowują uczniów do samodzielności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, pomagają rozwijać ich umiejętności, zachęcają do aktywności poza szkołą.
System obejmie także całościowe przygotowanie szkół do kształcenia liderów. W ramach projektu utworzona zostanie Liga Szkół Średnich. Kryteria, na podstawie których zostaną oceniane placówki, będą się różnić od standardowych rankingów, gdzie podstawowym wyznacznikiem decydującym o miejscu w zestawieniu są wyniki maturalne i liczba olimpijczyków. Liga będzie obejmować szersze spektrum, stanowiące o przyjaznym klimacie dla ucznia i jego indywidualnego rozwoju, poszerzania jego zainteresowań oraz wspierania podejmowanych inicjatyw. Do podstawowych kryteriów zaliczać będziemy m.in.: ilość kółek zainteresowań, współpracę ze szkołami za granicą, udział w programach i wymianach międzynarodowych, liczbę inicjatyw podejmowanych przez uczniów i wspieranych przez szkołę, liczbę komputerów, liczbę tablic elektronicznych, metraż sali sportowej przypadającej na jednego ucznia, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, dostęp do basenu, itp. Katalog będzie przygotowany tak, by nie tylko promować już istniejące rozwiązania, ale także by wskazywać te, które najlepiej przysłużą się rozwojowi regionu i kraju. Szkoły, które uzyskają najwyższe miejsce w rankingu poza prestiżem, uzyskają specjalne nagrody.
Podczas realizacji każdej edycji będziemy dbać, aby przedsięwzięcia młodych ludzi biorących udział w projekcie były nagłaśniane i szeroko promowane przez lokalne media. Będzie to także nagroda dla starań młodzieży. Ponadto będziemy starać się pozyskać patronaty władz regionu, jak i indywidualnych sponsorów, aby idea była kontynuowana i z roku na rok cieszyła się większym powodzeniem i uznaniem młodzieży.
Dzięki efektywnemu wdrożeniu naszego systemu młodzi ludzie dostrzegą, jaką szansą jest rozwój przedsiębiorczości oraz społeczeństwa obywatelskiego dla województwa i kraju, a przede wszystkim dla nich samych. Uzyskają także unikalną możliwość realizacji swoich pierwszych inicjatyw, które przyniosą im satysfakcję z pracy w grupie oraz wykształcą w nich umiejętności przywódcze. Dzięki szerokiej promocji projektu, wsparcia władz województwa oraz zaangażowania w jego przygotowanie młodych, energicznych osób, system ma realną szansę na stałe zapisać się w świadomości młodzieży licealnej jako doba inwestycja we własny rozwój i przyszłość, a uczestnictwo w nim będzie kojarzyć się z prestiżem i wspaniałą przygodą.
Szeroki zakres działań sprawia, że proponowane przez nas rozwiązania tworzą spójny i całościowy system aktywizacji młodzieży. Ten innowacyjny i unikalny na skalę krajową projekt jest możliwy do realizacji przy naprawdę niewielkim nakładzie finansowym. Najważniejszym rezultatem naszych działań będzie - kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób corocznie działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Jest to szczególnie istotne w województwie świętokrzyskim – najmniej aktywnym, jeśli chodzi o działalność III sektora. Aktywizacja obywateli oraz wsparcie pomysłów i innowacyjnych idei młodych ludzi może stać się dla województwa świętokrzyskiego szansą na dorównanie innym regionom UE.
(...)

I na to potrzebujemy pieniędzy. Dużo już zrobiliśmy, ale żeby to wyszło potrzebujemy środków na stypendia i nagrody. Nie dla nas, ale dla tych dzieciaków :)

Wesprzyjcie, proszę, Fundację CEL

Nr KRS - 0000215720 (Punkt 124)
Fundacja CEL (Punkt 126 - Cel szczegółowy 1%)
Anna Zielińska

Anna Zielińska ratownik medyczny,
instruktor

Temat: Inicjatywa godna zauważenia

Jeśli chcecie wybrać cel, na który przeznaczyć 1% podaku, polecam portal fundacje.org Wszystko jasno i klarownie opisane wg kategorii. Mnie bardzo ułatwił wybór.

Następna dyskusja:

Stowarzyszenie Fotograficzn...




Wyślij zaproszenie do